رونمایی از یک سفینه‌ی فضایی

این سفینه، اولین فضاپیمایی است که با اهداف تجاری مردم عادی را به فضا می‌برد و به زمین بازمی‌گرداند.
روی این سفینه‌ی فضایی که  Virgin Space Ship Unity نام گرفته، آزمایش‌های بسیاری انجام خواهد شد. هنوز معلوم نیست که این شرکت انتقال مسافران به فضا را از چه زمانی آغاز خواهد کرد. مسوولان آن تاکید می‌کنند که این سفینه تنها در صورت آمادگی پرتاب خواهد شد.
این شرکت مدل مشابهی ساخته بود که در سال 2014 در یک سانحه نابود شد.  البته آن مدل آزمایشی بود و هیچ‌وقت قرار نبود که مسافران را به فضا ببرد. اما یونیتی پروازهای آزمایشی‌اش را با موفقیت انجام خواهد داد. پس از آن، به اولین شاتل فضایی تجاری جهان تبدیل خواهد شد.
«ریچارد برانسون» (Richard Branson)، بنیان‌گذار شرکت ویرجین گلکتیک در جریان مراسم رونمایی این سفینه‌ی فضایی گفت: «بردن مردم عادی به فضا واقعا ایده‌ی جالبی است.»
یونیتی جایگزین مدل قبلی سفینه‌ی فضایی این شرکت به نام VSS Enterprise است. این سفینه در چهارمین پرواز آزمایشی‌اش، در میانه‌ی هوا از هم متلاشی و منهدم شد. در این سانحه، یکی از خلبانان جان خودش را از دست داد. این شکست می‌توانست جلوی پیشرفت‌های ویرجین گلکتیک را بگیرد.
در طراحی یونیتی تغییرات ریز زیادی نسبت به مدل قبلی صورت گرفته که در نتیجه‌ی آنها، این سفینه‌ ایمن‌تر و کارآمدتر شده است. از میان آنها، می‌توان به تغییری در مکانیسم فرود این فضاپیما اشاره کرد که feather نام دارد. برخلاف فضاپیماهای قدیمی، ویرجین گلکتیک با استفاده از سیستمی شبیه به توپ بدمینتون فرود می‌آید. نمونه‌ی اولی این فضاپیما، پس از 55 پرواز آزمایشی نابود شد، چرا که مکانیسم فرود آن نابهنگام فعال شد. این شرکت حالا، چند فضاپیمای دیگر را با طراحی مشابه یونیتی خواهد ساخت.

ریچارد برانسون، بنیان‌گذار ویرجین گلکتیک، در مقابل یونیتی

براساس برنامه‌های این شرکت، «استیون هاوکینگ» (Stephen Hawking)، از اولین مسافرانی است که به فضا پرواز خواهد کرد. هاوکینگ در پیام ضبط‌شده‌ای که در جریان رونمایی پخش شد گفت: «من هیچ‌وقت فکرش را نمی‌کردم که این فرصت را داشته باشم که بتوانم سیاره‌ی زیبایمان را از فضا تماشا کنم یا اینکه به بی‌نهایت و ماورای آن خیره بشوم.» هاوکینگ که روی ویلچر می‌نشیند، می‌گوید شاید در نهایت، سلامت‌اش مانع از این شود که بتواند به فضا پرواز کند. در راستای ادای احترام به او به خاطر کمک‌هایش به علم فیزیک و پرواز فضایی، لوگوی یونیتی به شکل چشم هاوکینگ طراحی شده است.
ستاره‌های هالیوودی هم در مراسم رونمایی یونیتی حضور داشتند. «هریسون فورد» (Harrison Ford)، از کسانی بود که در این مراسم حضور افتخاری داشت. فورد، به خاطر بازی در نقش «هان سولو» (Han Solo)، در مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان شهرت دارد. او به گزارشگران گفت افتخار می‌کند که ویرجین با موفقیت به سمت ستاره‌ها پیش ‌می‌رود.
طراحی یونیتی مشابه فضاپیمایی است که توسط طراحی به نام «برت روتان»، طراحی شده بود. او و تیم‌اش در سال 2004، جایزه‌ی Ansari X Prize را برای اولین فضاپیمای خصوصی برد. این فضاپیما با موفقیت به فضا پرواز کرد و به زمین بازگشت و همین کار را پس از پنج رو دوباره تکرار کرد. روتان روز جمعه گفت از اینکه پرواز فضایی زودتر پیشرفت نکرده، متعجب است. او در سال 2004 پیش‌بینی کرده بود که طی ده سال، چندین شرکت، در ازای دریافت مبلغی، مردم عادی را به فضا خواهند بود. تا به امروز، هیچ‌کس نتوانسته، دستاورد روتان و تیم‌اش را تکرار کند.
ویرجین گلکتیک یک شرکت خصوصی است که می‌خواهد تکنولوژی‌های جدید پرواز فضایی را با اهداف تجاری گسترش دهد. «اسپیس ایکس» (SpaceX) هم شرکت خصوصی دیگری است که موشک‌های فضایی می‌سازد. هدف این شرکت به مدیریت ایلان ماسک، این است که با ناسا همکاری کند و کالاهای لازم را به ایستگاه فضایی بین‌المللی تحویل دهد. در این میان، «جف بزوس»، بنیان‌گذار شرکت «بلو اوریجینز» (Blue Origins) می‌خواهد در ازای دریافت پول، مردم عادی را به فضا ببرد و به آنها حس یک فضانورد را بدهد.

منبع : مجله دیجی کالا
415
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید