تاتو و گرایش جوانان ، زیبایی به بهای جان

«تاتو» ( OOTAT )در سال‌های اخیر رواج زیادی در میان جوامع مختلف بخصوص جوانان داشته و این قشر به دنبال تنوع و زیبایی هر چه بیشتر بوده و کمتر پیش می‌آید که از انجام این کار به خاطر سلامتی خود صرف نظر کنند.
شکافتن بخشی از پوست که لازمه کار «تاتو» است، می‌تواند خطرات بهداشتی فراوانی را در پی داشته باشد ولی معمولاً به این مسائل توجهی نمی‌شود. در عمل تاتو، رنگ‌های مخصوصی پس از شکافتن پوست استفاده می‌شوند که با خون و مایعات بدن در ارتباط هستند تا بتوانند نقش و نگارهای مورد نظر را روی بدن ایجاد کنند.
تاتوهای گذشته با وارد کردن جوهر، زغال و خاکستر از طریق سوزن به زیر پوست صورت می‌گرفت. این تاتوها اغلب به صورت غیرحرفه‌ای و بدون در نظر گرفتن اصول بهداشتی و احتمال بروز عفونت‌های پوستی انجام می‌شدند، ولی در دهه‌های اخیر، استفاده از دستگاه‌های مخصوص تاتو جایگزین روش‌های سنتی شده است.
تاتو یا خالکوبی که این روزها به غلط تتو نیز نامیده می شود، طی سال‌های اخیر با اهداف آرایشی طرفداران زیادی پیدا کرده که اغلب دائمی بوده و به عنوان خط چشم، خط لب، رژ لب، حنای تزئینی دست و سایر موارد استفاده می‌شود. در برخی نقاط دنیا، از تاتو به عنوان تاتوهای پزشکی بهره می‌برند، به عنوان مثال، دیابتی‌ها در شرایط اورژانسی و برای آگاهی سایرین از بیماری خود، روی بدنشان علامت خاص آن بیماری را تاتو می‌کنند.
ë تاتو، تیغی دولبه
پزشکان توصیه به پرهیز از تاتو دارند ولی در صورت تمایل شخص باید از خطرات این عمل زیبایی آگاه شود.
عفونت از جمله مهم‌ترین خطرات تاتو است زیرا ارتباط خون و مایعات بدن با جوهر مخصوص تاتو می‌تواند احتمال انتقال بسیاری از بیماری‌های عفونی از قبیل انواع هپاتیت و ایدز را افزایش دهد. از این رو، انجمن بانک خون امریکا، یک سال بعد از انجام تاتو از اشخاص خون دریافت می‌کند.
در انگلیس هم افرادی که تاتو می‌کنند تا 6 ماه قادر به اهدای خون نیستند. برای جلوگیری از ابتلا به انواع عفونت‌ها باید وسایل و ابزارهای تاتو کاملاً تمیز و ضدعفونی شده باشند و هر سوزن فقط برای یک نفر مورد استفاده قرار گیرد تا شانس ابتلا به انواع عفونت‌ها کاهش یابد. ایجاد زرد زخم و عفونت‌های پوستی از جمله خطرات و تهدیدهای تاتو به شمار می‌روند.
واکنش‌های حساسیتی که پوست نسبت به جوهر تاتو نشان می‌دهد از جمله مشکلات این کار محسوب می‌شوند. این واکنش حساسیتی اغلب نسبت به رنگ‌های قرمز، زرد و سفید تاتو دیده شده است.
واکنش‌ها زمانی آغاز می‌شوند که عضو تاتو شده در معرض نور آفتاب قرار گرفته و خود را با علائمی چون تورم و خارش نشان می‌دهد. وجود جیوه و برخی دیگر از مواد شیمیایی در رنگ قرمز، احتمال حساسیت زا بودن این رنگ را افزایش می‌دهد.
نمک‌های فلزی سنتی اغلب در جوهرهای تاتو وجود داشته و در هر چند سانتیمتر از تاتو، حدود 23 میکروگرم سرب وجود دارد. قرار گرفتن بدن در معرض سرب خطراتی از جمله نقص عضو جنین، سرطان، مشکلات سیستم تناسلی و عوارض دیگری را به همراه دارد. ایجاد التهاب پوستی در نقاطی که تاتو انجام شده، یکی از واکنش‌های پوستی به شمار می‌رود.
از بین بردن تاتو یکی از دشواری‌هایی است که اغلب افراد با آن دست به گریبانند. این کار معمولاً عملی دردناک بوده و به چند دوره درمانی با هزینه‌های بالا نیاز دارد.
به خاطر داشته باشید، هرگز از درمان‌های خودسرانه برای این منظور استفاده نکنید چرا که برخی محصولات پاک‌کننده تاتو به دلیل دارا بودن مقدار کمی از اسید، واکنش‌های پوستی شدیدی را رقم می‌زنند. گاه پس از لیزر درمانی، پوست تاتو شده سفیدتر از حالت قبلی شده و در برخی مواقع هم از بین بردن تاتو با ظاهر شدن جای زخم همراه است.

منبع : iran-newspaper.com
656
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید