کشف واکسن جدید برای جلوگیری از مصرف «مواد» و «اعتیاد»

افرادی که به مخدرهای خطرناک اعتیاد دارند به زودی ممکن است بتوانند اعتیادشان را کاهش دهند و یا از مصرف بیش از اندازه آن ماده مخدر که ممکن است روزی منجر به مرگشان شود، خلاصی یابند.
دانشمندان از واکسن جدیدی رونمایی کردند که از مصرف بیش از حد فنتانیل و اعتیاد جلوگیری می‌کند.
بر اساس این گزارش افرادی که به مخدرهای خطرناک اعتیاد دارند به زودی ممکن است بتوانند اعتیادشان را کاهش دهند و یا از مصرف بیش از اندازه آن ماده مخدر که ممکن است روزی منجر به مرگشان شود خلاصی یابند.
این اتفاق قرار است با کمک یک واکسن جدید، که امروز مجله Angewandte Chemie در گزارشی به آن پرداخته است به حقیقت خواهد پیوست.
این گزارش می‌نویسد: در حال حاضر طیف وسیعی از مخدرهای مصنوعی در بازار سیاه وجود دارند و استفاده از آنها در حال افزایش است. غیرقانونی بودن این مواد و عدم شناختن کاربران آنها از نحوه و میزان مصرف این مخدرها می‌تواند منجر به مصرف بیش از اندازه این مخدرها و مرگ شود.
“فنتانیل”، یکی از این مواد مخدر است ؛ ماده مخدری بسیار قوی معروف به “قاتل درد” و 50-500 بار قوی‌تر از مورفین است که اغلب فروشندگان مواد آن را با هروئین جایگزین می‌کنند یا به جای آن می‌فروشند.
این گزارش می‌افزاید: آزمایشگاه‌های غیرقانونی با سرعی عجیب ساختار مولکولی “فنتانیل” را برای جلوگیری از تشخیص توسط دستگاه اجرایی مواد مخدر آمریکا (DEA) تغییر داده‌اند و از آن انواع مواد مخدر با نام‌هایی همچون “چینی سفید” و”استیل فنتانیل” ساخته‌اند که مصرف آنها به تازگی در رودآیلندو پنسیلوانیا منجر به مرگ شده است.
با توجه به مراکز متعدد کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) در آمریکا، دو برابر شدن تعداد مرگ و میر‌های ناشی از سوءمصرف مواد در بین سال‌های 2000-2014 در آمریکا، این تصور را به ذهن متبادر می‌کند که درد سترس بودن “فنتانیل” و انواع آن علت این امر بوده است.
اثرات “فنتانیل” شامل سرخوشی، خواب آلودگی، بی‌حالی است، به طوری که میزان مصرف یک دوز ثابت از آن بعد از یک هفته و حتی در برخی موارد بعد از 2 یا 3 روز دیگر تاثیر مصرف بار اول آن را نخوهد داشت.
این در حالی است که “نالوکسان” که در برابر مصرف بیش از حد مواد مخدر موثر است و “متادون” که برای درمان اعتیاد کاربرد دارد روی همه موثر نیستند و یا منجر به عود کردن اعتیاد می‌شوند.
واکسن جدید در برابر مخدرهای مصنوعی ایمنی ایجاد می‌کند
دانشمندان موسسه پژوهشی “اسکریپس” در مرحله بالینی این واکسن هستند و تلاش می‌کنند تا مشکلات موجود این واکسن که مانع از رسیدن “فنتانیل” به مغز می‌شود را برطرف کنند.
بر اساس این گزارش‌ها واکسن جدید شامل یک مولکول شبیه ساختار هسته “فنتانیل” است و با تحریک سیستم ایمنی بدن در تولید “آنتی‌بادی” برای خنثی کردن مواد مخدر کار می‌کند و این بدین معناست که اگر کسی بعد از تزریق این واکسن تلاش کند تا میزان “فنتانیل” یا مواد مشابه آن در خون خود را به هر طریقی بالا ببرد، این “آنتی‌بادی” خود را به مواد مخدر متصل خواهد کرد و امانع ز رسیدن آن به مغز خواهد شد.

منبع : تسنیم
392
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید