داروهای درمان بیماری سوزش سر دل با بیماری های کلیه مرتبط است:

محققان طی انجام دو مطالعه ، در 27 اکتبر 2015 اعلام کردند که داروهایی که برای درمان بیماری سوزش سر دل که تحت عنوان   proton pump inhibitors (PPIs) استفاده می شود با مشکلات کلیوی ارتباط نزدیک دارند.

Prilosec ، Nexium، Prevacid در این گروه از داروها قرار دارند که برای درمان رفلاکس و سوزش سر دل استفاده می شوند که این داروها سبب کاهش اسید معده می شوند. اگر چه ارتباط بین اثر این داروها و افزایش ریسک ابتلا به بیماری های مزمن کلیه بدست آمده است ،اما محققان نحوه اثر و علت را هنوز مشخص نکرده اند.

بیماری های مزمن کلیه در آمریکا رو به افزایش است و آمارها نشان می دهد که 20 میلیون نفر در این کشور از این بیماری رنج می برند.این بیماری زمانی رخ می دهد که کلیه دچار آسیب می شود و نمی تواند فیلتراسیون خون را انجام دهد.

دیابت و فشار خون بالا از مهمترین دلایل بروز آسیب های کلیوی محسوب می شوند. این مطالعات در دو مرکز دانشگاهی UNY Buffalo School of Medicine and Biomedical Science in Buffalo, N.Y و Royal Brisbane and Women’s Hospital in Australia, and Johns Hopkins University in Baltimore انجام گرفته است.

آنها در این مطالعه اعلام کردند که مصرف داروهای ذکر شده می توانند تا 50% احتمال و شدت بیماری های مزمن کلیه را افزایش دهند.

محققان می گویند شاید بروز و شدت بیماری کلیه در اثر مصرف این داروها به این علت باشد که داروهای PPIs سبب کاهش سطح منیزیوم خون می شوند و کمبود این عنصر ضروری سبب آسیب به کلیه می شود.

نتایج پیشین نشان داده است که که داروهای PPIs سبب افزایش وزن و چاقی و دیابت می شوند و این شاید دلیل دیگری برای وجود این ارتباط باشد.

منبع : سلامت دیجیتال
528
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید