آنچه باید درباره کرم ضد آفتاب بدانید

کرم ضد آفتاب در واکنشی که پوست به نور خورشید نشان می دهد تغییر ایجاد می کند. مواد فعال در هر کدام از این لوسیون ها اشعه ماورای بنفش را جذب، منعکس یا پراکنده می کند. از آن جا که بازار پر از کرم ضد آفتاب های مختلف است ،انتخاب یک کرم مناسب برای خریدار کمی دشوار است.

در این مطلب به چند نکته در این زمینه اشاره شده است:
هنگام خروج از منزل چند نکته را رعایت کنید
مهم ترین نکته ای که باید بدانید این است که این کرم ها حفاظت 100 درصد ایجاد نمی کند بنابر این لازم است که سعی کنید در بیرون از منزل زیر سایه قرار بگیرید، از لباس های پوشیده ،کلاه های با لبه های پهن و عینک آفتابی استفاده کنید . سعی کنید بین ساعت 10 صبح تا 4 عصر در معرض نور خورشید که در شدید ترین حد تابش است، قرار نگیرید.
SPFچیست؟
SPFمخفف عامل محافظ در برابر نور خورشید و اندازه گیری سوختگی در برابر اشعه ماورای بنفش است. این اشعه باعث قرمزی و سوختگی پوست می شود.تاثیر گذاری میزان SPF به سرعتی که پوست می سوزد، ارتباط دارد. در این زمینه نوع فعالیت و شدت گرمای خورشید نقش مهمی ایفا می کند.به عنوان مثال ،اگر پوست شما در عرض 10 دقیقه قرارگرفتن در معرض نور خورشید می سوزد و ازکرم با SPF ، 15 استفاده کرده اید می توانید 15 برابر بیشتر در معرض نور خورشید قرار گیرید.این یعنی 15*10 یا 150 دقیقه.
از SPF 15 – 50 استفاده کنید
استفاده از کرم ضدآفتاب با ا ین میزان SPF توسط متخصصان توصیه می شود.SPF بالاتر از 50 به میزان خیلی محدودی موثر تر است.
استفاده مجدد از کرم ضد آفتاب مهم است
استفاده از کرم ضد آفتاب در ابتدای ساعتی که بیرون از منزل قرار دارید شروع خوبی است اما به شرطی که مجدد استفاده شود. اغلب مردم فراموش می کنند که زمان این کرم ها محدود است.توصیه متخصصان استفاده هر دو ساعت از کرم ضد آفتاب است.از آن جا که دوام آن با آب و عرق از بین می رود، اگر قصد دارید به دریا بروید بهتر است از نوع ضد آب استفاده کنید.
در استفاده از کرم صرفه جویی نکنید
توصیه می شود نیم ساعت قبل از خارج شدن از منزل از کرم استفاده شود تا ماده فعال در آن به موقع جذب پوست شود.هر بار به میزان 2 قاشق غذا خوری از کرم استفاده کنید.کمتر از آن حفاظت لازم را ایجاد نخواهد کرد.
از نوع اسپری یا پودر استفاده نکنید
نتایج بررسی ها نشان می دهد که نوع پودری واسپری آن تاثیری ندارد.
کرم ضد آفتاب همیشه از پوست در برابر اشعه UVA محافظت نمی کند
SPF تنها برای محافظت از پوست در برابر اشعه ماورای بنفش است که باعث سوختگی پوست می شود.اما اشعه UVA به طور عمیق به پوست نفوذ می کند.این اشعه می تواند از ابر و شیشه عبور کند و با پایین آمدن نور خورشید ضعیف تر نمی شود.بنابر این هنگام انتخاب لوسیون مطمئن شوید که در برابر هر دو نوع اشعه محافظت می کند.
از لوسیون ضد آفتاب حاوی ویتامین A پرهیز کنید
نتایج بررسی ها نشان می دهد که این ویتامین با قرار گرفتن در معرض نور خورشید رشد تومور پوستی را تسریع می بخشد.ماده مشابه دیگری حاوی این نوع ویتامین با نام اسید رتینویک،رتینیل لینولیت و رتینیل استات در محصولات آرایشی یافت می شود.
از راه های طبیعی استفاده کنید
برخی مواد مغذی از پوست محافظت می کند ( از جمله استازنتی، نوعی آنتی اکسیدان که در برابر اشعه UVA محافظت می کند). عصاره چای سبز روی پوست می تواند در برابر اشعه UV خورشید از پوست محافظت کند. از غذای غنی از امگا 3 مانند ماهی استفاده کنید تا از بروز سرطان پوست جلوگیری شود.
از خریدن لوسیون ضد آفتاب که ضد حشرات نیز است پرهیز کنید. برخی شرکت ها لوسیون یا اسپری ترکیب شده از ضد آفتاب و ضد حشرات تولید می کنند.این محصول می تواند مشکل ساز باشد زیرا در اغلب موارد لوسیون های ضد آفتاب حاوی ماده ای است که میزان نفوذ در پوست را افزایش می دهد و این امر می تواند باعث شود ماده ضد حشرات نیز جذب پوست شود.

منبع : روزنامه خراسان
435
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید