كشف دو ماده موثر در فشار خون دوران بارداری

به گزارش «ورلدنیوز» دانشمندان دو ماده مهم را كشف كرده‌اند كه میزان پایین آن در زنان باردار، منجر به بیماری فشار خون دوران بارداری می‌شود.
دانشمندان مدرسه پزشكی هاروارد طی مقاله‌ای كه در نشریه انگلیسی نیچر منتشر شد تاكید كردند، با كشف این دو ماده می‌توان بیماری فشار خون دوران بارداری را بموقع تشخیص داد و درمان كرد.
فشار خون دوران بارداری با فشار خون بالا، تشنج و كاهش اكسیژن جفت همراه است و می‌تواند در ماه‌های آخر بارداری خطرات جدی برای مادر و جنین ایجاد كند. این دانشمندان با دستكاری ژنتیكی موش‌ها آن را در شرایطی مشابه بیماری فشار خون دوران بارداری زنان قرار دادند و مانع از ترشح نوعی آنزیم به نام كاتكول – او – متیل ترانسفریز Catechol-O-methyltransferase شدند. كمبود این آنزیم مانع تولید متابولیت طبیعی (ماده‌ای كه در عمل متابولیسم دخیل است) و دو – متوكسی استرادیول (methoxyoestradiol-2) در موش‌ها شد؛ موادی كه مقدار آن در سه‌ماه آخر بارداری به طور طبیعی افزایش می‌یابد.
سطح این دو ماده در زنانی كه فشار خون بارداری جدی دارند‌ بسیار پائین است.
محققان امیدوارند با این كشف جدید بتوانند به كمك آزمایش ساده خون یا ادرار موفق به تشخیص زودهنگام فشارخون دوران بارداری شوند. به اعتقاد دانشمندان، تجویز ماده كمكی دو – متوكسی‌استرادیول می‌تواند به بهبود شرایط زنان مبتلا به فشار خون دوران بارداری و حتی جلوگیری از فشار خون بارداری كمك كند.

منبع : هفته نامه پزشك امروز
411
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید