خطر ایجاد بیماری‌های قلبی – عروقی با عفونت در دهان و دندان

یک متخصص عفونی و فلوشیپ گفت: چنانچه لپسیس درمان نشود اثرات خطرناکی روی کلیه‎ها، مغز و گوش می‎گذارد.
دکتر محمدرضا ناظر با بیان اینکه بیماری‎های ناشی از کمبود ویتامین‎هایی نظیر C منجر به بروز خونریزی می‎شوند، اظهار کرد: افرادی که بهداشت دهان و دندان را رعایت نکرده یا دخانیات (سیگار) استعمال می‏‎کنند به التهاب لثه دچار می‎شوند.
وی اضافه کرد: بسیاری از میکروب‎هایی که در دهان وجود دارند، مستعدند و به راحتی وارد خون شده و بسیاری از بیماری‎ها نظیر قلبی و عروقی را ایجاد می‎کنند. داشتن دهان و دندان سالم باعث می‎شود فرد قلب و بدن سالمی داشته باشد.
ناظر با بیان اینکه مسواک زدن شدید منجر به بروز التهاب در لثه می‎شود، افزود: افرادی نظیر زنان باردار، شیمی درمانی، پیوندی، سرطانی و کسانی که کورتون استفاده می‎کنند و به بیماری نقص ایمنی دچارند، چنانچه بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنند در معرض عفونت خونی لپسیس قرار می‎گیرند.
این متخصص عفونی و فلوشیپ تصریح کرد: لپسیس یک بیماری جدی است که معمولا زمانی رخ می‎دهد که باکتری در ریه، روده‎‏‎‎ها، مجاری ادراری و مثانه سمی تولید می‎کند و به سیستم ایمنی و ارگان‎ها و بافت‎های بدن حمله می‎کند. چنانچه درمان نشود اثرات خطرناکی بر روی کلیه‎ها، ریه، مغز و گوش می‎گذارد.
وی یادآور شد: افراد رماتیسمی که می‎خواهند دارو مصرف کرده و افراد سرطانی که می‎خواهند شیمی درمانی انجام دهند و افراد مبتلا به بیماری‎های قلبی و عروقی قبل از هر اقدامی باید بررسی کنند که بیماری‎های عفونی دهان و دندان نداشته باشند.
منبع : ایسنا
401
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید