ناخن,زیبایی و بهداشت در کنار هم

 

ناخن ها به همان اندازه که لازم است زیبا به نظر برسند،به رسیدگی و بهداشت احتیاج دارند. مثلا هنگامی که در شرایط خوبی باشند، بازگو کننده سلامت عمومی بدن هستند.بهداشت ناخن ها تعریف مشخصی دارد، هنگام شستن دست زیر ناخن ها را هم تمیز کنید. هنگام استفاده از شوینده ها و انجام کارهای خانه از دستکش استفاده کنید تا ناخنتان آسیب نبیند و پاکیزه بماند.به گفته پزشکان، اگر می خواهید ناخنتان شکننده نباشند،هفته ای 2 مرتبه و هر بار به مدت 5 دقیقه آنها را در روغن زیتونگرم بگذارید.بهتر است زیاد از استون برای پاک کردن لاک استفاده نکنید،زیرا ناخن ها بر اثر استفاده مکرر از استون خشک و شکننده می شوند.یکی از شایع ترین بیماری های ناخن، خشکی یا ریش ریش شدن کناره ناخن است که به دلیل استفاده زیاد از مواد شوینده بخصوص درمیان زنان خانه دار رخ می دهد.
دکتر حسین طباطبایی، متخصص پوست و مو، کاهش کراتین (چربی) پوست و به تبع آن کاهش چربی ناخن را بر اثر شستشوی زیاد با مواد شوینده، دلیل شکنندگی ناخن می داند و می گوید: در زنان خانه دار و دارندگان بعضی مشاغل که افراد با مواد شوینده سروکار دارند به دلیل استفاده زیاد از این مواد، چربی ناخن کاهش می یابد و کناره های پوست آن ریش ریش می شود که کندن پوست کناره های ناخن با دست سبب ایجاد عفونت و راهیابی میکروب به آن نقطه می شود.
گرفتن پوسته ها با ناخنگیر و خشک کردن کامل دست با حوله و همچنین استفاده از کرم های مرطوب کننده یا گلیسیرین و دستکش های محاافظ از بروز این مشکل جلوگیری می کند.
دکتر طباطبایی، رعایت موارد بهداشتی درباره ناخن های پا را نیز یکی دیگر از موارد بهداشت ناخن می داند و به ایسنا می گوید: به دلیل این که پس از شستن پا، معمولا رطوبت بین انگشتان پا باقی می ماند و این رطوبت مستعد پرورش قارچ هایی در این محیط می شود که از موارد بیماری زاست و همچنین منجر به سفید شدن و لیچ شدن بین انگشتان پا می شود، بدیهی است برای پیشگیری از این مشکل باید پا را پس از شستن، خوب خشک کرده و سپس از جوراب و کفش استفاده کنید.
در افراد ورزشکار به دلیل تعریق زیاد در ناحیه پا، لازم است جوراب ها هر روز تعویض و پس از شستشو با آب و صابون، پا و بین انگشتان پا بخوبی خشک شود. زیرا تعریق به علت ایجاد محیط مرطوب برای رشد قارچ مناسب است.
ضربه های ناشی از سوهان زدن بیش از حد ناخن در مانیکور و پدیکور نیز یکی از دلایل شکنندگی ناخن است و باعث صدمه به ناخن و ایجاد خطوط و لکه های سفید روی آن می شود.
همچنین ممکن است تمیز کردن زیر ناخن با سوهان ناخن در درازمدت باعث جدا شدن ناخن از بستر زیرین خود شود که در این صورت به دلیل جریان هوا در زیر ناخن، تغییر رنگ می دهد و به تخریب آن منجر     می شود.
دکتر طباطبایی با بیان این که رنگ ناخن بر اثر استفاده زیاد از مواد پاک کننده لاک ناخن تغییر و صدمه می بیند، می گوید: استفاده زیاد از استون به عنوان حل کننده لاک ناخن می تواند تغییر رنگ و شکنندگی آن را در پی داشته باشد. همچنین ناخن بلند نیز از دلایل ایجاد ضربه به آن است که طی کار روزمره اتفاق می افتد و باعث ایجاد خطوط طولی روی ناخن می شود.

ناخن مصنوعی، ممنوع

پژوهشگران علوم پزشکی، به زنان در مورد استفاده از ناخن های مصنوعی هشدار می دهند. محققان بر این باورند که ناخن های مصنوعی موجب نازک، شکننده و خرد شدن ناخن های طبیعی می شوند.
چسب به کار رفته برای چسباندن ناخن های مصنوعی روی ناخن های طبیعی، عامل اصلی فرسوده شدن ناخن هاست، این نوع چسب که ماده ای سمی است، مستقیما به ماده کراتین یعنی ماده اصلی تشکیل دهنده ناخن حمله کرده و آن را از بین می برد.nail repairتغییر رنگ ناخن مهم ترین نشانه ابتلا به بیماری قارچ ناخن است و باید جدی گرفته شود. پس از بروز این نشانه، به مرور زمان ناخن ها دچار شکستگی، تخریب و ریزش می شوند.به گفته این محققان، ناخن های مصنوعی همچنین یکی از عوامل عفونت های باکتریایی در زیر ناخن های طبیعی است.

ناخن های مصنوعی از صمغ آکریلیک ساخته می شوند که این ماده باعث تحریک بافت های اطراف ناخن و ابتلای فرد به اگزما می شود.
به گزارش فارس، نتایج تحقیقات اخیر محققان علوم پزشکی همچنین حاکی از آن است که استفاده از ناخن های مصنوعی خطر ابتلا به سرطان پوست را نیز افزایش می دهد، زیرا برای محکم کردن این نوع ناخن ها از لامپ هایی با نور ماورای بنفش استفاده می شود که بشدت برای سلول های پوستی خطرساز هستند.
بیماری هایی مثل سوء تغذیه، کمبود پروتئین، نارسایی کلیه، دیابت و مصرف برخی داروها باعث اختلال در رشد ناخن می شود و تغییراتی در آنها ایجاد می کند. کمبود کلسیم و پروتئین اثر زیانباری در رشد و زیبایی ناخن ها دارند.
ز طرفی پروتئین، کلسیم و آهن نقش زیادی در سلامت این عضو دارند. مثلا اگر ناخن هایتان زود به زود می شکند، خوردن شیر را فراموش نکنید و به تغذیه خود توجه داشته باشید. مقداری ژلاتین را در آبمیوه مخلوط کرده و بخورید. تغییرات کلی در فرم ناخن ها دلیل تغییرات متابولیکی بدن است، مثلا اگر ناخن هایتان به صورت کاسه ای درآمده و فرم خود را از دست داده حتما به پزشک مراجعه و علت آن را پیدا کنید.
تغییر رنگ ناخن، هشدار!
تغییر رنگ ناخن مهم ترین نشانه ابتلا به بیماری قارچ ناخن است و باید جدی گرفته شود. پس از بروز این نشانه، به مرور زمان ناخن ها دچار شکستگی، تخریب و ریزش می شوند.
در بیماری قارچ ناخن، قارچ ها در زیر ناخن رشد کرده و سبب تخریب صفحه ناخن و از دست دادن شفافیت آن می شوند. رطوبت زیاد، شستشوی مداوم دست ها یا عرق کردن زیاد دست ها از عوامل بروز و رشد قارچ ناخن است.
برخی بیماری های زمینه ای همچون بیماری دیابت نیز از عوامل زمینه ساز بروز بیماری قارچ ناخن است.دکتر بهزاد بیژنی، عضو انجمن بیماری های عفونی ایران با اشاره به راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری قارچ ناخن می گوید: برای پیشگیری از ابتلا به بیماری قارچ ناخن از نوع «درماتوفید»، باید از تماس با خاک و فردی که به این بیماری مبتلا شده،خودداری کرد. برای پیشگیری از ابتلا به قارچ «کاندیدا» نیز باید انگشتان دست و پا همیشه خشک نگه داشته شود.این متخصص ادامه می دهد: تشخیص این بیماری تنها از طریق نمونه برداری ناخن و بافت اطراف آن امکان پذیر است.
درمان بیماری قارچ ناخن باید حتما تحت نظر پزشک و با تجویز داروهای خوراکی ضد قارچ انجام شود.به گفته وی، دوره درمان این بیماری طولانی مدت است و حداقل بین یک ماه و نیم تا 6 ماه زمان می برد.

 

منبع : pcparsi.com
1252
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید