علل عدم تعادل هورمونی زنان

مشکلات هورمونی بسیار رایج هستند. بنا به توصیه های دکتر برد داگلاس (brad Douglas ) در حالی که سن عامل بعضی از این مشکلات است، یائسگی، پریود ، مشکلات تیروئیدی و دیابت نیز می توانند جزء علل باشند ، غالبا بارداری موجب یک تغییر در تعادل هورمونها می شود . برخی زنان بطور ژنتیکی مستعد عدم تعادل در میزان هورمون ها هستند، زمانی که بدن دچار تغییرات شیمیایی می شود، یا شیوه زندگی عامل این تغییرات هورمونی باشد، خواب نامنظم ، ورزش نکردن و نداشتن رژیم غذایی مناسب ( که می تواند در بر گیرنده مقدار بسیار زیادی از خوراکی های پرکالری باشد) که همگی این عوامل می توانند به توازن هورمون های شما ضربه بزنند. استرس نیز می تواند عامل برهم زننده سطوح هورمون ها شود .

نشانه های عدم تعادل هورمون ها در زنان
چگونه متوجه می شوید که چه زمانی هورمون های خود را از دست داده اید؟ عدم توازن هورمون ها در زنان اغلب بصورت بی نظمی یا خونریزی شدید در دوران پریود خود را نشان می دهد.
دکتر داگلاس توضیح می دهد: بیشترین تغییرات در حالت ، در طول دوره خاصی از ماه نیز علامت دیگری از سطوح متغیر هورمون ها است، که می تواند شامل سندروم پیش از پریود  و یا حتی اختلال و بی قراری پیش از پریود باشد.
علاوه بر این اضطراب ، از دست دادن اشتها ، بی خوابی و فقدان تمرکز نیز ممکن است از نشانه های تغییرات هورمونی در زنان باشد. همچنین نشانه هایی چون اضافه وزن ، کاهش میل ج-ن-س-ی ، گر گرفتگی .  چنانچه هر کدام از این علائم را داشتید، به پزشک مراجعه کنید.

 

درمان برای تغییرات هورمونی
بر طبق شدت نشانه های تغییرات هورمونی ، زنانی که می توانند ناراحتی ها را تحمل کنند، زندگی روزمره خود را بدون مصرف هیچ دارویی سپری می کنند. اما به هر حال دکتر شما ممکن است تغییراتی را در شیوه زندگی شما توصیه کند که در کاهش علائم تغییرات هورمونی موثر باشد. و یا حتی داروهایی را برای متعادل کردن هورمون ها تجویز نماید. در ادامه گزینه هایی وجود دارد که ممکن است پزشک به شما توصیه کند:
تغییرات در شیوه زندگی : بعضی اوقات تغییرات در شیوه زندگی به کاهش خطرات ناشی از عدم توازن هورمون ها کمک می کند.
رژیم غذایی محسوس ، ورزش منظم و برنامه خواب منظم ، راه هایی ساده برای سالم نگه داشتن وضعیت درونی بدن است.
معالجه با دارو: عموما هورمون های مصنوعی برای مداوای عدم تعادل در میزان هورمون ها تجویز می شود.
دکتر داگلاس می گوید: مطابق با شیوه زندگی افراد ، من علاوه بر داروهای معمول ، یک داروی ضد افسردگی را نیز توصیه میکنم.
بعضی از داروهای ضد افسردگی مثل Celexa ، Pristiq و یا Effexor می تواند به کاهش علائم عدم تعادل در هورمونها کمک کند. در حالیکه عموما داروهای دیگری مثل Prempro برای علائم یائسگی در زنان تجویز می شود، اما بطور کلی پروژسترون و استروژن های مصنوعی نیز برای تعادل هورمونها تجویز می شوند.
در مواردی که درک نشانه های عدم تعادل هورمونها در زنان سخت می شود، تست های ژنی از طریق اوره ، بزاق یا خون برای فهمیدن به ما کمک میکند. از زمانی که دکتر بیماری شما را تشخیص دهد، یک برنامه درمانی که ترکیبی از دارو، هورمون های مصنوعی و تغییرات در شیوه زندگی ممکن است  نیازهای شما را برطرف کند.
از همه مهم تر باید توجه داشته باشید که به محض اینکه با علایم تغییرات هورمونی مواجه شدید با پزشک مشورت کنید. هرچه سریعتر اقدام کنید،تغییرات شیمیایی بدن شما زودتر به تعادل می رسد.

منبع : ibanoo.ir
345
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید