خار شتر؛ از سنگ کلیه تا ایدز را درمان کند

خار شتر گیاهی از خانواده نخود است که ارتفاع آن به 1 متر هم می رسد. این گیاه در مناطق خشک و بیابانی می روید. خواص طبی این گاه زبانزد است.

خارشتر از نظر پزشکی سنتی دارای طبع سرد است و برای رفع صفرا و سنگ کلیه و مثانه موثر است. خارشتر یکی از علوفه‌های خوراکی برای دام ها بویژه بزها است. این گیاه مقاوم به سرما و دارای ریشه عمیق است و به آب کمی نیاز دارد.

به جهت اینکه ریشه ی این گیاه تا عمق زمین پیش رفته و در آب فرو می رود، دارای مقدار قابل توجهی شهد است. گاه رشد این گیاه در مزارع، به عنوان علفی هرز و سمج برای کشاورزان تلقی می شود. حتی ریشه های عمیق این گیاه از عوامل تخریب آثار باستانی به شمار می رود. رنگ گل های این گیاه، قرمز است و رنگ شهد آن سفید و دارای طعمی ملایم است.

این گیاه دارای شیرابه ای به نام ترنجبین است. در واقع بر اثر فعالیت حشره ای سخت بالپوش بر روی شاخه های خار شتر، شیرابه ای تولید می شود که به تدریج بر روی گیاه سفت و مستقر می شود.

خواص خار شتر

مفید برای سنگ کلیه

مصرف روزانه 3 لیوان عرق خارشتر قبل از غذا، برای بزرگسالان و نصف لیوان در سه وعده قبل از غذا، برای کودکان به دفع سنگ کلیه کمک می کند.

رفع یبوست

خارشتر ملین و مسهل است و برای رفع یبوست مفید است. همچنین این گیاه برای نرم کردن و رفع خشونت سینه موثر است.

مبارزه علیه ایدز

وجود یک نوع ماده ی شیمیایی در ریشه ی گیاه خار شتر باعث جلوگیری یا کندی روند تصاعدی کروموزوم ها می شود که می تواند به عنوان مبارزه ای علیه ایدز تلقی شود.

مفید برای رماتیسم

استفاده ی موضعی و مالیدن روغن برگ های خار شتر برای درد ناشی از رماتیسم و درمان آن مفید است.

تقویت کننده سیستم ایمنی بدن

وجود انواعی از مواد شیمیایی در خارشتر، به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می کند و از پیری سلول ها خودداری کرده یا آن را به تاخیر می اندازد.

خواص ترنجبین

طبع ترنجبین كمي گرم و تر است و ‌به ‌عنوان مُلين، ‌مسهل، صفرا بر و تب‌ بر استفاده می شود. همچنین در رفع سرفه‌، زردي و يبوست کاربرد دارد. ترنجبین برطرف ‌كنندهدرد سينه و رافع عطش و تب‌هاي گرم نیز هست. استفاده ی مقدار كمي از آن، براي فرونشاندن تب‌ نوزادان و كودكان متداول بوده است.

عرق خارشتر ضد سیاه سرفه، ضد تب و لرز و مفید برای درمان سرماخوردگی هم هست.

استفاده از ضماد خار شتر برای درمان زخم های مقعدی و مشکلات بواسیر مفید است.

خاکستر خار شتر همچنین التیام دهنده جراحات و ترمیم کننده ی زخم هاست.

 

منبع : baghdaroo.com
708
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید