جشنواره شادی در زندگی مشترک

بسیاری از افراد، تمام توان خود را بکار می‌بندند تا انتخابی درست داشته باشند که منجر به ازدواجی موفق شود؛ اما مسئولیت اصلی بعد از ازدواج شروع می‌شود: نگهداری از این رابطه که کاری آسانی هم نیست و مستلزم تلاش است. مهمترین مساله این است که چگونه رابطه‌ای شاد را تجربه کنیم. در این مقاله چند اصل ساده را نام برده ایم که می‌توانند در شاد ساختن و تدوام زندگی مشترک شما موثرباشند. روانشناسان با بررسی زندگی زوج‌های شاد این اصول را برداشت کرده اند. این زوج‌ها هم مشکلات و درگیری‌های را داشته‌اند، اما تفاوت در شیوه برخورد آن‌ها بوده که زندگی‌شان را شاد ساخته است.

بپذیریم اختلاف بین زن و شوهر طبیعی است. این باور کمک می‌کند انرژی کمتری را صرف متقاعد کردن طرف مقابلمان کنیم. زوج‌های شاد می‌پذیرند که دیدگاه همسرشان همیشه با دیدگاه آنها یکسان نیست. آن‌ها به نیازهای همسر خود توجه می‌کنند، اما نیازهای خود نیز را فراموش نمی‌کنند. در هنگامی که اختلافی به وجود می‌آید، به جای اینکه سعی کنند مساله‌ای را به طرف مقابلشان بفهمانند، خودشان آن را درک می‌کنند. آن‌ها آماده شنیدن دیدگاه‌های کاملا متفاوت با دیدگاه‌های خودشان هستند. در نتیجه این زوج‌ها می‌پذیرند که اختلاف و نظرات متفاوت داشتن کاملا قابل قبول است، چرا که آن‌ها دو انسان مستقل هستند.

حمایت متقابل به طرز قابل توجهی زندگی مشترک را شاد می‌کند. تشویق و حمایت شریک زندگی در شرایط خاص و بحرانی زندگی، یکی از اصولی است که رابطه بین زوج‌ها را بسیار بهبود می‌بخشد و زندگی را برای آن‌ها لذت بخش‌تر می‌سازد. زوج‌های شاد در صورت نیاز به همسرشان کمک می‌کنند که مسائل گذشته را به خوبی بررسی کند تا دیدی روشن نسبت به شرایط پیدا کند.

به جای متهم کردن شریک زندگی، زوج‌های شاد با هم مشکلات را حل می‌کنند. در هنگام بحران و مشکل، یکی از طرفین نقش قربانی را بازی نمی‌کند و سعی در سرزنش و گناهکار جلوه دادن شریک زندگیش را ندارد. آن‌ها هر کدام مسئولیت خود را می‌پذیرند و هر کدام سهم خود را به درستی انجام می‌دهند. خوشبختی و شادی حاکم بر زندگی آن‌ها ناشی از رفتارهای خود آن‌هاست. قانون حاکم بر این زندگی‌ها اصل برنده – برنده است. آن‌ها انتخاب کرده‌اند که به جای اینکه به دنبال مقصر بگردند، مشکلات را با هم حل کنند و شاد باشند.در زندگی زوج‌های شاد، توازن، قدرت محسوس است.

سعی در تغییر دادن طرف مقابل، فقط هدر دادن وقت و انرژی است. زوج‌های شاد، شریک زندگیشان را با تمام نقاط قوت و ضعفی که دارد، می‌پذیرند. البته آنها بیشتر بر خوبی‌های شریک زندگی خود تاکید و در نتیجه با حس تحسین بیشتری نسبت به همسرشان  نگاه می‌کنند. آن‌ها کمال‌گرا نیستند و به خوبی به این مساله آگاه هستند که خودشان نیز کامل نیستند. آنها نه تنها شریکشان را همانگونه که هست می‌پذیرند، بلکه همچنین به او کمک می‌کنند که پیشرفت کند.

زوج‌های شاد، زمان‌هایی را برای با هم بودنشان اختصاص می‌دهند. در ابتدای رابطه این زمان‌ها صرف شناخت بهتر یکدیگر، تبادل ایده‌ها، اهداف و علاقه‌ها می‌شود. اما آن‌ها حتی با گذشت زمان، همچنان زمان‌هایی را با هم می گذراند و به این ترتیب از رابطه خودشان مراقبت می‌کنند.

برای داشتن زندگی مشترک شاد، بهتر است از انتقاد کردن خودداری کنیم؛ حتی انتقاد‌هایی که به آنها سازنده می‌گوییم. درست است که اجتناب از انتقاد سخت است، اما با مشاهده زندگی زوج‌های شاد به وضوح دیده‌ می‌شوند که آن‌ها بیشتر بر نقاط قوت و جنبه‌های مثبت رابطه‌شان تاکید می‌کنند و کیفیت ها و توانایی‌های همسرشان را مرتبا به او گوشزد می‌کنند.

ایجاد فضای امن برای مطرح کردن نظرات و همچنین داشتن حریم خصوصی از ملزومات یک زندگی شاد است. در زندگی‌های شاد، هر یک از طرفین می‌تواند آزادانه و بدون ترس از قضاوت یا سرزنش، نظراتش را بیان کند و از ترس‌ها و رویا‌هایش حرف بزند. در این حالت او خیالش از نظر حفظ حریم خصوصی‌اش آسوده است و همه این‌ها رابطه زوج‌ها را مستحکم‌تر می‌سازد.

همکاری در انجام وظایف مختلف، زندگی را لذت بخش تر می‌کند. لازم است که وظایف روزانه یا فصلی با همکاری زن و شوهر انجام شود؛ البته بدون اینکه بخواهیم دقیقا میزان این همکاری را اندازه بگیریم. به این طریق هر کسی از بودن با شریک زندگیش لذت می‌برد. زوج‌های شاد به این علت که احساس تعهد یا وظیفه دارند، در کارها همکاری نمی‌کنند، بلکه آن‌ها به دلیل علاقه و عشقی که به همسرشان دارند و دوست دارند موجب شادی و لذت او شوند، همراه همسر خود هستند.

منبع : ماهنامه دنیای سلامت
545
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید