کاخ کرملین مسکو

وسیه یکی از کشورهایی است که شاید از نظر توریستی خصوصا در میان ما ایرانیان کمتر شناخته شده است. البته این به معنای ضعیف بودن صنعت گردشگری در این کشور پهناور نیست، چرا که از ظرفیت‌های قابل توجهی در این زمینه برخوردار است. چه از نظر تاریخی، هنر، فرهنگ و طبیعت، جاذبه‌های بالقوه‌ای در این کشور یافت می‌شود. یکی از این جاذبه‌های که هم از نظر تاریخی و هم از نظر هنری ارزشمند است مجموعه کاخ کرملین مسکو است.
کاخ کرملین، محور و اساس پایتخت روسیه یعنی مسکو محسوب می‌شود. این کاخ نماد و محلی است که دولت فعلی روسیه در آن زمام امور را به دست گرفته است، و همچنین یکی از مکان‌هایی است که بیشترین تعداد بازدید در این کشور را دارد. اصولا، بسیاری از شهرهای روسیه عادت به ساختن کاخ‌های کرملین داشتند که در واقع نسخه‌ی روسی یک دژ نظامی محسوب می‌شدند. از این رو کاخ کرملین به عنوان یک دژ نظامی بنا شده است. اما شهر رو به رشد رفت و تا بیرون از کرملین گسترده شد. این کاخ در حال حاضر در بخش شرقی میدان سرخ واقع شده است.

کرملین

بنای چوبی در قرن ۱۲ میلادی در مکان کنونی کرملین تاسیس شد، با این وجود، بر اثر آتش‌سوزی‌های مداوم در قرن ۱۶ میلادی سنگ را به جای چوب در بازسازی این بنا به کار گرفتند. دیوار بنای مذکور در ابتدا به طور خالص به رنگ سفید بود. یکی از دیگر جاذبه‌های شهر مسکو صومعه‌ی نوودویچی است که به عنوان یک کپی از کاخ کرملین ساخته شده است و به همین دلیل است که دیوارهایش هنوز سفید هستند.

کرملین

در حقیقت، این دیوارها تنها برای اهداف محافظتی ساخته نشده‌اند. این دیوار‌ها مثل شهر امواتی هستند که شامل قبر‌های قهرمانان انقلاب اکتبر می‌شوند. در طول سال‌ها، این سنت کاملا رایج و محبوب شده است، و شماری از افراد مشهور روسیه و اتحاد جماهیر شوروی که در تاریخ به یاد مانده‌اند، کسانی همچون یوری گاگارین و ماکزیم گورکی در این مکان به خاک سپرده شده‌اند.

کرملین

در امتداد دیوار، برج‌های متعددی قرار دارند که هرکدام نام منحصر به فردی دارند، مانند برج تزار یا برج بزرگ ایوان. در دوران جنگ جهانی دوم، کاخ کرملین و برج‌هایش به عنوان حانه‌های عادی استتار شدند به همین دلیل از بمباران نازی ها در امان ماندند.

کرملین

این مجموعه شامل کلیساهایی با معماری سنتی روسیه می‌شود. کاخ بزرگ کرملین خانه‌ی تزارهای روس بوده است اما میزبان رییس جمهور روسیه نشده است. کاخ در سال ۱۸۴۹ ساخته شد و شامل حدود ۷۰۰ اتاق می‌شود، ک تعدادی از آن‌ها مربوط به کاخ های قدیمی است. هر نوع رویداد جوایز دولتی که توسط رییس جمهور برگزار می‌شود، معمولا در این کاخ میزبانی می‌شود. بنابراین وقتی که در اطراف این بنا قدم می‌زنید مراقب باشید، چرا که ممکن است وقایع تاریخی در چند قدمی شما اتفاق بیفتد. همچنین اگر شما به طرز خاصی طرفدار کاخ‌ها هستید، کاخ Terem که یکی دیگر از شگفتی‌های کرملین است را از دست ندهید. این کاخ به طور معمول قدیمی‌ترین بنا  در کرملین محسوب می‌شود و قبل از اینکه پایتخت به سنت پترزبورگ منتقل شود تزارها در آن زندگی می‌کردند. شگفتی بعدی اسلحه‌خانه است که هر گردشگری باید از آن بازدید کند.  این موزه‌ی درخشان به نمایش اسلحه‌ها، زره‌ها، یونیفرم‌های ارتشی سربازان معمولی و حاکمان سلطنتی را به نمایش می‌گذارد.

کرملین

با تمام این‌ها، یک مکان خاص وجود دارد که شبیه هیچ کجا نیست و آن چیزی نیست جز Diamond Fund(صندوق الماس). از کسی پنهان نیست که روس‌ها عاشق تجملات هستند. آن‌ها خوب می دانند چگونه دور برشان را از اشیا قیمتی پر کنند، به همین دلیل است که این مکان استثنایی محسوب می‌شود. اینجا جایی است که متصرفات گران‌قیمت خانواده سلطنتی نگهداری می‌شود، از الماس گل سرخ گرفته، تا جواهرات، تاج‌ها و هرچیزی که از اشیا درخشان ساخته شده است در این مکان پیدا می‌شود. این‌ها همه یکی از انواع گنجینه‌هایی هستند که در مورد قلب و روح روسیه حرف می‌زنند. مهمترین چیزی که می توان در اینجا مشاهده کرد، الماس ۱۹۰ قیراط Orlov است. سنگی قیمتی که زمانی چشم یک خدای هندو بود. این سنگ توسط یک سرباز فرانسوی دزدیده شد و در نهایت سر از مسکو در آورد.

الماس اورلو

در پایان باید ذکر کنیم که در مجموعه کاخ کرملین  عجایب و رازهای زیادی وجود دارد که مشخصا نمی‌شود همه‌ی آن‌ها را در یک روز بازدید کرد. هر کدام از بناهای آن تاریخی عمده از ملت روسیه را حمل می کند. مجموعه‌ای که قلب روسیه بوده است و به این روند در آینده هم ادامه خواهد داد.

کرملین کرملین کرملین کرملین کرملین Moscow-Kremlin4 کرملین

منبع : کجارو
774
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید