سفری به هرم های مکزیک

هرم های مکزیک:خیلی قبل از اینکه کشتی های اسپانیایی در افق اقیانوس اطلس پدیدار شوند، تمدن های مختلفی بر مکزیک حکومت می کردند.آثار شگفت انگیز بسیاری در مکزیک وجود دارند که نشان دهنده ی شکوه و جلال آن فرهنگ ها و تمدن ها هستند.قابل توجه ترین این آثار، هرم های با شکوهی است که برای احترام به خدایان آسمانی آن ها ساخته شده بودند.

این هرم ها بر پایه اصول معماری فوق العاده ای ساخته شده اند که همواره مورد توجه و ستایش معماران و هنرمندان و علاقه مندان به آثار تاریخی در سراسر جهان بوده اند.در ادامه مشهورترین و زیباترین هرم های مکزیک را به شما معرفی خواهیم کرد و توضیح خواهیم داد که هریک از هرم ها بر مبنای چه تفکر و فرهنگ باستانی ساخته شده اند.
هرم Niches

هرم های مکزیک

این هرم در عصر کلاسیک وراکروز بنا شد، این هرم در سال 600-900 بعد از میلاد مسیح(AD) در شهری ساحلی بنا شده است .معروف ترین بنای این تمدن هرم Niches” می باشد.این بنا با رنگ قرمز تیره و تاق های سیاه رنگ بنا شده تا سایه های عمیقی در طاق ها ی بنا به وجود بیاید.

 

هرم بزرگ- (Calakmul)

هرم های مکزیک

در میان جنگل های انبوه یوکاتان در تمدن و پادشاهی کالاکمول، هرم بزرگ ساخته شد.این شهر یکی از شهرهای مهم و مرکزی زمان خود بوده است.این هرم یکی از بزرگ ترین هرم های ساخته شده در زمان خود بوده و درون آن ساختار و معماری اشرافی یافت می شود.این هرم بزرگ در میان انبوهی از درختان جنگل واقع شده و با حیات وحشی که در اطراف خود دارد یک نمای فوق العاده وهیجان انگیز را در اطراف خود داراست.

 

هرم Nohoch Mul

هرم های مکزیک

بلندترین و مهم ترین هرم در این منطقه به شمار می رود.16 راه از این هرم به ساختمان های دیگر در منطقه کشیده شده است، زیرا در آن زمان بر این باور داشتند که این کار باعث حفاظت بیشر از جمعیت 50 هزار نفری قومشان می شود.نام این هرم به معنای تپه ی بزرگ است.بعد از طی 120 پله تا بالای هرم می توانید یک نمای حیرت انگیز و زیبا در اطراف خود بینید.

 

هرم جادوگران

هرم های مکزیک

کلمه ی “Uxmal” به معنای “سه بار ساخته شده” است و نشان دهنده میزان زیاد انواع سبک های معماری در ساخت هرم می باشد.این بنا در قرن دهم، هنگامی که آیین تولتک فراگیر شد به حال خود رها شد و تا ورود اسپانیایی ها به مکزیک خالی ماند.این هرم یکی از بناهاییست که علم ستاره شناسی و نجوم قوم مایا را ثابت می کند.

 

هرم ماه  (Teotihuacan)

هرم های مکزیک

تئوتیهواکان، شهر خدایان، یکی از بزرگترین شهرهای واقع در آمریکای میانه بود.این اسم، از قوم آزتک بر روی این منطقه گذاشته شده است.آزتک ها این منطقه را قرن ها پس از اینکه خالی از سکنه و رها شده بود یافتند.هرم ماه دومین هرم بزرگ در این منطقه به شمار می رود و مکانی اختصاص داده شده برای برترین الهه بود.هرم ماه بین سال های 200-450 بعد از میلاد مسیح(AD) ساخته شد، معماری این بنا به صورت قرار گرفتن هرم های کوچک روی هم می باشد.

 

هرم خورشید  (Teotihuacan)

هرم های مکزیک

این هرم نیز در شهر تئوتیهواکان بنا شده است.درست مثل هرم ماه، این هرم نیز بر مبنای شکل و ظاهر کوه های اطراف ساخته شده است.این هرم بلندترین بنا در میان تمام هرم های منطقه است و محققان و باستان شناسان باور دارند که مکانی برای مراسم باستانی و جادویی آن قوم بوده است.

 

معبد Kukulkan

(Chichen Itza)

هرم های مکزیک

این هرم پلکانی بزرگ مکانی مختص به خدای قوم مایا به نام کوکولکان به معنای ماربالدار بوده است.معماری فوق العاده و دقیق این بنا به صورتی ساخته شده است که تابش آفتاب در بهار و پاییز در نقطه اعتدال شب و روز باعث می شود سایه پلکان آن به صورت مار در حال خزیدن به طرف انتهای هرم در بیاید.

منبع : www.delgarm.com
1066
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید

اهرام در سودان