کلینیک های تخصصی زخم های مزمن در کشور وجود ندارد

دکتر غلامرضا اسماعیلی جاویدگفت: افراد مبتلا به زخم های مزمن برای مداوا در بیمارستان های دولتی و خصوصی بستری می شوند و این درحالی است که خدمات درمانی در مراکز درمانی خصوصی بسیار گران است و قشر خاصی امکان استفاده از آن را دارند.
وی اظهار کرد: متولیان حوزه سلامت باید به دنبال راه اندازی مراکز درمانی تخصصی سرپایی برای ترمیم زخم مزمن به خصوص زخم پای دیابتی باشند که در حال حاضر اینگونه مراکز در کشور وجود ندارد.
جاوید به تاسیس کلینیک ها یا مراکز تخصصی زخم مزمن در کشورهای پیشرفته اشاره کرد و گفت: در این مراکز، متخصصان رشته های مختلف پزشکی، مشغول ارایه خدمات درمانی به بیماران زخم مزمن هستند.
وی، مراقبت از زخم، ارایه آموزش های لازم و درمان این عارضه را از جمله خدمات این مراکز درمانی عنوان کرد و افزود: در این مراکز از هر فناوری که بتواند دوره ترمیم زخم را کوتاه کند، استفاده می شود.

** نبود ساختاری مشخص برای درمان زخم های مزمن در نظام سلامت
مدیر مرکز جامع ترمیم زخم جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران اظهار کرد: در معاونت درمان دانشگاه های علوم پزشکی و همچنین وزارت بهداشت، ساختار مشخصی برای مقابله با عارضه زخم های مزمن و ارایه خدمات مناسب به این بیماران دیده نشده است.
وی با اشاره به اینکه ارایه خدمات مناسب به بیماران زخم مزمن نیازمند کار تیمی است، بیان کرد: گروه پزشکی مانند غدد، عفونی، ارتوپدی، توان بخشی و کادر پرستاری مجرب در قالب یک تیم می تواند خدمات درمانی جامع را به این افراد ارایه کند.
جاوید گفت: در حال حاضر اغلب خدمات درمانی به این افراد توسط بیمارستان های دولتی ارایه می شود که با توجه به ظرفیت محدود این مراکز درمانی در برخی از موارد این بیماران برای بستری و درمان خود با مشکلات زیادی مواجه می شوند.
مدیر مرکز جامع ترمیم زخم جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران گفت: با ادامه این روند بر مشکلات بیماران زخم های مزمن افزوده می شود و شاهد افزایش موارد قطع عضو خواهیم بود.

** ارایه لارو درمانی تنها در مرکز جامع ترمیم زخم جهاد دانشگاهی
وی گفت: در حال حاضر مرکز جامع ترمیم زخم جهاد دانشگاهی تنها مرکزی است که با شیوه لارو درمانی در حال ارایه خدمت به بیماران زخم های مزمن از جمله زخم پای دیابتی است.
جاوید با اشاره به اینکه لارو درمانی در ترمیم بسیاری از زخم های مزمن می تواند موثر باشد، گفت: لارو درمانی در زخم های مزمن و زخم های صعب العلاج کمک می کند و کاهش هزینه ها و کم شدن دوره درمان از ویژگی های این شیوه درمانی است.
وی به افزایش زخم های مزمن در کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به شیوع بالای دیابت و افزایش تصادفات رانندگی، تعداد مبتلایان به زخم های مزمن در حال افزایش است.

منبع : ایرنا
521
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید