آیا شما به مقدار کافی ماهی مصرف می کنید؟


آیا شما به مقدار کافی ماهی مصرف می کنید؟

آیا من مقدار کافی ماهی مصرف می کنم؟ آیا باید مکمل امگا3 نیز در برنامه غذایی ام داشته باشم؟ این ها سوالات رایجی هستند که از متخصصان تغذیه درباره میزان مصرف ماهی در برنامه غذایی پرسیده می شود. اسید چرب امگا3 یک اسید چرب ضروری است پس یعنی بدن نمی تواند آنرا بسازد و ما باید آن را از طرق غذا بدست آوریم. Eicosapentaenoic acid و Docosahexaenoic acid هر دو در ماهیان پرورشی آب سرد ( سردابی) مثل هرینگ، تونا و سالمون وجود دارد. Alpha-linolenic acid را می توان در بذر دانه ها جستجو کرد .اما هر سه این اسیدهای چرب باید به همراه هم مصرف شوند تا سلامتی بدن را تضمین کنند. در سال 1970 مقایسه ای بین دو گروه از مردم در گرینلند انجام شد و نتایج نشان داد که گروه اینویت ها که مصرف غذاهای دریایی در آنها بیشتر از گرووه دانمارکی بود 10برابر کمتر در معرض بیماری دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی قرار گرفتند. تا کنون بیش از 2000 مطالعه انجام شده که در آن فواید و اثرات امگا3 را مورد ارزیابی قرار داده اند. مطالعات مختلف مصرف مکمل ها را پیشنهاد می کنند ویافته های مطالعه سال 2008 که در مجله American Journal of Clinical Nutritio چاپ شده نشان داد که مصرف روزانه 250 میلی گرم EPA و DHA می تواند مشکلات کرونری قلب را تا 36% کاهش دهد .

به طور خلاصه مصرف دو وعده ماهی در هفته کفایت می کند . و اگر توان مصرف و خرید این مقدار ماهی را ندارید حتما مکمل آن را جایگزین کنید.

نکته: سازمان غذا وداروی امریکا تذکر می دهد که زنان باردار باید از مصرف ماهیانی که حاوی مقادیر قابل توجهی جیوه هستند مثل کوسه ماهی، شمشیر ماهی، شاه ماهی خال مخالی و تایل ماهی پرهیز کنند.

منبع : سلامت دیجیتال
501
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید