نقش ساعت شب و روز در کاهش وزن

بدن انسان در سنین مختلف از جمله در زمان رشد و بلوغ، از یک نظم بیولوژیکی شب و روز تبعیت می‌کند که توسط تغییر فعالیت‌های هورمون‌ها و آنزیم‌های مختلف بدن نمود پیدا می‌کند.
روزها
روزها که آفتاب جنبش و حیات را القا می‌نماید، موجب افزایش ترشح هورمون‌های نیروزایی همچون آدرنالین، انسولین و کورتیزول می‌شود که ۷۰ درصد انرژی لازم را از سوزانیدن مواد قندی و ۳۰ درصد باقیمانده را از محل سوزانیدن چربی‌ها فراهم می‌کنند.

شب‌ها
با آغاز شب، آرامش درونی در انسان آغاز شده و هورمون‌های سازنده و ترمیم‌کننده مثل هورمون رشد (سوماتوتروپین) کارگاه‌های ترمیم و جایگزینی را با دریافت ۷۰ درصد انرژی از سوزانیدن چربی‌ها و ۳۰ درصد انرژی موردنیاز از محل سوزانیدن قندها را فراهم می‌سازد.
ضمنا عملکرد ارگان‌های بدن در ساعت‌های مختلف شب متفاوت و قابل تعمق می‌باشد.
با توجه به ریتم‌های زیستی (بیولوژیکی) اشاره شده و فعالیت‌های هورمون‌های مترشحه ارگان‌های مختلف بدن توصیه می‌شود، جهت جلوگیری از اختلال در روند سوخت چربی‌ها اولا شام خودتان را قبل از ساعت ۸ شب میل نمائید و ثانیا از تناول شام‌های حاوی چربی و کربوهیدرات زیاد خودداری کنید و به میل کردن سبزیجات خام و پخته، با مقداری غذای حاوی پروتئین قناعت کنید.
به عبارتی در طول روشنایی روز حداکثر تا ساعت ۵ بعدازظهر بر مبنای هرم غذایی، مواد غذایی حاوی کربوهیدرات (قندها) را به خصوص مواد غذایی که شاخص گلیسمی بالایی دارند میل فرمایید و تلاش فرمایید با برنامه‌ریزی قبل از ساعت ۲۳ خواب شبانه خود را آغاز نمایید تا فرصت کافی در اختیار بدن برای بازسازی و ترمیم‌های مورد نیاز در طول یک خواب راحت و عمیق فراهم گردد.

منبع : zendegionline.ir
164
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید
Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.