راههای کاهش مواد سمی در خانه

  • مرتب گرد گیری کنید:

کارشناسان می گویند گردوغبار وسایل خانه اولین منبع تماس کودکان با مواد سمی است. آنها توصیه می کنند که با دستمال خشک گرد گیری نکنید چون باعث پراکنده شدن ذرات در هوا می شود. برای حفظ سلامتی و تماس کمتر با مواد غبار آلود سمی توصیه می شود کفش ها بیرون از خانه درآورده شوند.

  • از مواد پاک کننده سالم و کم خطر استفاده کنید:

کارشناسان می گویند به جای استفاده از مواد سمی و شیمیایی از آب ولرم و جوش شیرین برای تمیز کردن سینک و لوله ها استفاده کنید.

  • هنگام نوسازی منزل موارد لازم را رعایت کنید:

اگر بخشی از خانه را بازسازی یا نوسازی می کنید راه های ارتباطی با آن منطقه را ببندید. نگذارید غبارات و حتی بوی موادی چون رنگ را استنشاق کنید .چون تمام موادی که در ساختمان سازی استفاده می شوند ، مخصوصا آنهایی که حاوی سرب باشند، می توانند باعث آسیب به اعصاب شوند.

  • تا حد امکان از مواد پلاستیکی دوری کنید:

دقت کنید مواد غذایی باید در ظروف شیشه ای یا مواد سرامیکی بسته بندی شوند. و باید مواد غذایی را تازه مصرف کرد تا بتوان از بیفنول ها دور بود. این ماده سمی موجود در پلاستیک ها سبب اختلالات مغزی و اختلالات عملکردی هورمون ها می شود.

  • جیوه را کمتر مصرف کنید:

این فلز سمی که باعث آسیب به مغز می شود در ماهی ها و صدف ها و محصولات دریایی وجود دارد. محققان توصیه می کنند از ماهیانی مانند سالمون، هرینگ، قزل آلا استفاده کنید که جیوه کمتری را در بدن خود جذب کرده اند و یا از تن ماهی استفاده کنید.

منبع : سلامت دیجیتال
487
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید