دوستان زندگی شما ،میکروب های مفید:

شما فکر می کنید سنگین ترین ارگان بدن شما کدام است؟ قلب، کبد و یا مغز؟ اما باید گفته شود که آنچه بیشترین وزن را دربدن شما به خود اختصاص داده است میکروب های مفید ساکن در روده شما هستند که در مجموعmicrobiota نامیده می شوند .

متوسط وزن قلب 350 گرم است ، متوسط وزن مغز 1/4 کیلوگرم است و متوسط وزن کبد انسان 1/5 کیلوگرم است ، در حالیکه متوسط وزن میکروب های روده در انسان 2 کیلوگرم تخمین زده شده است. تعداد میکروب های بدن در انسان 10 برابر تعداد سلول های بدن اوست و تعداد ژنهای این میکروب ها 150 برابر ژنهای انسانی است.

محققان می گویند ارتباطات بین میکروب ها در بدن به گونه ای است که انگار باهم صحبت و چت می کنند و خود دارای یک شبکه ارتباطی پیچیده و وسیع با مغز هستند که بسیاری دانشمندان گوارش انسان را مغز دوم می خوانند. در طول 10 سال اخیر تحقیقات گسترده ای در جهت شناخت فلور میکروبی بدن و مخصوصا دستگاه گوارش انسان انجام شده است و این عقیده ایجاد شده است که زندگی انسان بدون این میکروب ها امکان پذیر نیست و این جمعیت میکروبی مفید برای سلامتی انسان ضروری است.

به عنوان مثال در اکتبر امسال محققان University of North Carolina School of Medicine در Chapel Hill تحقیقاتی را بر روی زنان کم وزن با مشکلات عصبی و اختلالات تغذیه ای انجام دادند و متوجه شدند که در روده این زنان جمعیت میکروبی غیر طبیعی وجود دارد.

تعداد میکروب های مفید و تنوع میکروبی در روده این زنان بسیار پائین بود. محققان می گویند نوع تغذیه و رژیم غذایی افراد می تواند براین جمعیت میکروبی سالم و لازم بدن تاثیر داشته باشد. شواهد علمی کافی وجود دارد که نشان می دهد یک جمعیت میکروبی کافی و سالم می تواند به رفع و درمان مشکل سندروم متابولیک، دیابت ، بیماری های قلبی و حتی سکته های مغزی  کمک کند. همچنین کاهش التهابات بدن و درمان چاقی در گرو جمعیت میکروبی سالم دستگاه گوارش است. مطالعات نشان داده جمعیت میکروبی مفید روده در کاهش ابتلا به بیماری هایی چون آسم و اگزما در کودکان نیز نقش بسیار مهمی دارد.

تحقیقات نشان داده که وجود میکروب های مفیدی چون Bifidobacterium و Bacteroides در درمان سرطان و ایمونو تراپی در این بیماری بسیار مهم و پررنگ عمل می کند. مطالعات نشان داده اند که فلور میکروبی دستگاه گوارش نقش مهمی را به عنوان تولید کننده ترکیب آنتی اکسیدانی به نام glutathione دارد که این ترکیب در مقابله با بیماری هایی چون دیابت نوع2، آترواسکلروزیس و کبدچرب غیرالکلی مفید می باشد.

گونه مفیدی از باکتری E. coli می تواند در مقابله با بیماری مالاریا نقش ایفا کند.

کودک در هنگام تولد باکتری پروبیوتیک Lactobacilli را که در واژن مادر وجود دارد ، دریافت می کند و به این ترتیب از همان زمان فلورمیکروبی روده او تشکیل می شود. از طریق شیر مادر روزانه 100 میلیون سلول ایمنی به بدن کودک می رسد . حتی مواردی نشان داده که این میکروب های مفید دستگاه گوارش می توانند در پیشگیری و کنترل و درمان بیماری آلرژی و بیماری های اتوایمن تاثیرگذار باشند.

همه موارد گفته شده بر تامین حفظ فلور میکروبی سالم در دستگاه گوارش تاکید دارد و این مستلزم رعایت شرایط بهداشت فردی است تا اجازه داده نشود که فلور باکتری پاتوژن و ناسالم به بدن راه یافته و سلامت و ایمنی بدن ما را به خطر اندازد. محققان هم اکنون به دنبال باکتری های پروبیوتیکی هستند که بتواند انسان را دربرابر انگل ها نیز محافظت کند.

این مطالب برگرفته از کتاب Body by Darwin: How Evolution Shapes Our Health and Transforms Medicine نوشته Jeremy Taylor چاپ شده توسط انتشارات University of Chicago Press, در سال 2015 می باشد.

منبع : سلامت دیجیتال
663
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید