بهترین خوردنی های انرژی زای طبیعی

 

انرژی زاهای طبیعی در سه گروه مواد غذایی،میوه ها و خوراکی های انرژی زا دسته بندی می شوند که با مصرف این خوردنی های انرژی زا  می توان به طرز شگفت انگیزی انرژی از دست رفته را بازیابی و افزایش داد.

نمی دانم چرا تا اسم انرژی زا به میان می آید،یاد برخی داروها و نوشیدنی های شیمیایی و مصنوعی می افتیم. بهتر است برای چند دقیقه از این فکر جدا شوید و با این مقاله همراه شوید تا بدانید که در دل طبیعت می توان بهترین انرژی زا های طبیعی را یافت و مصرف کرد تا به تقویت بدن و مغز سرعت بخشید.

خوراکی ها و مواد غذایی انرژی زا

آجیل یک انرژی زای فوق العاده

بادام هندی، بادام زمینی و فندق دانه هایی سرشار از منیزیم هستند و نقش کلیدی در تبدیل قند به انرژی بازی می کنند. آنها همچنین مقدار قابل توجهی فیبر دارند که قند خون را در سطح متعادلی نگه می دارد و پروتئین درون آنها از گرسنگی جلوگیری می کند. به همین دلیل سعی کنید همیشه یک کیسه مخلوط از انواع مغزهای آجیل را با خود داشته باشید تا بتوانید انرژی خود را در طول روز حفظ کنید.

آجیل ها خوردنی های انرژی زای طبیعی

بازهم عسل و تقویت بدن

یک قاشق سر پُر عسل برابری می کند با یک بطری نوشیدنی انرژی زا. عسل یک شیرین کننده طبیعی است که می تواند سوخت مورد نیاز عضلات و ماهیچه های شما را تامین کند. شما می توانید برای داشتن جسم و ذهنی شاداب و پُر انرژی یک قاشق عسل را به ماست یا چای عصرانه خود اضافه کنید.

زردچوبه یک ادویه انرژی زای طبیعی

این ادویه خوش آب و رنگ حاوی مقدار قابل توجهی کورکومین است، ماده ای که بر اساس تحقیقات انجام شده به افزایش قدرت حافظه، شبیه سازی ژن های عصبی و ساخت سلول های جدید مغز کمک می کند. علاوه بر این، با کاهش التهاب های مغز از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می کند.

گوشت البته بدون چربی

گوشت بدون چربی گوساله، بوقلمون و پوست گرفته مرغ، از منابع پروتئین به شمار می روند و سرشار از اسید آمینه ای به نام تیروزین هستند. این اسید آمینه تقویت کننده سطح دو ترکیب شیمیایی به نام های دوپامین و نوراپی نفرین است که در افزایش تمرکز نقش دارند. این گوشت ها ویتامین B12 نیز دارند و دریافتشان از بروز بی خوابی و افسردگی پیشگیری می کند.بنابراین برای داشتن خلق و خوی بهتر، آنها را در وعده های اصلی تان بگنجانید.

ماهی سالمون انرژی زای طبیعی

ماهی چرب ترجیحا سالمون

ماهی های چرب مانند ماهی سالمون، سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که از بدن در مقابل افسردگی و بیماری های قلبی محافظت می کنند. به غیر از ماهی ها، مغزها و انواع سبزی های برگ سبز تیره نیز چنین اثری دارند. به همین دلیل، توصیه می شود در هفته ماهی را نیز از قلم نیندازید.

شکلات تلخ

تکه ای کوچک از شکلات تلخ نیز به با انرژی بودن کمک می کند زیرا کافئین موجود در شکلات با داشتن ترکیبی تحریک کننده به نام تئوبرومین، باعث پرانرژی شدن مصرف کننده در طول روز می شود.

آووکادو

این میوه حاوی چربی های خوب بوده و سرشار از پتاسیم نیز می باشد. آووکادو دارای چربی مفید غیر اشباع تک زنجیره ای به نام اسید اولئیک است که موجب کاهش کلسترول خون می شود.علاوه بر آن، مصرف آووکادو موجب شفافیت پوست و مو نیز می شود. وجود چربی مفید و فیبر در آووکادو موجب شده تا سطح قند خون در بدن ثابت شود و در نتیجه عمل تمرکز راحت تر صورت گیرد.

سبزی های برگ سبز

فولاتی که از طریق مصرف سبزی های برگ سبز مثل اسفناج و کاهو دریافت می شود، احتمال ابتلا به افسردگی را کم می کند. به همین دلیل مصرف سالاد تهیه شده از آنها در طول روز توصیه می شود.

سبزیجات سبز برگ و کلم ها جزو انرژی زاهای سالم و گیاهی

آب و پیشگیری از خستگی

دریافت آب کافی نیز از بروز خستگی پیشگیری می کند. مطالعات نشان داده اند کم آبی (حتی در حد متوسط) می تواند به کاهش متابولیسم بدن منجر و موجب شود تا انرژی کمی در طول روز داشته باشید. راه حل این مشکل بسیار ساده است؛ نوشیدن کافی آب و دیگر نوشیدنی های غیرشیرین در طول روز.

خانواده توت ها

توت های تیره رنگ شامل: بلوبری، تمشک و توت سیاه سرشار از آنتی اکسیدان هستند.آن ها همچنین دارای فیتونوترینت های افزایش دهنده سلامتی شامل آنتوسیانین ها – ترکیبی که می تواند به کاهش فشارخون کمک کند ، هستند.توت ها سرشار از فیبر هستند و با تنظیم مقدار قند خون، موجب تقویت تمرکز در شما می شوند و از افت ناگهانی انرژی در بدن پیشگیری می کنند.

دانه آفتابگردان و کدو

دانه های آفتابگردان و کدو تنبل هر دو منبع بی نظیری از پروتئین، اسید چرب امگا و ویتامین B هستند، موادی که می توانند انرژی از دست رفته را به شما باز گردانند. همچنین تریپتوفان موجود در این دو دانه گیاهی، موجب تولید بیشتر سروتونین در مغز می شود و بدین طریق نه تنها حال شما را بهتر می کند بلکه با افسردگی و اضطراب نیز مقابله می کند.

گوجه فرنگی و کلی انرژی 

همان طور که می دانید گوجه فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان است، یکی از با اهمیت ترین انواع اکسیدان ها که مقدار قابل توجهی از آن در این میوه یافت می شود لیکوپن است. این ماده از آسیب رساندن رادیکال های آزاد به سلول ها جلوگیری می کند و بدین طریق خطر ابتلا به زوال عقل یا آلزایمر کاهش می دهد.

 

منبع : www.namnak.com
474
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید