زنان بیش از مردان درد را احساس می‌کنند

دکتر علی باغبانیان، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» گفت: «احساس درد در زنان و مردان تفاوت بسياري دارد. زماني كه مردی احساس درد مي‌كند، فشارخون او بالا می‌رود در حالی كه در زنان فشارخون پايدار باقی مانده و يا حتي ممكن است كاهش پیدا کند، اما در عوض، ضربان قلب آنها افزايش مي‌يابد.»

وی همچنین خاطرنشان کرد: «احساس زنان و مردان، از انواع مختلف درد نيز متفاوت است. اگرچه زنان سريع‌تر احساس درد به آنها دست می‌دهد، اما تحمل درد آنها بیش از مردان نيست.»

این روانپزشک همچنین عنوان کرد که مردان در خصوص دردهاي سطح پايين و مداوم، اضطراب بيشتري را تحمل مي‌كنند. درحالی که زن‌ها دردهاي مزمن و طولاني و همچنين دردهايي را كه شدت آن بالاست، بيش از مردان تجربه مي‌كنند. دردهاي مزمني كه در زنان شايع‌تر از مردان است، شامل؛ فيبروميالژيا، سندرم روده تحريك‌پذير، آرتريد روماتوئيد و ميگرن است.»

باغبانیان، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در نهایت به دیگر تفاوت بین زنان و مردان اشاره کرد و گفت: «شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد زنان بیش از مردان از عوارض جانبی داروها، رنج می‌برند که این امر با توجه به تغییرات هورمونی، ساختار بدن آنها، وزن بدن و چگونگی متابولیسم کبد و کلیه زنان در برابر استفاده از ترکیب موجود در برخی داروها اثبات شده است.»

 

منبع : سلامانه
588
برای دریافت آخرین مطالب سلامت دیجیتال به کانال ما بپیوندید
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید