بازیابی حافظه با ژن درمانی

هورمون استروژن در سلامت مغز و توانایی برقراری ارتباط آن با اندام ها و در نتیجه شکل گیری خاطرات تاثیر مهمی دارد. این ارتباطات با عنوان plasticity شناخته می شود.
با افزایش سن زنان، به ویژه با شروع دوران یائسگی، از میزان اثرگذاری استروژن بر مغز کاسته می شود، در حالی که کاهش میزان این هورمون می تواند منجر به از بین رفتن plasticity و اختلال حافظه شود.
برای حل مشکل، از ابتدای دوران یائسگی که معمولا از سن 50 سال آغاز می شود، هورمون درمانی می تواند نقش موثری در کاهش آسیب های مغزی ناشی از کمبود هورمون داشته و مانع ابتلا به بیماری هایی مانند آلزایمر شود. اما این شیوه درمان نیز تنها تا 65 سالگی موثر است و پس از آن تاثیر خود را از دست می دهد.
محققان دانشگاه فلوریدا برای حل مشکل به سراغ ژن درمانی رفتند تا بتوانند مدت زمان عملکرد موثر دو گیرنده هورمون استروژن را در هیپوکامپ افزایش دهند. این بخش از مغز وظیفه حفظ و مدیریت حافظه انسان را بر عهده دارد.
در این تحقیقات 72 موش آزمایشگاهی پا به سن گذاشته، در قالب دو گروه مجزا مورد مطالعه قرار گرفتند. در یکی از این گروه ها با درمان ژنتیکی طول عملکرد دریافت کننده های هیپوکامپ افزایش یافت و گروه دیگر بدون استفاده از این درمان مورد مطالعه قرار گرفتند.
محققان با انجام این تحقیقات، درک بهتری از چگونگی بازیابی حافظه و سلامت مغز توسط هورمون استروژن به دست آوردند و انتظار دارند در دراز مدت بتوانند گیرنده های استروژن مغز انسان را به نحو موثری تقویت کنند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه The Journal of Neuroscience منتشر شده است.

منبع : ایرنا
511
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید