آزمایش خون جدید برای تشخیص سرطان پوست

محققان یک آزمایش خون جدید را ابداع کرده‌اند که می‌تواند از نزدیک ملانوم متاستاتیک -یکی از تهاجمی‌ترین انواع سرطان پوست – را ردیابی کند.
این آزمایش بر سطوح خونی قطعات دی‌ان‌ای سلول‌های سرطانی مرده نظارت کرده و به ردیابی شدت و گسترش بالقوه سرطان پوست کمک می‌کند.
دیوید پولسکی، متخصص پوست در مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک اظهار کرد: نتایج پژوهش ما نشان می‌دهد که بررسی دی‌ان‌ای در حال گردش تومور یک آزمایش خون برتر برای ارزیابی و ردیابی پیشرفت ملانوم متاستاتیک است.
این آزمون جدید به بررسی سطوح دی‌ان‌ای در حال گردش تومور در خون می‌پردازد.
هنگامی که سلول‌های تومور از بین می‌روند، از یکدیگر جدا شده و محتویات خود را منتشر می‌کنند. سپس این دی‌ان‌ای‌ها در خون منتشر می‌شوند.
این تیم تحقیقاتی دریافت که به کمک پرتو ایکس یا سی‌تی اسکن می‌توان به بررسی دی‌ان‌ای در حال گردش تومور پرداخت و عود سرطان را تشخیص داد.
پولسکی توضیح داد که استفاده از آزمایش خون دی‌ان‌ای در حال گردش تومور همچنین در بیماران مبتلا به تومورهای کوچک که ملانوم آنها هنوز گسترش نیافته نیز مفید است.
مطالعات اخیر نشان داده است که این آزمایش خون می‌تواند در نظارت بر پیشرفت سرطان پستان و روده بزرگ نیز مفید باشد.
در این پژوهش 31 بیمار مبتلا به ملانومای متاستاتیک غیر قابل جراحی شرکت داشتند.
ملانوم متاستاتیک می‌تواند با روش‌های مختلف، از جمله سلول‌های بنیادی، درمان مولکولی هدفمند، جراحی و گاهی اوقات پرتو درمانی درمان شود.
نتایج این پژوهش در مجله Molecular Oncology منتشر خواهد شد.
منبع : ایسنا
455
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید