علل گلودرد در کودکان/ مصرف خودسرانه استامینوفن ممنوع

فوق تخصص عفونی کودکان با اشاره به اینکه مصرف خودسرانه استامینوفن در کودکان سبب تحلیل سیستم ایمنی آنها می‌شود، گفت: رماتیسم قلبی در کودکان ۶ تا ۸ سال شایع‌تر است.
پرویز طباطبایی در رابطه با علل گلودرد در کودکان، اظهار داشت: عفونت ازجمله علت‌های عمده بروز سرماخوردگی و گلودرد در کودکان است که به‌طور کلی عفونت دلایل ویروسی، انگلی، قارچی و میکربی دارد.
وی با اشاره به اینکه عفونت با دلایل ویروسی شایع‌ترین علت سرماخوردگی در کودکان است، افزود: درمان این نوع سرماخوردگی اصولاً احتیاح به اقدام خاصی نداشته و نباید آنتی‌بیوتیک مصرف شود. همچنین اکثر عفونت‌ها در بچه‌ها از نوع ویروسی بوده، ولی در صورت بروز تب با درجه‌های بالا، باید اقدامات پزشکی مؤثر انجام شود.
فوق تخصص عفونی کودکان ادامه داد: عفونت‌های میکربی در صورت عدم درمان در سن 6 تا 8 سال خطرناک بوده و احتمال رماتیسم قلبی در کودکان را به همراه دارد؛ چراکه این عفونت میکربی به دلیل فعالیت میکروب استرپتوکوک ایجاد شده و عوارض زیادی را برای کودکان سبب می‌شود.
طباطبایی ادامه داد: عفونت‌های میکربی، غدد لنفاوی زیر چانه کودکان به‌صورت یک‌طرفه بزرگ شده و دردناک است، ولی در عفونت‌های ویروسی بزرگ شدن این غدد دو طرفه بوده و اصولاً همراه با این مشکل آبریزش بینی و عطسه نیز همراه است.
وی تصریح کرد: در عفونت‌های میکربی به‌طورکلی آبریزش بینی و سرفه مشاهده نمی‌شود و تب در کودک نیز درجه بالایی دارد، به‌طورکلی در عفونت‌های ویروسی نیز دوره بیماری طی 5 تا6 روز به پایان می‌رسد.
استاد دانشکده علوم‌پزشکی تهران با بیان اینکه مصرف بی‌رویه استامینوفن در کودکان سبب تحلیل سیستم ایمنی آنها می‌شود، خاطرنشان کرد: والدین باید از مصرف خوسرانه هرگونه دارو ازجمله آنتی‌بیوتیک‌ها جدا خودداری کرده و جهت درمان به‌موقع در کودکان خود اقدام کنند.
طباطبایی در پایان گفت: گلودرد چه از نوع ویروسی باشد و چه از نوع باکتریایی، برای تسکین درد، باید بیمار در خانه بماند و استراحت کند تا هم زودتر بهبود یابد و هم دیگران را مریض نکند.

منبع : فارس
330
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید