دستگاه‌های آپنه خواب، فشار خون را پایین می‌آورند

محققان دریافتند که هر دو روش درمانی CPAP و MAD باعث کاهش فشار خون می‌شوند

ختلال خواب و کاهش اکسیژن مغز در آنهایی که از آپنه خواب رنج می‌برند می‌تواند به فشار خون بالا منجر شود اما به گزارش محققان سویسی هر دو روش درمان آپنه خواب فشار خون را کاهش می‌دهند.

محققان با مقایسه دو روش درمانی: فشار هوای مداوم مثبت (CPAP) و دستگاه بازنگه‌دارنده آرواره (MAD) نشان دادند که هر دوی این‌ها باعث کاهش فشار خون سیستولی و دیاستولی می‌شوند.
به گفته محقق راهبر، دکتر ملکوم کولر، رئیس طب ریه در بیمارستان آموزشی زوریخ: «CPAP و MAD نه تنها علائم آپنه انسدادی خواب مثل خواب‌آلودگی را رفع می‌کنند بلکه به کاهش فشار خون هم می‌انجامند.»
به گفته او: «هر دوی این روش‌های درمانی اثر مثبتی روی فشار خون دارند اما به نظر می‌رسد که اثر درمانی CPAP بر بیمارانی که ساعات بیشتری می‌خوابند بیشتر است.»
بنابر مؤسسه ملی قلب، ریه و خون ایالات متحده، آپنه خواب یک بیماری شایع و مزمن است که در آن تنفس در هنگام خواب کم‌عمق یا قطع می‌شود. توقف‌های تنفس می‌تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه متغیر باشد و می‌تواند در هر ساعت ۳۰ بار یا بیشتر رخ دهد.
به گفته این مؤسسه، آپنه خواب دلیل اصلی خواب‌آلودگی روزانه است و می‌تواند علت فشار خون بالا باشد که آن هم به نوبه خود ریسک بیماری قلبی را افزایش می‌دهد.

منبع : سلامانه
340
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید