مواردی جالب که باعث می شوند در تشخیص سرطان اشتباه شود

در مطالعه ای که بر روی 1000 نفر بیمار با سرطان های پروستات، کلورکتال، ریه و تخمدان انجام شد این نتیجه به دست آمد که در مورد 43% آنها سرطان کاذب تشخیص داده شده بود. تحقیق دیگری می گوید مهمترین عامل در تشخیص اشتباه بیماری ها از جمله سرطان استرس است. البته استرس تنها عامل نیست بلکه هزینه های آزمایش های تشخیصی و درمانی نیز گران اند. از دیگر موارد می توان مواردی همچون عفونت و خوش خیمی را نیز اضافه کرد.

  • تتو : تحقیقی در در سال 2012 نشان داد که سرطان دهانه رحم خانم ها به گره های لنفاوی آنها سرایت کرد و این به دلیل انجام تتو روی بدن آنها بود.انجام تتو سبب می شود گاه پزشک سلول های رنگی را با سلول های سرطانی اشتباه بگیرد و این برای پزشک و بیمار ناخوشایند است.
  • هورمون تراپی: درمان های هورمونی می تواند ماموگراف را به سرطان مشکوک کند. هورمون تراپی معمولا برای کاهش عوارض یائسگی مثل گرگرفتگی به کار می رود که می تواند بافتهای پستان را فشرده کرده و حالت توده به خود بگیرند.

 

  • بیماری بوسیدن: نام این بیماری شاید خنده دار باشد اما یک بیماری است. عفونت منونوکلئوز علاوه بر تب، خستگی مفرط و سردرد می تواند منجر به بیماری لیمفوما نیز گردد. این دو بیماری علائم مشابه دارند و معمولا با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. پزشکان بیمارستان عمومی ماساچوست عنوان کردند که 13 تا 18% افرادی که لیمفوما در آنها تشخیص داده شد مبتلا به بیماری منونوکلئوز نیز هستند. وجود زخم های دهانی که باعث افزایش گلبول سفید خون می شوند می تواند پزشک را در جهت تشخیص اشتباه بیماری لیمفوما هدایت کنند. اگرچه بیماری لیمفوما اغلب در جوانان رخ می دهد برخلاف منونوکلئوز.

 

 

منبع : سلامت دیجیتال
675
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید