کدام بیماری های دهان و دندان نادیده گرفته می شوند؟

مراقبت از دندان ها مسئله ای است که اکثر افراد نسبت بهش بی اهمیت هستند. این نادیده گرفتن ها بیشتر اوقات مشکلات کوچیک رو به موارد پیچیده تبدیل میکند.

در این مقاله با مشکلات و بیماری های دهان و دندان که اغلب نادیده گرفته می شوند بیشتر آشنا خواهید شد.

 

حساسیت
یکی از شایع ترین مشکلات دندان ها ، حساسیته که اغلب به خاطر از بین رفتن مینای دندان یا ساییدگی اتفاق میفتد و فرد بعد از خوردن چیزهای داغ و سرد یا شیرین و ترش احساس درد شدیدی میکند. معمولا بعد از خوردن چیز سرد یا گرم احساس درد ایجاد میشه و برای درمان این مسئله، دندان پزشکان، درمان ریشه دندان رو پیشنهاد میدهند. اما اگه کسی، تجربه درد بعد از خوردن چیزی شیرین یا ترش را دارد، پس نشان میدهد که پوسیدگی دندان دارد. اولین درمانی که پیشنهاد میشود خمیر دندان ضدحساسیته و بعد درمان ریشه انجام میشود. بعضی اوقات، حساسیت نشان التهاب توی لثه است که قبل از بدتر شدن، نیاز به تجویز دارو دارد.

 

خونریزی لثه
اکثر افراد فکر میکنن خونریزی لثه به خاطر مسواک زدن یا خراش ناشی از مواد غذاییه. اما دلیل دیگه ای هم وجود دارد، و اون تشکیل لایه پلاک است. اگرچه خونریزی گاه به گاه امری طبیعی است. اما اگه خونریزی ادامه داشته باشد، پس بیماری لثه خیلی جدی است.

 

تغییر رنگ دندان
دندانهای زرد یا دندانهایی که تغییر رنگ پیدا کردند را اغلب در تبلیغات تلویزیونی خمیر دندان میبینم. دندان ها معمولا به رنگ زرد روشن هستند، اما زرد تیره تا دندونایی که لک های تیره دارند، غیر طبیعی هستند. در این موارد فقط ظاهر دندانها نیست که بد به نظر میرسه، بلکه در موارد خاص، میتونه نشان پوسیدگی باشه. چکاپ منظم دندان ها برای پیدا کردن علت تغییر رنگ دندانها خیلی مهمه.

 

 

گیر کردن تکه های غذا
شاید این مورد عادی به نظر برسه، اما دلایل زیادی هستن که باعث گیر کردن تکه های غذا بین دندان ها میشوند. شایع ترین آنها شکاف بین دندان و پوسیدگی است. علاوه بر این، پیری هم یه علت دیگه است. وقتی یه نفر پیر میشه، استخوان ها تکان خورده و بین مینای دندان و لثه شکاف به وجود میاد و غذاها بین دندانها گیر میکنند. در بلند مدت، این امر به بیماری های لثه و پوسیدگی منجر میشه.

 

گاز گرفتن زبان و لپ
همه ی ما گاز گرفتن زبان یا لپ رو تجربه کردیم. البته این امر طبیعیه تا موقعی که در یک جای معین (مثل جایی که دندان عقل قرار داره) دائما تکرار بشه. این امر نه تنها دردآوره بلکه نشونه کشیدن دندان عقله. وقتی این اتفاق براتون افتاد حتما به دندان پزشک مراجعه کنید.

 

فشردگی دندان ها
برخی افراد هستن که دندانهایی به هم فشرده دارند. بهم فشردگی به خاطر نبود جا برای جای گیری همه ی دندان ها در آرواره است. کسانی که دندانهایی بهم فشرده دارن به این امر عادت میکنند، اما این فشردگی در بلند مدت مانع سلامت دندان و لثه میشود.

 

در کنار این نکاتی که گفته شد، چکاپ منظم دندان ها را نباید فراموش کرد. حتما که نباید بعد از تجربه درد به پزشک مراجعه کرد! اگه چکاپ های منظم رو انجام بدید، مطمئن باشید که مشکلات دندان به تاخیر افتاده و از خیلی از آنها پیشگیری میشود. در این میان پدر و مادرها هم باید توجه ویژه ای به دندان های کودکانشان داشته باشند و آنها را سه ماه یکبار پیش دندان پزشک ببرند.

منبع : novinzi.com
473
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید