چند مورد از تداخلات خطرناک غذا و دارو

شاید به نظر ساده و بی اهمیت بیاید اما ترکیب بعضی از غذاها و داروها انقدر خطرناک است که ممکن است فرد رو راهی بخش مراقبت های ویژه بیمارستان کند!

تداخل با موز

داروهای مهار کننده ACE مثل کپتوپریل (کپوتن)، انالاپریل (وازوتک) و لیزینوپریل (پرینیویل)، داروهایی هستند که رگ های خونی رو شل می کنند و لذا به جریان بهتر خون کمک می نمایند. همچنین، مقدار پتاسیم بدن رو افزایش می دهند بنابراین اگر ما از طریق خوراکی ها هم پتاسیم زیادی دریافت کنیم، مقدار پتاسیم بدن زیادتر از حد طبیعی شده و می تواند به نامنظم شدن ضربان قلب و تپش قلب منجر شود. پس هر زمان که از این داروها استفاده کردید، از خوردن مواد غذایی که سرشار از پتاسیم هستند مثل موز، پرتقال و جانشین های نمک، پرهیز کنید.

تداخل با لبنیات

یکی از قوانین یک رژیم غذایی سالم این است که روزانه یک لیوان شیر بخوریم. اما هیچ وقت نباید از شیر به جای آب برای بلعیدن قرص های مولتی ویتامین که حاوی آهن هستند و یا برای قورت دادن آنتی بیوتیک ها (مثل تتراسایکلین یا فلوروکوئینولون) استفاده کنیم. علت این است که خوردن این دو همزمان با هم باعث می شود که لبنیات به دارو بچسبد و تشکیل یک ترکیب بدهد. گرچه این ترکیب، مضر نیست اما مانع از جذب کافی ویتامین یا آنتی بیوتیک می شود. پس بعد از خوردن قرص، دو ساعت صبر کنید و سپس شیر و لبنیات رو مصرف کنید.

تداخل با ویتامین D

بعضی از داروهای ضد تشنج مثل فنیتوئین (دیلانتین، فنی تک)، هم برای درمان تشنج و هم برای بیمارانی که دچار آسیب های مغزی شده اند (مثل سکته مغزی)، تجویز می شوند. مشکل اینجاست که این داروها در جدب ویتامین D و کلسیم، محدودیت هایی ایجاد می کنند. هم ویتامین D و هم کلسیم برای سلامت استخوان ها ضروری بوده و کلید جلوگیری از پوکی استخوان در زنان و مردان می باشند. پس اگر از داروهای ضد تشنج استفاده می کنید، حتماً روزانه ده دقیقه در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار بگیرید و لبنیات کافی مصرف کنید. می توانید با یک متخصص تغذیه هم مشورت کنید تا در صورت نیاز، مکمل این مواد مغذی رو برای شما تجویز کند.

تداخل با گریپ فروت

اگر از داروهای کاهنده کلسترول مثل اترووستاتین (لیپیتور) یا سیمواستاتین (زوکور) استفاده می کنید، مراقب باشید که از خوردن گریپ فروت اجتناب کنید زیرا عوارض جانبی این داروها رو افزایش می دهد. رایج ترین عارضه جانبی که دیده می شود، دردهای عضلانی می باشد. جالب اینجاست که خوردن پرتقال و لیمو در زمان مصرف این دارو، چنین عوارضی رو ایجاد نمی کند و مشکلی ندارد.

تداخل با سبزیجات برگ دار

در صورتی که از داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین (کومادین، جانتوون) استفاده می کنید، باید در مصرف سبزیجات برگ دار تیره، محدودیت هایی ایجاد نمایید. این داروها تولید ویتامین K رو در کبد، متوقف می کنند و لذا مانع از لخته شدن خون می شوند. اما سبزیجات برگ سبز دار مثل اسفناج و برگ شلغم سرشار از ویتامین K می باشند و در صورت مصرف با داروهای رقیق کننده خون، در کار این داروها اختلال ایجاد می کنند. البته با توجه به اینکه این سبزیجات برای بدن بسیار مفیدند، نباید به کلی از برنامه غذایی حذف شوند بلکه باید با دقت و به میزان یک یا دو بار در هفته، مصرف شوند.

منبع : yeka.ir
195
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید