رشد بافت کبد فعال در آزمایشگاه برای اولین بار

کبد بزرگترین ارگان داخلی بدن است که بیش از 500 عملکرد حیاتی را کنترل می کند. یکی از مهمترین قابلیت های سلول های کبد، ترمیم و بازسازی است.
تا امروز مطالعات وسیعی در زمینه توسعه بافت فعال کبد در سراسر دنیا صورت گرفته است؛ ولی هیچ یک موفقیت آمیز نبوده اند و به محض انتقال سلول ها به محیط آزمایشگاهی، عملکرد خود را از دست می دادند.
محققان آلمانی به تازگی موفق به توسعه بافت کبد فعال شده اند که تمام عملکردهای کبد را در محیط آزمایشگاهی شبیه سازی می کند. سلول های تولید شده در محیط آزمایشگاهی علاوه بر قابلیت ترمیم، قادر به سم زدایی هستند.
محققان این سلول ها را منبع مناسبی برای توسعه کبد زیستی مصنوعی می دانند که در درمان سرطان کبد، هپاتیت و سایر امراض کبد موثر است.
کبد یکی از اندام های بزرگ سمت راست شکم است که حدود 1.36 کیلوگرم وزن دارد. مهمترین وظیفه کبد، فیلتر کردن خونی است که از دستگاه گوارش وارد کبد می شود و قرار است در سراسر بدن جریان یابد. تمام مواد سمی و مضر خون در کبد جدا می شوند. کبد با تولید صفرا، چربی غذا را تجزیه کرده و آن را تبدیل به انرژی می کند. ذخیره قند بدن نیز به عهده کبد است.
تولید و سنتز عناصر مهم پلاسمای خون و ذخیره برخی از مواد مغذی از جمله ویتامین ها و آهن نیز به عهده کبد است. سم زدایی، تنظیم هورمون، سنتز پروتئین، هضم غذا و تجزیه سلول های قرمز خون نیز از مهمترین وظایف کبد به شمار می آیند.
نتایج این تحقیقات در نشریه Nature Biotechnology منتشر شده است.

منبع : ایرنا
572
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید