آنچه باید هر شوهری بداند

رابطه بین زن و شوهرها از موضوعاتی است که همه، از کارشناسان و متخصصان گرفته تا مردم عادی درباره آن اظهار نظر می‌کنند. حتما شما هم دیده‌اید که بسیاری از زن و شوهرها، به خصوص آنهایی که تازه ازدواج کرده‌اند و تجربه چندانی در زندگی مشترک ندارند، به محض اینکه با هم اختلاف پیدا می‌کنند، سراغ پدر و مادر‌های‌شان می‌روند و برای حل مشکلات‌شان از آنها کمک می‌خواهند. گاهی اوقات والدین باتجربه می‌توانند به آنها کمک کنند، ولی گاهی اوقات هم چون از ریزه‌کاری‌های زندگی زوج جوان آگاه نیستند و خصوصیات اخلاقی هرکدام را به درستی و به طور کامل نمی‌شناسند، راهکار‌هایی ارائه می‌کنند که ممکن است اوضاع را بدتر کند.

به همین جهت توصیه می‌شود زن و شوهر‌ها تا جای ممکن خودشان مشکلات و تعارض‌ها را حل کنند. برای اینکه آنها بتوانند از پس حل مشکلات‌شان بر آیند، عوامل مختلفی دخیل است. خصوصیات اخلاقی هر کدام، مفهومی که گذشت برای‌ آنها دارد، اینکه چقدر خودخواه و چقدر دیگرخواه هستند، اینکه عشق و محبت زناشویی چقدر در بین آنها جاری است و در زندگی زناشویی چه چیز برای‌شان در درجه اول اهمیت قرار دارد، از عواملی هستند که می‌توانند شکست یا موفقیت یک زندگی مشترک را رقم بزنند. یکی از مهم‌ترین مسائل در این زمینه، شناخت کامل این دو نفر از یکدیگر است. البته هیچ وقت نمی‌توان فردی را به طور کامل شناخت و اکثر ما حتی خودمان را هم به درستی نمی‌شناسیم؛

ولی اگر بخواهید، می‌توانید خصوصیات بارز شریک زندگی‌تان را دریابید. اگر به این مهم دست یابید، خواهید فهمید انتظارات همسرتان از شما چیست. اینکه زنان از شوهران‌شان چه انتظاری دارند و شوهر‌ها از همسران‌شان چه می‌خواهند، موضوعی است که همیشه مورد بحث بوده و  ندانستن آن باعث بروز اختلاف و دلخوری بین زوج‌ها می‌شود و آنها را از هم می‌رنجاند و اگر برطرف نشود و ادامه یابد، ممکن است حتی منجر به برهم خوردن یک زندگی مشترک شود. در اینجا به این موضوع می‌پردازیم که زنان از شوهران‌شان چه می‌خواهند.

برای او وقت بگذارید

یکی از بزرگ‌ترین گناهان و اشتباهات یک مرد در زندگی مشترک، بی‌توجهی به همسرش است. اگر شما ساعت‌های طولانی و تا دیروقت کار کنید و همیشه شب‌ها دیر به خانه برگردید و وقتی به خانه برگشتید بدون توجه به او به رختخواب بروید، او احساس می‌کند مورد بی‌توجهی قرار گرفته و احساساتش جریحه‌دار می‌شود. مردی که ساعت‌ها با دوستانش در بیرون از خانه خوشگذرانی می‌کند، حس تلخی در همسرش ایجاد کرده و او فکر می‌کند که چیزهای دیگر‌ی غیر از او برای شوهرش اهمیت دارند و او در درجه چندم اهمیت قرار دارد. انتظار نداشته باشید که همسرتان فقط به شما توجه کند و زمانی که منزل هستید مرتب کنار‌تان بنشیند و به شما خدمت کند. او هم مشغولیات فردی و علایق و احساسات خودش را دارد که باید به آنها بپردازد تا نیازهای روانی‌اش برآورده شود.

در کارهای خانه به او کمک کنید

زنان دوست دارند که همسرشان آمادگی و تمایل خود را برای کمک در انجام کارهای روزمره نشان دهد و در انجام کارها با او شریک شود. اگر به تازگی صاحب فرزند شده‌اید، به او در انجام کارهای مربوط به این کوچولوی تازه ‌وارد کمک کنید. مثلا شب‌ها که او با گرسنگی از خواب بیدار می‌شود یا جایش را خیس کرده است، به همسرتان کمک کنید تا پوشک‌ او را عوض کند و نوبتی بیدار شوید تا برای او شیر درست کنید و شیشه شیر و ظرف‌های دیگر را بشویید. در انجام کارهای معمولی خانه هم شریک شوید. چون اگر همسرتان این کارها را به تنهایی انجام دهد، به مرور جسما و روحا فرسوده خواهد شد.

او بر اثر انجام این همه کار فیزیکی خسته و فرسوده شده و فکر می‌کند که به جای همسر، خدمتکار خانه است. البته ممکن است شکایتی نکند، ولی در باطن همیشه دلخور و از دست شما عصبانی است و همین کیفیت روابط شما را پایین می‌آورد. اینجاست که او با بروز کوچک‌ترین تنشی از کوره در‌می‌رود و نمی‌تواند حرف‌های شما را تحمل کند. پس زمانی که می‌بینید همسرتان عصبی و پرخاشگر شده است، به رفتار خودتان دقت کنید. شاید وجود همسرتان آیینه‌ای است که رفتار شما را در خود نشان می‌دهد.

او را دوست بدارید

زنان هم درست مانند مردان احتیاج به تحسین و احترام دارند؛ ولی عمیق‌ترین احساس در وجود آنها که باید برآورده شود، نیاز به دوست داشته شدن است. زنان می‌توانند مسؤولیت‌های اجتماعی گوناگونی را برعهده بگیرند، ولی مهم‌ترین خواست آنها در زندگی زناشویی این است که بدانند شریک زندگی‌شان دوست‌شان دارد و مورد علاقه او هستند. زنان دوست دارند وقتی دکوراسیون خانه را با خلاقیت خود تغییر می‌دهند و آن را زیباتر می‌کنند یا لباس جدیدی می‌پوشند یا مدل موهای‌شان را عوض می‌کنند، شوهرشان به آنها توجه و کارشان را تحسین کند. ولی نیاز به عشق و محبت بالاتر از همه این نیازهاست.

اگر همسر شما دریابد که به طور خالصانه و نه به طور مصنوعی و گول‌زننده دوستش دارید، می‌تواند از برخی خطاهای کوچک شما بگذرد. البته این به شرطی است که او بفهمد از ته قلب دوستش دارید، نه اینکه فقط به این احساس تظاهر می‌کنید و می‌خواهید او را گول بزنید. در این صورت رابطه‌تان سرد شده و به تیرگی می‌گراید.

منبع : ماهنامه دنیای سلامت
249
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید