تکنیک هایی کاربردی برای مدیریت زمان

کمبود زمان یکی از دغدغه های مهم و همه روزه بسیاری از ما است. بنابراین تدوین و اتخاذ استراتژی های موثر در مدیریت زمان یکی از ضروریات زندگی حرفه ای و شخصی است که همیشه نیاز به آن احساس می شود.

تا بحال به این فکر کرده اید که چگونه برخی افراد زمان کافی برای انجام همه ی کارهایی که مدنظرشان است را دارند، اما برخی دیگر با اینکه همیشه در انجام کارها عجله دارند، اما هیچ وقت  آنها را به پایان نمی رسانند. واقعیت این است که دسته ی اول افرادی هستند که از زمان خود به صورت موثرتر و بسیار پربارتر استفاده می کنند، این افراد تمرینات و مهارت های مدیریت زمان را به خوبی یاد گرفته اند و آنها را هر روزه در زندگی شخصی و کاری به صورت عادت به کار می گیرند. در ادامه به بررسی  مواردی از این راهبردها می پردازیم:
۱- ابتدا کارهای مهمتر را انجام دهید
این یک قانون طلایی در مدیریت زمان است. سعی کنید هر روز دو یا سه کار بسیار مهمی را که حتماً باید انجام شوند، تعیین کرده و الویت خود را انجام آنها بگذارید؛ هنگامی که این کارها را تمام کردید، روزتان به خوبی پیش خواهد رفت. می توانید به سراغ دیگر کارها بروید و یا آنها را به فردا موکول کنید؛ به هر حال شما کارهای مهم خود را به پایان رسانده اید.
۲- طرح یا نقش کاری داشتن
هنگامی که به محل کارتان می روید اگر هیچ ایده ای برای انجام دادن نداشته باشید در این صورت هیچ کاری انجام نخواهید داد. هر روز ده الی پانزده دقیقه را قبل از شروع کار اختصاص دهید به اینکه  چه کاری را باید امروز انجام دهید. برخی افراد فکر کردن به این موضوع را هر روز صبح زمانی که تا محل کارشان رانندگی یا پیاده روی می کنند انجام می دهند و برخی دیگر زمانی که می خواهند بخوابند آن را بررسی می کنند.
وقتی که فکر کردن درباره ی کارهای روز بعد یا روزهای بعد را به زمان خواب موکول می کنید این امر باعث می شود تا شما به صورت ناخودآگاه در هنگام خوابیدن به طرحی که دارید فکر کنید، در نتیجه روز بعد با ذهنی بازتر و آماده تر به سوی مقصدتان قدم برخواهید داشت. این چند دقیقه ای که صرف برنامه ریزی می کنید شما را بیشتر به سمت موثر بودن و سازنده بودن سوق می دهد. هر زمانی که تصمیم گرفتید که چه کاری می خواهید انجام دهید شروع به اجرای طرح کنید.
3- «نه» گفتن را یاد بگیرید
پایبند بودن به زمان، به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید درک درستی از زمان در دسترس خود داشته باشید و این ویژگی ارزشمندی است که هر فرد می تواند با اندکی تلاش در خود ایجاد کند. شما می توانید متفاوت از سایرین باشید، باید یاد بگیرید که به بسیاری از فرصت ها «نه» بگویید. به یاد داشته باشید هرگاه زمان کافی برای انجام کاری داشتید، آنرا قبول کنید چراکه در غیر اینصورت ممکن است نتوانید آن کار را به موقع انجام دهید.
4- عملکرد چند وظیفه ای
مهارت انجام چند کار با هم یا چند وظیفه ای، یک استعداد درون داشتی است که همه ی ما قادر به انجام دادن آن نیستیم. درک اینکه شما قادر به انجام چنین کاری هستید یا نه بسیار مهم است، اگر فکر می کنید استعداد انجام چنین کاری را دارید، در این صورت یک فرصت استثنایی در اختیار خواهید داشت تا همیشه یک گام جلوتر از دیگران حرکت کنید، اما اگر نمی توانید، هیچ وقت به خودتان زحمت انجام آن را ندهید.
برخی افراد در تلاش برای انجام چند تکلیف با هم (زمانی که نمی توانند آنها را انجام دهند) نتیجه ای بسیار بدتر از انتظار به دست می آورند. تقبل انجام چند کار باهم باعث می شود هیچ یک از پروژه های مختلفی را که شروع کرده ایم به پایان نرسانیم و در نهایت همه ی کارها درهم و برهم شده و از اتمام کار ناامید می شویم.
۵- به موقع دست به کار شوید
تقریباً همه ما در طول زندگی چوب به تاخیر انداختن کارهای خود را خورده ایم. اصلاً سخت نیست! اگر به موقع شروع به انجام کاری کنید، قادر خواهید بود به نحو احسن آن را تا پایان مدیریت کنید.
مطمئناً اگر به موقع شروع به انجام کاری کنید، خیلی بهتر آن را به سرانجام می رسانید و استرس کم تری خواهید داشت. به خاطر داشته باشید انجام هیچ کاری مشکل نخواهد بود، اگر و تنها اگر مصمم به انجام آن باشید.
6- اسیر جزئیات کم اهمیت نشوید
اغلب ما در انجام امور دچار وسواس شده و بیشتر از آن چیزی که نیاز هست، به جزئیات اهمیت می دهیم. معمولاً افراد ایده آل گرا دچار چنین حالتی می شوند. بهترین روش این است که با نگاهی به عملکرد گذشته خود، از آن درس گرفته و سعی کنید به آینده و کاری که قرار است انجام دهید معطوف شوید تا بتوانید بسیاری از امور را اصلاح کنید.

,مدیریت زمان, کمبود زمان, زمان کافی برای انجام همه ی کارها,مهارتهای زندگی

تدوین و اتخاذ استراتژی های موثر در مدیریت زمان یکی از ضروریات زندگی حرفه ای و شخصی است.

7- کم کردن وقفه هنگام کار
در نهایت اینکه در زندگی سعی کنید چیزهایی که شما را از حرکت باز می دارند بشناسید و آنها را کاهش دهید. اگر واقع بینانه بنگریم اگرچه شاید همه ی ما نتوانیم تعداد بسیاری از این موارد را کاهش دهید اما شیوه ی مواجهه و برخورد با آنها را می توانیم تغییر دهیم. مثلا فرض کنید که در حال انجام یک پروژه مهم هستید، در حین انجام این پروژه یکی از همکاران تان به شما کاری را محول می کند که می توانید بعدا برای آن وقت بگذارید.
در چنین شرایطی بهترین کار این است که پروژه ای را که شروع کرده اید، تمام کنید و سپس کار جدید را شروع کنید. اما ممکن است همیشه شرایط به این گونه نباشد، برای مثال اگر رئیس تان هنگام انجام کاری مهم به شما زنگ بزند و از شما بخواهد تا او را ملاقات کنید در این حالت کارفرمای شما حرف اول و آخر را می زند.
۸- زمان مشخصی را برای اینترنت و تلوزیون در نظر بگیرید
یکی از بدترین عادت ها، هدر دادن زمان در کارهایی مانند تماشای تلوزیون، فیلم، بازی و یا شبکه های اجتماعی نظیر توییتر و فیسبوک است که عامل بزرگی در کاهش بهره وری به حساب می آید. پیشنهاد می شود در ابتدا زمانی که صرف این قبیل فعالیت ها می کنید را محاسبه کرده تا به سادگی ببینید که این کارها چقدر از وقت گرانبهای شما را می بلعند. سپس سعی کنید آن را کاهش دهید.
9- زمان معینی را برای انجام هر کار در نظر بگیرید
فرض کنید کار یا پروژه ای به شما محول شده است؛ بجای آنکه با نگرانی بنشینید و در مورد آنها فکر کنید، این جملات را به خود بگویید: «من روی این پروژه کار می کنم تا انجام شود» و «من می خواهم ۳ ساعت روی این پروژه کار کنم.»
بخاطر داشته باید که محدودیت زمانی سبب تمرکز بیشتر شما در انجام کارها خواهد شد و در نتیجه بهره وری تان نیز افزایش پیدا می کند. اگر نتوانستید در وقت مقرر کاری را انجام دهید، بازگردید و با دقت و تمرکز بیشتری، سعی کنید آن را به پایان برسانید.
۱۰- وقت استراحتی بین کارها داشته باشید
هنگامی که در انجام کارها عجله کنید، نمی توانید درک درستی از آنچه که انجام می دهید داشته باشید و اگر نتیجه دلخواهتان رخ ندهد، مطمئناً تمرکز و انگیزه خود را از دست خواهید داد. سعی کنید در حین انجام کارهایتان، زمانی را برای استراحت و آرامش داشته باشید تا مغزتان بتواند نفسی تازه کند. پیشنهاد می شود کمی قدم بزنید، آرام باشید و ذهن خود را از عوامل خسته کننده دور کنید.
۱۱-در همان ابتدا به لیست کلی وظایف خود نگاه نکنید
یکی از بدترین عواملی که سبب دلسردی شما می شود این است که در همان ابتدا به لیست کارهای انجام نشده خود، نگاه بیاندازید، آه بکشید و با خود بگویید که «هرکاری کنم باز هم وقت کافی برای انجام تمام آنها را ندارم.» در این مرحله بهترین کاری که می توان کرد این است که روی انجام یک کار متمرکز شوید و بعد از اینکه آنرا تمام کردید به سراغ مرحله بعد بروید.

 

منبع : www.akairan.com
709
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید