داروی آلزایمر به ترک سیگار کمک می کند

مطالعه جدید محققان نشان می دهد یکی از داروهای مورد استفاده در بهبود نارسایی های شناختی ناشی از بیماری آلزایمر می تواند به ترک سیگار برای همیشه کمک کند.
چندین داروی مطمئن برای کمک به ترک سیگار وجود دارد، اما سه چهارم افراد سیگاری بعد از گذشت شش ماه از ترک سیگار مجدداً به سیگار کشیدن روی می آورند.
محققان دانشگاه پنسیلوانیا تاثیر دو داروی مربوط به آلزایمر موسوم به «گالانتامین» و «دونپزیل» را بر روی میزان جذب نیکوتین در موش ها بررسی نمودند. این داروها حاوی بازدارنده های استیل کولینستراز (AChEI) هستند.
آزمایشات بر روی موش ها نشان داد پیش درمان موش ها با AChEI موجب کاهش مصرف نیکوتین در آنها شد. هم‌راستا با این تاثیرات، آزمایشات بالینی بر روی شرکت کنندگان انسانی هم انجام شد.
محققان دریافتند شرکت کنندگان با مصرف AChEI، ۲.۳ عدد سیگار کمتری در روز استفاده کردند، که به معنای کاهش ۱۲ درصدی سیگار کشیدن است. این شرکت کنندگان عنوان کرده بودند که احساس رضایت کمتری از سیگار کشیدن نسبت به قبل دارند.
محققان این مطالعه به بررسی احتمال داروهای ترک سیگار پرداختند. «هیث اشمیت»، عضو تیم تحقیق، درباره دو داروی مذکور می گوید: «ما شاهد کاهش کل مصرف نیکوتین در افراد بودیم.»
البته هنوز پزشکان مجاز به تجویز این داروها برای ترک سیگار نیستند. اما محققان این مطالعه امیدوارند به زودی نتیجه مطالعه آنها گزینه ای در پیش روی افراد برای ترک سیگار باشد.
منبع : مهر
511
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید