رژیم غذایی مورد تاکید متخصصان برای مقابله با آنفلوآنزا

متخصصان تغذیه می‌گویند:برای مقابله با آنفلوانزا، مردم باید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنند و این مهم با تغذیه مناسب، سالم و متنوع ،امکان پذیراست.
اين روزها شيوع آنفلوانزا دربرخي از استان‌هاي كشور سبب فوت چند تن از هموطنان‌مان شده و عده‌اي ديگر را خانه‌نشين و بيمار كرده است. البته در كرمان مدارس را هم به تعطيلي كشاند. متخصصان تغذيه معتقد هستند كه يكي از اساسي‌ترين راه‌هاي مقابله با بيماري آنفلوانزا آن است كه مردم با تغذيه مناسب، سيستم ايمني خود را تقويت و بدين ترتيب از خود در مقابل اين بيماري محافظت بيشتري كنند.

دكتر منصور رضايي متخصص تغذيه و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي مي‌گويد: تقويت سيستم ايمني بدن مي‌تواند انسان را در برابر تمام عوامل بيماري‌زا محافظت و به مقابله با ويروس‌ها و آلاينده‌هاي محيطي كمك كند.

اين استاد دانشگاه به مردم توصيه مي‌كند براي تقويت سيستم ايمني خود، مواد غذايي حاوي ويتامين ‍ث مصرف كنند چرا كه نقش اين ويتامين در تقویت سیستم دفاعی بدن مؤثر شناخته شده است. مصرف مواد خوراكي حاوي ويتامين ث، توليد آنتي‌بادي سيستم ايمني بدن را تقويت مي‌كند.

ویتامین ث برای ایجاد مقاومت در برابر عفونت، افزایش جذب کلسیم، منگنز و آهن در بدن حیاتی است. این ویتامین در سبزیجات و ميوه‌هايي مانند جعفری، بروکلی، فلفل سبز، توت فرنگی، پرتقال، طالبی، کیوی، آب لیمو، گل کلم، کلم پیچ وجود دارد.

او مي‌گويد: اين روزها مردم بيشتر انواع مركبات شامل پرتقال، ليموشيرين، ليموترش و گريپ فروت را مصرف مي‌كنند. البته خرمالو هم كه ميوه فصل است فراموش نشود.

رضايي خاطرنشان مي‌كند: مردم اين روزها لبنيات، بيشتر مصرف كنند به خصوص ماست و شير البته ترجيحا شير كم چرب.

اين متخصص تغذيه برمصرف ماهي هم بسيار تاكيد مي‌كند و مي‌گويد مصرف ماهي در چنين شرايطي مي‌تواند به تقويت سيستم ايمني بدن كمك كند.

او مي‌گويد: مخلوط عدس با سيب زميني نيز بسيار مفيد است. مادران براي فرزندان خود اين روزها عدسي بپزند. نخود، لوبيا و سويا هم در سفره غذاي ايراني‌ها اين روزها بيشتر از قبل ديده شود. مردم آش و سوپ و به طور كلي غذاهاي آبكي بيشتر مصرف كنند.

دكتر رضايي بر نوشيدن مايعات بسيار تاكيد و خاطرنشان مي‌كند: نوشيدن آب و مايعات به‌ ميزان كافي مي‌تواند سيستم دفاعي بدن را تقويت كند چرا كه آب و مايعات مي‌توانند مواد سمي را از بدن دفع و خارج كنند و به تقويت عملكرد سلول‌ها كمك كنند.

دكترسيد ضياءالدين مظهري متخصص تغذيه و رژيم درماني و نايب رييس انجمن علمي پيشگيري از چاقي نيز ابتدا به خواب به موقع و كافي در اين ايام اشاره مي‌كند و از مردم مي‌خواهد براي اينكه سيستم ايمني بدن خود را تقويت كنند شب‌ها به موقع و زودتر بخوابند.

به گفته اين متخصص تغذيه، خواب مناسب، سبب سازندگي و ترميم سلول‌هاي از بين رفته بدن مي‌شود و به عمل سم زدايي در بدن كمك مي‌كند. هرچه افراد ديرتر بخوابند فعاليت‌هاي حيات بخش بدن كامل انجام نمي‌شود و بدن مستعد بيماري مي‌شود.

مظهري از مردم مي‌خواهد كه اين روزها بيشتر بر رعايت غذاي متناسب، متعادل، متنوع و سرشار از انواع ويتامين‌ها تاكيد داشته باشند.

او از بين ميوه‌هاي فصل بر مصرف انار و كيوي تاكيد دارد و مي‌گويد: مردم مصرف انار و كيوي را در اين روزها فراموش نكنند چرا كه انار، آنتي اكسيدان دارد و كيوي هم سرشار از ويتامين ث است.

اين متخصص تغذيه خاطرنشان مي‌كند: مردم مركبات و سبزيجات رنگي مثل انواع فلفل‌هاي رنگي را بيشتر مصرف كنند.

پزشكان آكادمي علم تغذيه آمريكا هم معتقد هستند كه افراد براي تقويت سيستم ايمني بدن خود، مواد مغذي و خوراكي‌هايي همچون تخم‌مرغ، سويا، خشكبار، غذاهاي دريايي و گوشت كه حاوي پروتئين هستند مصرف كنند تا خود را در برابر بيماري‌ها محافظت كنند.

منبع : همشهری آنلاین
557
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید