8 نكته كليدي براي استحكام زندگي زناشويي

اگر از افرادي هستيد كه مي‌خواهيد از تجربه‌هاي ديگران استفاده كنيد و چنانچه تصميم به آغاز زندگي مشترك گرفته‌ايد، به اين هشت نكته توجه كنيد تا از برخي واقعيت‌هاي مهم و هشدار دهنده درباره ازدواج آگاه شويد. به حتم، وقتي كه درگير مسائل عاطفي مي‌شويد، حاضر نيستيد لحظه‌اي هم به اين موارد فكر كنيد. ولي، زندگي كتاب داستان نيست و همه روزهايش خوشايند و دلچسب شما نخواهد بود، پس قبل از آنكه طعمه خوش خيالي‌هاي خود شويد، چشمان‌تان را خوب بگشاييد و واقعيت زندگي را دريابيد:
1- در زندگي روزهايي وجود دارد كه با نگاه كردن به چهره‌ همسرتان كه در نزديكي شما به خواب رفته است، با خود مي‌گوييد: «آيا اين همان كسي است كه بايد براي هميشه با او باشم»

وقتي مي‌خواهيد ازدواج كنيد، با خود مي‌انديشيد كه در انتخاب همسرتان درست عمل كرده‌‌ايد و نيمه گمشده خودتان را يافته‌ايد و حاضر هستيد آنقدر در كنار و همراه او بمانيد تا مرگ شما را از هم جدا كند. اما، به ناگاه يك روز از خواب بيدار مي‌شويد و درمي‌‌يابيد كه همسرتان آن كسي نيست كه شما مي‌پنداشتيد و نمي‌تواند لحظه‌هاي زندگي‌تان را از شادي و نشاط پر كند. به علاقه‌اي كه به او داريد، شك كرده و به علاقه او نيز نسبت به خودتان شك مي‌كنيد. حتي، ممكن است گاهي با خود بينديشيد كه چرا اين فرد را به عنوان شريك زندگي انتخاب كردم و يا چرا در امر ازدواج شتاب كردم؛ اما، حقيقت امر اين است كه شما معناي واقعي ازدواج را درك نكرده‌ايد و زماني كه اين جمله را بر زبان مي‌آورديد: «من شريك تو خواهم بود، در غم‌ها و شادي‌ها»، درك درستي از اين جمله نيز نداشتيد. جنس رابطه شما و همسرتان براساس يك زندگي يك روزه بوده است. زيرا، با رسيدن روزهاي تكراري و يكنواخت شدن همه چيز، ديگر حاضر به تحمل وضعيت نيستيد. با شروع حركت پنهاني نااميدي به سمت زندگي‌تان به طور آشكارا احساس تنهايي و پشيماني مي‌كنيد؛ «نه، او همان كسي نيست كه من مي‌خواستم.» زيبايي آن تصويري كه از ازدواج در ذهن پرورانده بوديد، از بين مي‌رود و ديگر جلوه‌اي در نظرتان ندارد. شما ازدواج را يك مقصد نمي‌بينيد بلكه به نظرتان ازدواج سفري يكنواخت و خسته كننده است. از خواب شيرين بيدار شويد و زندگي را با تمام واقعيت‌هايش بپذيريد. روز را با همه نورهاي درخشان و حتي ناملايمش دريابيد و باور كنيد كه امروز روز شادي شماست زيرا، توانسته‌ايد تمام قصه‌هاي دورغين درباره سعادت ابدي را از ذهن‌تان بيرون كنيد و حقيقت ازدواج و قصه حقيقي زندگي را با تمام سختي‌ها و ترس‌هايش باور كنيد.
2- در زندگي روزهايي وجود دارد كه بايد در آن روزها بيش از حد تصورتان كار و تلاش كنيد.
همگان بر اين باورند كه ازدواج و زندگي مشترك نياز به صرف انرژي و زمان بسيار دارد و شما در خيال خام‌تان به اين مي‌انديشيد كه با كشمكش و دعوا مي‌توانيد بسياري از عادات آزار دهنده همسرتان را اصلاح كنيد. شما كمر همت به انجام اينكار بسته‌ايد و براي رسيدن به اين هدف انرژي بسياري را صرف مي‌كنيد. اما، به اين نكته نيز توجه داشته باشيد كه انسان‌ها طبيعتي پيچيده‌ دارند و رسيدن به چنين هدفي در اصل ساده و آسان نيست.
انسان‌ها هر كدام با شخصيت متفاوتي كه دارند، دنياي مجهول و مبهمي هستند. ما بايد يكديگر را با هر آنچه هستيم، بپذيريم. ازدواج يعني بالا بردن سطح بينش و آگاهي. هر چه ميزان آگاهي شما افزايش يابد، همسرتان نيز با مشاهده رشد بينش شما كمي خود را تغيير خواهد داد و بالعكس. به اين ترتيب، دو نفر در كنار هم رشد كرده و مي‌بالند. در واقع، كار اصلي هر يك يافتن راهي براي پرورش يافتن يكديگر است. در ازدواج كوشش، امري هميشگي است. بنابراين، به خودتان و همسرتان زياد سخت نگيريد.
3- در زندگي روزهايي هست كه شب هنگام با عصبانيت بسيار به رختخواب مي‌رويد و صبح دم، هنگام بيدار شدن از خواب، از روز قبل نيز عصباني‌تر هستيد.
شما نياز به آرامش و خونسردي بيشتري داريد. بايد به يك ديدگاه ثابت برسيد. بايد كمي به زندگي‌تان استراحت دهيد. هر جنگ و منازعه‌اي نياز به تنفس و استراحت دارد. يك توقف كوچك در هر دعوا به شما اعلام مي‌كند كه ميزان عصبانيت‌تان چقدر است و تا چه مرزي پيش رفته‌ايد و چقدر آسيب ديده‌ايد. ممكن است منازعه و دعواي شما از يك قدرنشناسي و ناسپاسي كوچك شروع شده باشد و آنقدر بيهوده رشد كرده و باليده است كه حالا از بدي لبريز شده‌ايد. وقتي چنين وضعيتي براي‌تان پيش آمد، فرصت يك استراحت كوتاه را از خود و همسرتان دريغ نكنيد تا بتوانيد همه چيز را بهتر ببينيد و خشم‌تان را مهار كنيد تا بر شما چيره نشود. برخي مواقع يك بحث منطقي خيلي سريع تبديل به مشاجره‌اي احمقانه مي‌شود و به دنبال آن خطاهاي ديگر يكي بعد از ديگري به وجود مي‌آيد. حتي، اگر بتوانيد تمركز خود را درباره يك موضوع حفظ كنيد؛ اما، باز هم در برخي از مشاجرات خشم‌تان تا زمان رفتن به رختخواب با شما مي‌ماند و شما احساس واقعي خود را خفه مي‌كنيد. در چنين مواقعي بزرگترين ضربه‌ها به پيكره ازدواج وارد مي‌شود. در چنين لحظاتي حتي اگر قرار باشد تمام روز بعد را نيز به مشاجره و نزاع بپردازيد، باز هم اجازه دهيد تا احساسات خشم آلودتان كمي فروكش كند و به موقعيت ثابتي برسيد تا بتوانيد كم‌كم به آرامش دست يابيد.
4- در زندگي روزهايي هست كه ممكن است تا مدت‌ها با همسرتان نزديكي فيزيكي نداشته باشيد؛ اما، نگران نباشيد، اوضاع حتما به سامان مي‌رسد.
دوران نبود تماس‌هاي فيزيكي و روابط زناشويي در زندگي مشترك امري كاملا طبيعي است. اين دوران هرگز هميشگي نخواهد بود و البته كاملا طبيعي است كه بدن انسان پاره‌اي اوقات نياز به خواب و استراحت بيشتر داشته باشد. بهتر است در مواقعي كه به هر دليلي نمي‌توانيد به مسائل زناشويي بپردازيد، دست‌كم تماس‌هاي كوچك و ساده‌تان را در روابط‌تان حفظ كنيد، مانند يك نوازش بسيار ساده و از روي محبت.
5- در زندگي روزهايي وجود دارد كه در مي‌يابيد پيدا كردن راهي براي با هم بودن و باهم ماندن بسيار با اهميت‌تر از يافتن راهي براي به مقصد رساندن خودتان است.

به حتم، هيچ يك از ما قصد نداريم آنهايي را كه دوست‌شان داريم، آزار دهيم. اما، در بيشتر مكان‌ها و زمان‌ها حق را به خودمان مي‌دهيم. هر چه قدر ميزان حقي كه به خودمان مي‌دهيم، بيشتر مي‌شود، ميزان نارضايتي و ناخشنودي همسرمان نيز بيشتر خواهد شد. متاسفانه، با وجود دانستن اين نكته باز هم با اين تصور نادرست بقيه عمران را سپري مي‌كنيم كه: «حق با من است.» ولي، هر چه آگاهانه‌تر رفتار كنيم و همسرمان را به خاطر هر آنچه هست، تحسين كنيم؛ به همان اندازه احترام بيشتري براي خودمان قائل شده‌ايم. در واقع، به ارزش تعادل و رضايتي كه در زندگي يافته‌ايم، پي برده‌ايم. به جاي اينكه فقط به اين نكته بپردازيم كه چقدر همسرمان اشتباه مي‌كند، بهتر است هتاكي و بي‌حرمتي را كنار بگذاريم و در عوض به او بگوييم «آماده شنيدن حرف‌هايش هستيم» و يا «من اين گونه فكر نمي‌كردم» و بعد از آنكه با صداقت و صميميت ديدگاه‌ها و حرف‌هايش را تصديق كرديم، شنيدن حرف‌هاي ما نيز براي او آسان‌تر مي‌شود. هنگامي كه احساس كنيم به خوبي شنيده مي‌شويم، ديگر نياز نداريم مرتب حق را به خود بدهيم.
6- يك ازدواج موفق به اين معني نيست كه در آن هيچ نوع بحث و جدلي نباشد بلكه ازدواجي موفق است كه در آن مرد و زن خانواده هر دو با هم تلاش كنند تا اوضاع را سامان دهند.

براي يافتن تعادل در زندگي بعضي مواقع لازم است كه زن و شوهر با هم دعواهاي كوچك و بزرگ نيز داشته باشند. زيرا، در مشاجرات فقط صداي‌تان را بالا نمي‌بريد بلكه از حقيقت‌ها با صداي بلند مي‌گوييد؛ حقيقت‌هايي كه آنها را در سينه‌تان دفن كرده بوديد و بعد با به زبان آوردن آنها فكر و روح‌تان را آرام‌تر مي‌كنيد، خودتان و همسرتان را بهتر مي‌شناسيد و از نوع و كيفيت رابطه‌تان آگاه مي‌شويد. اين مشاجرات كوچك و بزرگ كه گاهي در هر خانواده‌اي به چشم مي‌خورد، سبب قطع شدن روابط نخواهند شد بلكه ما را قوي‌تر و محكم‌تر مي‌كند.
7– در زندگي روزهايي هست كه شما در مي‌يابيد بايد فقط خودتان را تغيير دهيد.

گاهي اوقات برخي افراد فكر مي‌كنند كه مي‌توانند كسي را كه دوستش دارند، عوض كنند تا به ايده‌آل‌ها و كمالات نزديك‌تر شود. زوج‌ها در ابتدا با حمايت و همدلي و بعد با داد و فرياد و اتمام حجت كردن به انجام اين كار مبادرت مي‌كنند و آنچنان نسبت به اعتقادشان سرسختي نشان مي‌دهند كه گويي اين مسؤوليت بزرگ بر گردن آنها نهاده شده و هيچ كاري درست‌تر از انجام اين كار نيست. اما، غالباً تلاشي بيهوده است؛ زيرا تغيير يك انسان بالغ و دور كردن وي از عادات و باورهاي قديمي‌اش كه با آنها بزرگ شده يك امر غيرممكن است.
8– اگر با ترس‌ها و ناامني‌ها مقابله كنيد، در مي‌يابيد كه چه نوع شخصيتي داريد.

در بيشتر موارد زوج‌ها در روزهاي نخست آشنايي‌شان نسبت به هم سوء‌ظن بيشتري دارند. گاهي اوقات اين سوءظن‌ها سبب برآشفتگي و مشاجره مي‌شود. تا جايي كه از شدت عصبانيت ممكن است به طلاق هم به طور جدي فكر كنند. اما؛ اين رفتارهاي بي‌اساس كه اسباب تحريك زن و شوهر را فراهم مي‌كند، چند ماه بيشتر دوام نخواهد يافت. بزرگ‌ترين شكست‌ها در روابط زن و شوهر فرصت‌هاي طلايي است تا آنها بتوانند با خودشان روبه‌رو شوند. اگر ايرادها و كاستي‌هاي همسرتان را همچون مانعي بين خودتان و يك ازدواج مناسب مي‌دانيد، كار سختي را پيش‌رو داريد. اما، اگر از كنار اشتباهات يكديگر راحت‌تر عبور مي‌كنيد، سفر پر فراز و نشيب زندگي به سمت خودشناسي براي‌تان آسان‌تر خواهد شد و حين سفر، هداياي باارزشي نيز دريافت مي‌كنيد كه يكي از آنها رسيدن به رابطه‌اي‌ مستحكم و باثبات است. طي سفر شما ياد مي‌گيريد كه با خودتان به مهرباني رفتار كنيد و همين رفتار را نيز با همسرتان داشته باشيد.اين يكي از عجيب‌ترين زيبايي‌هاي ازدواج است. زندگي مشترك پر از لحظات سخت و درس‌هاي سخت است و هيچ‌كس نمي‌تواند شما را در طي اين راه آماده كند. اما، در نهايت همين سختي‌ها و دشواري‌ها است كه بزرگ‌ترين گنج‌ها را به شما هديه مي‌دهد و عشق‌تان را نسبت به قبل عميق‌تر و قوي‌تر مي‌كند.

منبع : zendegionline.ir
392
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید