راضی نگه داشتن دیگران تا کی؟!

لطف کردن به دیگران و راضی نگه داشتن دل آنها ذاتا چیز بدی نیست؛ چنین کاری زمانی که به خانواده و کسانی که به آنها عشق می‌ورزیم می‌تواند ارزشمندتر نیز باشد. اما برخی مواقع خشنود کردن دیگران می‌تواند برا‌یمان دردسرساز شود.

شما هیچ‌وقت نمی‌توانید همه کسانی را که با آنها در تعامل هستید راضی کنید. اگر بیش از توان‌تان برای خواسته‌های دیگران تلاش کنید فرصت کافی برای تحقق نیاز‌های خود را  نخواهید داشت. اگرچه برخی افراد ممکن است به صورت تلویحی از این وضع شکایت کنند، اما چنین کاری درکل غیر ممکن به نظر می‌رسد. در ادامه‌ی مطلب به بررسی ۵ مورد از نشانه‌های لطف کردن به مردم که می‌توانند برای ما زیان‌بخش باشد می‌پردازیم:

۱- نمی‌توانید “نه” بگویید

“بله گفتن” به درخواست هر فردی، می‌تواند به معنی “نه گفتن” به همه‌ی چیزهای دیگر باشد. گاهی اوقات ناتوانی در نه گفتن به دعوت همسایه‌مان برای شام، می‌تواند فرصت رفتن به سالن ورزشی را بگیرد یا اینکه ناتوانی در نه گفتن به درخواست دوست‌مان می‌تواند به معنای از دست دادن زمانی را که به خود اختصاص داده بودیم باشد. بله گفتن به هر چیزی عواقب خاص خودش را دارد.

راهکار: اگر همیشه بله گفتن، به پاسخ خود‌آیند و خودکار شما تبدیل شده است، می‌توانید با گفتن جمله “به آن فکر می‌کنم و به زودی جواب رو به شما اطلاع خواهم داد” یا مواردی دیگر شبیه این شروع کنید. بعد از آن،چند دقیقه‌ای را به این فکر کنید که قبل از اینکه قولی بدهید چه چیزهایی هست که شما می‌خواهید انجام دهید.

۲- مشکل داشتن در تصمیم‌گیری

اگر عادت کرده‌اید به پرسش‌های دیگران بر اساس آنچه دوست دارند بشنوند و باب میل‌شان است پاسخ دهید، شما احتمالا با تصمیم گیری مشکل خواهید داشت. زمانی که شما به دیگران اجازه می‌دهید تا همه چیز، از انتخاب یک جفت کفش نو گرفته تا تصمیم گرفتن برای پیدا کردن یک جای خوب برای صرف نهار را آنها برای‌ شما انتخاب کنند، هیچ‌وقت مسیری را که در زندگی برای خود بر‌می‌گزینید نمی‌توانید عملی کنید.

راهکار: قبل از همه چیز خودباوری را در درون‌تان به خود تلقین کنید؛ سپس با توجه کردن به چیزهایی که دوست دارید و چیزهایی که دوست ندارید شروع کنید. سعی کنید فعالیت‌هایی که شما را سرحال، شاداب و سرزنده، و چیزهایی که انرژی شما را خشک می‌کنند پیدا کنید. با عمل کردن به این‌ها، آگاهی یافتن از باورها و عقاید‌تان رشد خواهد کرد.

۳- از درخواست کمک کردن عاجزید

گاهی اوقات افرادی که به احتمال زیاد به هر درخواستی “بله” می‌گویند کمتر می‌توانند از دیگران درخواست کمک کنند. اگر شما با کمک خواستن از کسی (حتی اگر یک لطف کوچک و یا یک کار ساده باشد) مشکل دارید، ممکن است فرصت‌های طلایی دست‌نیافتنی زیادی را در زندگی از دست بدهید.

راهکار: اول از همه هر روز با یک درخواست ساده (هر چیزی می‌تواند باشد ،مثلا درخواست گرفتن یک صندلی از دوست‌تان در یک جلسه) شروع کنید. بیشتر انجام دادن این کار باعث می‌شود تا شما از دیگران راحت‌تر درخواست کمک کنید.

۴- مطابق با ارزش‌هایتان زندگی نمی‌کنید

اگر بخواهید کل انرژی‌تان را صرف انجام کارهایی کنید که دیگران می‌خواهند، غیرممکن است بتوانید بر اساس ارزش‌هایی که برای خودتان قائل هستید زندگی کنید. اگر شما قدر و ارزش وقت گذراندن با فرزندان‌تان را می‌دانید، در عین‌حال نمی‌توانید به دوست‌تان که همیشه به شما لطف داشته‌اند نه بگویید، در زندگی بر سر اینکه کدام چیزها برای شما مهترین چیزها هستند کشمکش خواهید داشت. شما هر روز تنها چند ساعتی را در اختیار دارید؛ بنابراین بسیار مهم است که زمان‌تان را برای انجام دادن کاری‌هایی که برای شما مهم‌تر است صرف کنید.

راهکار: بررسی کنید که بیشترین  زمان هر روزتان صرف چه کاری می‌شود؛ سپس با دقت ببینید آیا بیشترین زمان را برای کارهایی که واقعاً برا‌ی شما مهم‌ترین هستند اختصاص داده‌اید یا نه؟ اگر اینگونه نبود شروع به ایجاد کردن هدف‌هایی کنید که واقعا هم برای آنها ارزش قائل هستید و هم با ارزش‌های شما قابل همگام‌سازی هستند.

۵- نمی‌توانید حدومرز خاصی را برای سلامتی خود تعیین کنید

اگر نمی‌توانید به دوست‌تان که به طور مداوم از شما درخواست پول می‌کند نه بگویید و یا اینکه از داد زدن با صدای بلند بر سر مادرزن‌تان که دخالت بی‌جا در امور ‌زندگی‌ شما می‌کند می‌ترسید، این چنین مرزهای ناسالم می‌تواند زندگی شما را به‌تباهی بکشاند. زمانی که شما به دیگران اجازه می‌دهید تا به زمان و مکان شما تجاوز کنند احتمالا رنجش و ناراحتی شما نسبت به آنها افزایش پیدا خواهد کرد.

راهکار: به دیگران اجازه ندهید تا از شما سوء استفاده کنند. قدرت‌تان را دوباره بازپس بگیرید و بپذیرید که حرف زدن با صدای بلند بر سر دیگران آنها را عصبانی خواهد کرد. در طول زمان شما خواهید دید که رنجاندن و ناراحت کردن دیگران وقتی به حفظ حریم و حدود سلامتی شما ختم شود، به آن بدی که فکر می‌کنید نیست.

منبع : www.bartarinha.ir
586
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید