نیچر: احتمالا گرمای بی سابقه تا سال 2100 در انتظار خاورمیانه است

یک مطالعه جدید در نشریه انگلیسی ‘نیچر’ نشان می دهد که اگر انتشار دی اکسید کربن با شتاب کنونی آن ادامه یابد، احتمال دارد تا پایان قرن حاضر منطقه خلیج فارس در برخی ساعات روز سطح غیرقابل تحملی از گرما و رطوبت را تجربه کند.

به گزارش گروه علمی ایرنا از رسانه های خارجی، براساس مطالعه جدیدی که روز دوشنبه در نیچر منتشر شد، احتمال دارد تا پایان قرن حاضر شاخص گرما که ترکیبی از دما و رطوبت است، در منطقه خلیج فارس دستکم برای شش ساعت در روز به 74 تا 77 درجه سانتیگراد برسد.
کارشناسان حوزه سلامت معتقدند که افراد مسن و بیمار آسیب پذیرترین گروه ها در برابر امواج گرمای فعلی هستند، اما در صورت تداوم انتشار گازهای گلخانه ای، پیش بینی می شود که گرمای هوا در آینده به چنان حدی برسد که افراد سالم نیز در معرض خطر قرار گیرند.
مطالعات قبلی مواجهه با گرمای شدید و فراتر از تحمل و توان سازگاری انسان تا 200 سال آینده را پیش بینی کرده بودند، اما مطالعه جدید که حاوی شبیه سازی های رایانه ای متعدد است، بازه زمانی تا پایان قرن حاضر را برای این بحران مطرح کرده است.
به گفته ‘الفاتح الطاهر’ پروفسور مهندسی محیط زیست در دانشگاه ام آی تی که از نویسندگان مطالعه یاد شده است، در طول تاریخ بشر، کره زمین هیچگاه شاهد این نوع ترکیب طولانی و مرگبار گرما و رطوبت نبوده است. اما با توجه به جغرافیا و وضعیت اقلیمی منحصر به فرد خلیج فارس و نظر به گرمایش فزاینده پیش بینی شده برای کره زمین در صورت تداوم شتاب فعلی انتشار گازهای گلخانه ای، زمین تا پایان این قرن شاهد ترکیب دما و رطوبت بسیار شدید خواهد بود.
براساس این گزارش، هر چند شهرهایی همچون ابوظبی، دبی و دوحه به واسطه وجود دستگاه های سرمایشی در ساختمان ها کاملا غیر قابل سکونت نخواهند شد، اما برای برخی افراد همچون فقرا که در شرایط متفاوت زندگی می کنند و یا گروه هایی که در محیط های غیر مسقف کار می کنند، شرایط تحمل ناپذیر خواهد بود.
‘کریس فیلد’ پژوهشگر اقلیم ‘انستیتوی کارنگی برای دانش’ در خصوص تازه ترین مطالعه درباره گرمایش زمین گفت: ‘اگر اقدامی برای محدود کردن تغییر وضعیت اقلیمی و جلوگیری از گرمای شدید صورت نگیرد، مردم این مناطق احتمالا ناگزیر می شوند مکان دیگری برای زندگی بیابند.’
الطاهر نیز معتقد است که اگر جهان انتشار گازهای گلخانه ای را محدود کند و یا حتی میزان انتشار این گازها نزدیک به سطح وعده داده شده توسط کشورها ثابت شود، امکان اجتناب از بحران گرمای تحمل ناپذیر پیش بینی شده وجود دارد.
انتشار نتایج این مطالعه در حالی است که اجلاس آب و هوایی سازمان ملل در ماه دسامبر در پاریس برگزار می شود و قرار است کشورها طرح های خود را در چارچوب مشارکت داوطلبانه برای کاهش آلاینده ها ارائه کنند.

 

منبع : ایرنا
547
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید