درمان ملانوم با فناوری نانو موثرتر از روش های دیگر است

زمانی که ملانوم از طریق سیستم لنفاوی در بدن گسترش می یابد، شانس بقای بیمار به طور چشمگیری کاهش می یابد. مطالعات محققان دانشگاه ایالتی اورگان نشان می دهد سیستمی که با استفاده از فناوری نانو، نانوذرات را به گره های لنفی ارسال می کند، نسبت به روش های دیگر اثربخشی بیشتری دارد.
روش های کنونی به دلیل سیستم لنفاوی و مقاومت سلول های سرطانی نسبت به درمان، گاهی آنچنان که انتظار می رود موفقیت آمیز نیستند.
روش جدید دارو رسانی با استفاده از فناوری نانو در مدل های آزمایشگاهی موفقیت آمیز بوده است و اثرات سمی شیمی درمانی و عوارض جانبی آن را کاهش داده است.
این دستاورد علاوه بر سرطان پوست، قادر به درمان انواع سرطان هایی است که از طریق سیستم لنفاوی در بدن گسترش می یابند.
شایع ترین نوع سرطان پوست، ملانوم نام دارد است. سالانه بیش از 63 هزار نفر در آمریکا به ملانوم مبتلا می شوند که از این تعداد 9 هزار نفر جان خود را از دست می دهند. ملانوم شایع ترین سرطان در بین جوانان و نوجوانان آمریکایی است.
به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، در سال 2014 میلادی در آمریکا، 7 هزار و 610 مورد جدید ملانوم تشخیص داده شد و 9 هزار و 710 نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست دادند.
به محض شنیدن نام سرطان پوست، خورشید به عنوان یکی از عوامل این بیماری در ذهن تداعی می شود ولی عوامل دیگری نیز در این بیماری خطرناک و کشنده نقش دارند. برخی از این عوامل عبارتند از :
• بیماری پارکینسون
تحقیقات اخیر نشان می دهد که رابطه مستقیمی بین ژن بروز بیماری پارکینسون و سرطان پوست وجود دارد. البته هنوز اطلاعات دقیقی در این مورد در دست نیست.
• استعمال دخانیات
استعمال هرگونه مواد مخدر باعث کاهش سیستم ایمنی فرد و درنتیجه افزایش احتمال بروز سرطان پوست می شود.
• پیوند عضو
معمولا برای بیمارانی که مورد پیوند عضو قرار گرفته اند تا سالها دارو هایی تجویز می شود که بدن آن ها عضو جدید را قبول کند و به اصطلاح پیوند پس نزند. اکثر این دارو ها باعث کاهش سیستم دفاعی بدن شده و احتمال بروز سرطان پوست را افزایش می دهد.
• رادیوتراپی
رادیوتراپی یا اشعه درمانی برای درمان انواع تومور و سرطان نیز یکی دیگر از عوامل خطرزا است.
از بین تمام موارد یاد شده فقط دو مورد مربوط به بیماری پارکینسون و رادیوتراپی در صورت بروز، غیر قابل اجتناب هستند؛ ولی با رعایت توصیه های پزشکی، استفاده از کرم ضد آفتاب و دستکش و کلاه در روزهای آفتابی می توان نسبت به این بیماری خطرناک در فاصله نسبتا ایمنی قرار گرفت.
مطالعات محققان انگلیسی نشان می دهد که استفاده از کرم ضد آفتاب به تنهایی نمی تواند بدن را به طور کامل در برابر سرطان پوست محافظت کند. استفاده از کرم ضد آفتاب باید همراه با مراقبت های خاصی انجام شود تا اثر بخش باشد.
در این گزارش آمده است که استفاده از لباس آستین بلند، دستکش، کلاه، عینک آفتابی و راه رفتن در سایه همراه با استفاده از کرم ضد آفتاب در پیشگیری از آفتاب سوختگی و ملانوم موثر است.
تحقیقات نشان می دهد که آفتاب سوختگی و اشعه UV باعث صدمه به پروتئین DNA می شود؛ ولی نحوه این مکانیسم در پرده ای از ابهام قرار دارد.
استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 30 توصیه شده است و لازم است هر 2 ساعت یکبار تجدید شود. افرادی که پوست روشنی دارند بیشتر در معرض سرطان پوست هستند. استفاده از کرم ضد آفتاب برای نوزادان و کودکان نیز الزامی است.
ملانوم پنجمین سرطان کشنده در انگلیس محسوب می شود و سالیانه بیش از 13 هزا نفر در انگلیس به آن مبتلا می شوند.
نتایج این تحقیقات در نشریه Controlled Release منتشر شده است.

منبع : ایرنا
456
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید