تشخیص آلزایمر با آزمایش خون به زودی میسر می‌شود


تشخیص آلزایمر با آزمایش خون به زودی میسر می‌شود

محققان می‌گویند که به ساخت آزمایش خونی برای بیماری آلزایمر نزدیک‌تر شده‌اند.

به گزارش تیم تحقیقی دانشگاه روان، چنین آزمایشی پزشکان را قادر می‌کند تا بیماران را در اولین و قابل درمان‌ترین مرحله تشخیص دهند تا بیماران بتوانند تغییراتی در سبک زندگی‌شان ایجاد کنند تا شاید سرعت پیشرفت بیماری مغزی را کاهش دهند.
رابرت نیجل، محقق اصلی، در یک نشست خبری گفت: «فواید قابل توجهی برای تشخیص زودرس بیماری وجود دارد، چرا که ما حالا می‌دانیم بسیاری از بیماری‌هایی که به بیماری‌های عروقی منجر می‌شوند، عوامل خطرساز مهمی برای آلزایمر هم هستند.»
دانشمندان بر استفاده از اتوآنتی‌بادی‌ها در خون به عنوان زیست‌نشانگری برای حضور و درجه‌بندی بیماری آلزایمر تمرکز کردند. اتوآنتی‌بادی‌ها، پروتئین‌های ایمنی بدن هستند که به اشتباه به خود سلول‌های بدن حمله می‌کنند.
در حال حاضر آزمایش خون تأیید شده‌ای برای بیماری آلزایمر، بیماری مغزی غیر قابل درمانی که حدود ۵٫۳ میلیون امریکایی را درگیر می‌کند، وجود ندارد. در این بیماری، مغز سال‌ها قبل از شروع علائم شروع به تغییر می‌کند.
نیجل گفت: «افرادی که بیماری پیش‌بالینی‌شان تشخیص داده شود می‌توانند در جهت سلامت عروقی‌شان قدم‌هایی مثل پایش رژیم، ورزش، کنترل وزن و فشار خون بردارند تا بیماری را دور نگه داشته یا پیشرفت آن را کند کنند.»
آزمایش خونی که توسط نیجل و همکارانش تحت توسعه است، جز این در تشخیص بیماری‌های دیگری مثل پارکینسون، مالتیپل اسکلروزیس و سرطان پستان امیدبخش است.

منبع : سلامانه
131
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید