اسفناج برای بیماران کلیوی خوب است یا بد؟

 اسفناج حاوی اگزالات استسبزیجات دارای برگ سبز و دیگر غذاهای گیاهی برای سلامت بسیار محبوب هستند با این حال، بسیاری از این غذاها نیز حاوی ضد مغذی به نام اگزالات (اسید اگزالیک) می باشند لذا افرادی که تمایل به تشکیل سنگ کلیه دارند ممکن است از یک رژیم غذایی کم اگزالات بهره مند شوند. این مقاله مفصل در مورد اگزالات و اثرات سلامتی توضیح می دهد.
اگزالات چیست؟
اگزالات، همچنین اسید اگزالیک نامیده می شود و یک اسید آلی موجود در بسیاری از گیاهان است. که عبارت از سبزیجات، سبزیجات برگدار، میوه، کاکائو، آجیل و دانه می باشد.

بدن شما می تواند اگزالات را خود تولید و یا از مواد غذایی به دست آورد ویتامین C نیز هنگام متابولیزه شدن می تواند به اگزالات تبدیل می شود.
هنگامی که مصرف می شود اگزالات می تواند به مواد معدنی متصل و به شکل ترکیباتی از جمله اگزالات کلسیم و اگزالات آهن در آید این عمدتاً در روده بزرگ رخ می دهد اما همچنین می تواند در کلیه ها و سایر قسمت های دستگاه ادراری رخ دهد.
اگزالات می تواند جذب مواد معدنی را کاهش دهد
یکی از نگرانی های سلامتی اصلی در مورد اگزالات این است که اگزالات می تواند به مواد معدنی در روده متصل شده و از جذب آنها در بدن جلوگیری کند. به عنوان مثال، اسفناج سرشار از کلسیم و اگزالات است که مانع بسیاری از جذب کلسیم در بدن می شود.
خوردن فیبر و اگزالات با هم ممکن است بیشتر مانع جذب مواد غذایی شود. با این وجود، این مهم است که به یاد داشته باشید که تنها برخی از مواد معدنی در مواد غذایی ما به اگزالات متصل می شوند.
حتی اگر جذب کلسیم از اسفناج کاهش می یابد جذب کلسیم از شیر اگر شیر و اسفناج با هم نیز مصرف شود تحت تاثیر قرار نمی گیرد.
اگزالات ممکن است به سنگ کلیه کمک کند
به طور معمول، کلسیم و مقدار کمی از اگزالات در دستگاه ادراری در هر زمان موجود هستند اما آنها باقی می ماند و باعث هیچ مشکلی نیستند. با این حال، گاهی اوقات آنها به شکل کریستال متصل می شوند در برخی افراد، این بلورها به ویژه هنگامی که اگزالات بالا است و حجم ادرار کم است می تواند به شکل گیری سنگ منجر شود .
سنگ های کوچک اغلب هیچ مشکلی ایجاد نمی کند اما سنگ های بزرگ می تواند سبب درد شدید، تهوع و خون در ادرار هنگام حرکت از طریق دستگاه ادراری شود. اگر چه انواع دیگری از سنگ کلیه وجود دارد ولی حدود 80 درصد سنگ ها از اگزالات کلسیم ساخته شده است.
به همین دلیل، ممکن است به افرادی که سنگ کلیه داشته اند توصیه شود مصرف غذاهای پر اگزالات خود را به حداقل برسانند. با این حال، دلیل این که در افراد دارای سنگ کلیه در وعده غذایی اگزالات، بیشتر از مقدار توصیه شده محدود نمی شود این است که بسیاری از اگزالات موجود در ادرار، به جای جذب شدن از مواد غذایی، توسط بدن تولید می شود.
بیشتر اورولوژیست ها در حال حاضر تنها یک رژیم غذایی کم اگزالات ( کمتر از 50 میلی گرم در روز ) را برای بیمارانی که دارای سطوح بالایی از اگزالات در ادرار هستند تجویز می کنند.
اگزالات چه مشکلات دیگری را باعث می شود؟
برخی ادعا می کنند که مصرف اگزالات بالا ممکن است با توسعه اوتیسم در ارتباط باشد. برخی دیگر می گویند اگزالات ممکن است به ولوودینیا ، درد واژن غیر قابل توضیح مزمن مرتبط باشد.
بر اساس نتایج این پژوهش، محققان بر این باورند که به احتمال زیاد هیچکدام از این اختلالات را اگزالات رژیم غذایی باعث نشده است. با این حال، هنگامی که 59 زن با ولوادینیا ( درد و سوزش فرج ) با یک رژیم غذایی و مکمل کلسیم کم اگزالات تحت درمان قرار گرفتند نزدیک به یک چهارم از آنها بهبود در علائم را تجربه کردند.
بسیاری از غذاهای دارای اگزالات خیلی سالم هستند
برخی از طرفداران رژیم های غذایی کم اگزالات می گویند بهتر است مواد غذایی غنی از اگزالات مصرف نشود چرا که آنها ممکن اثرات سلامت منفی داشته باشد. با این حال، ساده نیست بسیاری از این غذاهای سالم حاوی آنتی اکسیدان مهم، فیبر و سایر مواد مغذی هستند. بنابراین، این یک ایده خوب نیست که اکثر مردم خوردن غذاهای با اگزالات بالا را به طور کامل متوقف کند.

روده شما جذب اکسالات را تعیین می کند
برخی از اگزالات که می خورید می تواند توسط باکتری روده قبل از اتصال به مواد معدنی شکسته شود. یکی از آنها، اگزالاباکتر فرامیجنس است که از منبع انرژی استفاده می کند این به طور قابل توجهی میزان جذب بدن شما را کاهش می دهد.
با این حال، برخی از مردم بسیاری از این باکتری ها را در روده خود را ندارند آنتی بیوتیک تعداد کلنی O. formigenes  را کاهش می دهد مطالعات نشان داده اند که افراد مبتلا به بیماری التهابی روده در معرض خطر ابتلا به سنگ کلیه هستند.
به طور مشابه، افزایش میزان اگزالات در ادرار بیمارانی با جراحی بای پس معده و یا جراحی های منجر به تغییر عملکرد روده ،کشف شده است. این نشان می دهد که افرادی که آنتی بیوتیک برای اختلال روده گرفته اند ممکن است از یک رژیم غذایی کم اگزالات بیشتر بهره مند شوند.
غذاهای پر اگزالات
اگزالات در تقریباً در تمام گیاهان یافت می شود اما برخی از گیاهان حاوی مقادیر بسیار بالا در حالی که برخی دیگر بسیار هستند غذاهای حیوانی حاوی تنها مقدار بسیار کم. اگزالات است.
غذاهای پر اگزالات (100-900 میلی گرم در هر وعده ) عبارتند از:
– چغندر سبز
– ریواس
– اسفناج
– چغندرها
– برگ چغندر
– کاسنی فرنگی
– پودر کاکائو
– کلم پیچ
– سیب زمینی های شیرین
– بادام زمینی
– شلغم
– میوه ستاره
چگونه یک رژیم غذایی کم اگزالات داشته باشیم
افرادی که در رژیم های غذایی کم اگزالات برای سنگ کلیه قرار داده شده اند معمولا دستور خوردن کمتر از 50 میلی گرم از آن را در هر روز دارند.
در اینجا چند راهنمایی در مورد یک رژیم غذایی کم اگزالات آورده می شود:
اگزالات را به 50 میلی گرم در روز محدود کنید:  انواع منابع مغذی حیوانی و گیاهان در اگزالات بسیار کم را از این لیست مواد غذایی است انتخاب کنید. سبزیجات غنی از اگزالات را بجوشانید: جوشاندن سبزیجات بسته به نوع سبزی می تواند اگزالات را 30٪ تا 90٪ کاهش دهد.
مقدار زیادی آب بنوشید: هدف برای حداقل 2  لیتر در روز است اگر شما سنگ کلیه دارید به اندازه کافی  بنوشید تا حداقل 2.5 لیتر ادرار در روز داشته باشید.
به اندازه کافی کلسیم مصرف نمایید کلسیم در روده به اگزالات متصل می شود و سبب کاهش مقدار جذب در بدن می شود بنابراین سعی کنید به مورد 800 – 1200 کلسیم میلی گرم در روز مصرف کنید.
مواد غذایی با کلسیم بالا و پایین در اگزالات عبارتند از:
– پنیر
– ماست ساده
– مواد غذایی کنسرو ماهی با استخوان
– کلم بوک چوی ( کلم چینی)
– کلم بروکلی

منبع : وب سایت رژیم سلامتی
647
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید