5 غذایی که پوست را واقعا شفاف می کند

از خطرات برنزه کردن پوست توسط ابزارهای سولاریوم  علاوه بر زیاد شدن چروک ها و خال ها و افتادگی و حتی سرطان پوست  ، یک پژوهش  جدید  ثابت کرده است  که بسیاری از مردم  پوستهایی که شفافیت آنها به علت استفاده از مواد غذایی حاوی کاروتنوئید هست  به پوست هایی که در در نتیجه سولاریوم، شفافیت پیدا می کنند، ترجیح می دهند. به عبارتی، شفافیتی که در منشا داخلی داشته باشد  نسبت به شفافیتی که با ابزارها و به شکل طبیعی نباشد ، از دید مردم، جذاب تر است.

از افراد شرکت کننده در این تحقیق خواسته شد که به تصاویر چهره افراد نگاه کنند و بگویند که کدام تصاویر به نظرشان جذاب تر هستند. بعضی از این تصاویر، چهره افرادی رو نشان می دادند که از میوه ها و سبزیجات تغذیه کرده بودند و کاروتنوئید مورد نیاز رو از این منابع غذایی تأمین کرده بودند. بعضی دیگر از این تصاویر هم چهره افرادی رو نشان می دادند که  شفافیت پوستی اونها به دلیل قرار گرفتن در معرض تابش UV و برنزه کردن و افزایش ملانین در پوست، ایجاد شده بود. ۷۶٪ از شرکت کنندگان، بدون اینکه از منبع شفافیت پوستی افراد حاضر در تصاویر، اطلاع داشته باشند، افرادی رو که از طریق تغدیه با میوه و سبزی به پوستی شفاف دست پیدا کرده بودند رو جذاب تر و زیباتر از دسته دیگر، تشخیص دادند.

برای داشتن پوستی که به طور طبیعی شفاف است، چه مواد غذایی مصرف کنیم؟

ما باید از خوراکی هایی که حاوی کاروتنوئید هستند، استفاده کنیم. کاروتنوئیدها، رنگدانه هایی هستند که رنگ های قرمز، نارنجی و سبز تیره رو ایجاد می کنند. با مصرف خوراکی هایی که در زیر به شما معرفی می کنیم، پوست شما از درون به بیرون، جلا پیدا کرده و می درخشد.

  • هویج

مواد مغذی و ویتامین های A و C موجود در هویج به علاوه ترکیبات ضد التهابی که در اون وجود دارد، اون رو به یک ماده غذایی مفید برای پوست تبدیل نموده است.

  • گوجه فرنگی

این ماده غذایی، حاوی لیکوپن و آنتی اکسیدان هایی است که با رادیکال های آزاد مضر مبارزه کرده و خسارت های ناشی از تابش آفتاب بر روی پوست رو هم کاهش می دهد.

  • سبزیجات برگ سبز دار

سبزیجاتی مثل اسفناج، کلم پیچ و بروکلی علاوه بر اینکه سرشار از آنتی اکسیدان و آهن هستند، به گردش خون بهتر در بدن هم کمک نموده و در نتیجه باعث گردش بهتر خون در پوست و شفافیت و سرزندگی پوست می شوند.

  • سیب زمینی شیرین

یکی از بهترین منابع کاروتنوئیدها، سیب زمینی شیرین است که علاوه بر کاروتنوئید، سرشار از کلاژن و ویتامین C است. همه اینها دست به دست هم داده و باعث درخشش پوست می شوند.

  • طالبی

وجود مقدار زیادی آب در این میوه، باعث آبرسانی طبیعی به پوست می شود و از طرفی، اسید فولیک موجود در اون به بازسازی سلول های پوست کمک نموده و پوست رو سرزنده تر و شاداب تر می کند.

نکته مهم:

توجه داشته باشید که هر چیزی در  حد تعادل خوب است. کاروتنوئیدها هم از این قاعده مستثنی نیستند. مصرف بیش از حد میوه ها و سبزیجات حاوی کاروتنوئید باعث زرد و نارنجی شدن رنگ پوست می شود. پس اعتدال رو فراموش نکنید.

 

منبع : yeka.ir
449
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید