با فواید بی نظیر گلابی آشنا شوید

خیلی از ما به اندازه کافی میوه نمی خوریم. شاید علت این باشد که با فواید خاص هر میوه آشنایی نداریم و یا شاید نمی دانیم که مواد مغذی موجود در هر میوه، چه ضرورت و اثر شگرفی بر روی جسم و حتی روح ما دارد. در این بخش،‌ شما رو با فواید میوه ارزشمند گلابی،‌ آشنا می کنیم.

 

گلابی یکی از قدیمی ترین میوه هاست که حتی در بیش از ۲۰۰۰ سال پیش در چین مورد مصارف پزشکی و دارویی قرار می گرفته است. چینی ها از این میوه برای کاهش التهاب و تورم، کاهش قند خون و کمک به دفع ادرار استفاده می کردند.

  • گلابی سرشار از فیبر خوراکی است و نقشی که فیبر موجود در گلابی بر روی سلامت دستگاه گوارش ایفا می کند، شاید در هیچ میوه دیگری با این شدت و قدرت، پیدا نشود. یک عدد گلابی متوسط، به تنهایی تا ۲۴٪ از فیبر مورد نیاز روزانه ما رو تأمین می کند. فیبر، حرکات روده رو تقویت کرده وبا جذب آب به داخل روده به حرکت و دفع مواد زائد و سمی از روده کمک می نماید و از یبوست جلوگیری می کند.
  • علاوه بر این، وجود فیبر در مواد غذایی برای کاهش  وزن نیز بسیار مفید می باشد.
  • تحقیقات نشان می دهند که مصرف گلابی (در کنار سیب و سبزیجات برگ دار)، از ما در برابر سکته، دیابت نوع ۲، سرطان و مرگ ناشی از بیماری های عروق قلب محافظت کرده و احتمال بروز بیماری های قلبی عروقی رو در خانم ها در دوران یائسگی، کاهش می دهد.
  • فروکتوز و سوربیتول موجود در گلابی، طعم شیرینی به گلابی می دهند و از اون یک میان وعده مناسب برای کسانی که به شیرینی علاقه دارند، می سازند.
  • این میوه فاقد سدیم، کلسترول و چربی است و در عوض حاوی مقادیر قابل ملاحظه ای پتاسیم می باشد. پتاسیم هم مانند فیبر، اونطور که باید مورد توجه ما قرار نمی گیرد ومعمولاً به قدر کافی در برنامه غذایی خودمون از اون استفاده نمی کنیم. این در حالیست که وجود پتاسیم برای سلامتی، ضروری است.
  • مصرف گلابی، ۱۲٪ از ویتامین C، ۱۰٪ از ویتامین K، ۶٪ از پتاسیم مورد نیاز روزانه و نیز مقادیری از کلسیم، آهن، منیزیم، ریبوفلاوین و ویتامین B6 و فولات رو نیز تأمین می کند.

عوارض جانبی مصرف گلابی

گرچه میوه ها و سبزیجات برای سلامتی ما مفید هستند اما گاهی در برخی از افراد، عوارضی رو نیز ایجاد می کنند. مثلاً گلابی، به دلیل اینکه حاوی مقادیر زیاد فروکتوز است، ممکن است که افراد دچار سندرم روده تحریک پذیر رو دچار نفخ، درد شکم و اسهال کند (مصرف سیب هم در این افراد، ممکن است که چنین عوارضی رو به وجود آورد).

نکته مهم این است که تنوع رو در مصرف میوه ها و سبزیجات رعایت کنیم و به خوردن تنها یک نوع خاص از اونها اکتفا نکنیم.

منبع : yeka.ir
546
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید