10 حقه شیرین برای مادرانی که شب ها نمی توانند بخوابند!

شما هم مشکل خواب دارید؟ آیا به راه هایی نیاز دارید که شب بتوانید خوب بخوابید؟
من نمی گویم این حقه ها تمام مشکلات شما را حل می کند. اینگونه نیست. اما با به کارگیری این راه حل ها یک شخص بی خواب می تواند 90 درصد خواب خوب داشته باشد.

من از افرادی نیستم که شغل شب کار داشته باشند و نتوانم بخوابم، اما نزدیک یک دهه است که شغلی خیلی خوب دارم. کارفرماهای من به خاطر دیدگاه های استراتژیک و خلاقانه ام من را استخدام کردند، و این شغل نیاز به مغزی هوشمند و فعال دارد. بله من یک مادر هستم!

این کلک های شیرین را به مادرانی یاد می دهم که نمی توانند شب ها خوب بخوابند.

1-    گوشی های خواب

آیا سر و صداهای بیرون از خانه و افراد شبگرد خواب را چشمان شما می رباید؟ آیا شما هم ساعت 3 نصفه شب به خاطر صدای ماشین ها از خواب می پرید؟ من راه حل این مشکل را استفاده از گوشی های کوچک می دانم که می توانید با قرار دادن انها در گوش در طول شب خواب راحتی داشته باشید.

2- به تلویزیون نه بگویید
سال ها پیش از شوهرم خواستم یک تلویزیون هم برای اتاق خوابمان خریداری کند. آیا ما واقعا به بیش از یک تلویزیون در خانه مان نیاز داریم؟ من قبلا فکر می کردم تماشای تلویزیون به خوابیدن کمک می کند، اما برای من اینگونه نبود. این کار باعث می شد در طول شب بیدار شوم. با صداهایی در سرم بیدار می شدم و گاهی اوقات نیمه های شب به تماشای یک برنامه تلویزیونی می نشستم. دیگر نمی توانستم از آرامش و سکوت خواب شبانه و بیدار شدن از صدای پرنده ها و بالا آمدن خورشید لذت ببرم. تلویزیون را از اتاق خواب بیرون ببرید. مطمئنم که پشیمان نمی شوید!

3- بعد از ساعت 6 عصر فقط آب بنوشید
من از عاشقان قهوه هستم، اما به آن افتخار نمی کنم. چرا که هم باعث بدخوابی می شد و هم تا صبح چندین بار مجبور می شدم به دستشویی بروم.  هم اکنون از ساعت 6 به بعد چای و قهوه نمی نوشم.

4- غذاهای چرب و سنگین ممنوع
من معده حساسی دارم. برای همین از خوردن غذاهای چرب و کربوهیدارت ها از ساعت 6 عصر به بعد خودداری کردم. به جای آن میوه های تازه و سبزیجات و چند روز در هفته هم گوشت سالم و تازه مصرف کردم. بعد از آن توانستم شبها با آرامش و بدون دل پیچه بخوابم.

5- صبح زود بیدار شوید و از چرت بعدازظهر نیز بگذرید
من مادر خواب آلودی نیستم و وقتی بعد از ظهر چرت بزنم حتما حال خوشی ندارم. که البته به ندرت اتفاق می افتد مریض شوم. من عاشق این هستم که صبح زود بیدار شده و کارهایم را شروع کنم. در غیر این صورت اگر یک روز دیر بیدار شوم تمام روز خسته و کسل هستم. تنها کاری که می کنم این است که شبها خیلی زود به رختخواب می روم. اکنون سعی می کنم ساعت 5.30 از خواب بیدار شوم، اینگونه کارهای بیشتری هم انجام می دهم؛ چراکه هیچ کس این موقع صبح بهم زنگ نمی زند و وقتم را نمی گیرد.

6- دمای هوای خانه را پایین بیاورید
خانواده ما همیشه عادت داشتیم که خانه را گرم نگه داریم. بیشتر مهمان هایی هم که به خانه مان می امدند از گرمای زیاد شکایت می کردند. اما ما اینگونه عادت کرده بودیم. با وجود همه اینها من عادت داشتم شبها چند بار از رختخواب بیرون بیایم و نمی توانستم راحت بخوابم. تا وقتی که دمای هوا را پایین تر آورده و خانه را سردتر کردیم؛ بعد از آن دیگر اثری از آن مادر خواب آلود و عصبی نبود.

7- چند ساعت قبل از خواب ورزش کنید
من روزهایی که ورزش می کنم خواب راحت تر و عمیق تری دارم. لازم نیست که من برایتان بگویم ورزش سودمند است. خودتان می دانید. اما نباید درست قبل از خواب ورزش کنید، چون آن زمان انرژی شما ته کشیده است. ورزش کردن چند ساعت قبل از خواب  کاری می کند در عین حال که احساس خنکی می کنید دمای بدنتان بالا رود و بنابراین اکثر اوقات احساس آرامش خواهید داشت.

8- تلفن همراه و کامپیوتر را شبها کنار بگذارید- اینها مغز شما را خسته می کند
نور گوشی های همراه و کامپیوترها باعث خسته شدن مغز شما می شود. بنابراین چک کردن ایمیل ها و یا چت کردن با دوستان نباید جزو اخرین کارهای شما قبل از خواب باشد. من همیشه چند ساعت قبل از خواب اینترنت گوشی و کامپیوتر خود را قطع کرده و دیگر سراغشان نمی روم. همچنین این وسایل را از اتاق خواب دور کرده ام. شاید بقیه بخواهند 24 ساعت و 7 روز هفته آنلاین باشند، اما من ترجیح می دهم خواب راحتی داشته باشم.

9- یک کتاب کسل کننده بخوانید
شاید از این توصیه خنده تان بگیرد!اما من در کتابخانه ام کتاب هایی داریم که بعد از خواندن یک یا دو صفحه ناگهان احساس خستگی و خواب آلودگی می کنم. حتی با فکر کردن بهش خمیازه می کشم! وقتی من شروع به خواندن مجوعه داستان های گرگ و میش کردم نمی توانستم شبها سر بر بالین بگذارم. برای همین توصیه نمی کنم که رمان های مهیج نزدیک تخت خود بگذارید.  گاهی اوقات یک کتاب تاریخی خسته کننده یا کتاب های اصول مالی  اقتصادی برای خوب خوابیدن شما سودمند هستند!

10- مدیتیشن و تصویر سازی
من همیشه قبل از خواب، چشمانم را می بینم، نفس های عمیق می کشم و هدف هایم را تصویر سازی می کنم. این کارها بهم کمک می کند راحت بخوابم. علاوه براین مدیتیشن به جز خواب راحت فواید سلامتی خیلی زیادی دارد

منبع : ileev.com
827
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید