آشنایی با تالاب گندمان بروجن دارای پرندگان کمیاب

 

آشنایی با تالاب گندمان بروجن دارای پرندگان کمیاب

 

آشنایی با تالاب گندمان بروجن دارای پرندگان کمیاب

 

تالاب گندمان به عنوان یکی از آبگیرهای حوزه آبریز آق یلاغ با فاصله ای نه چندان دور از تالاب جغاخور قرار گرفته است، به طوری که بخشی از آب خروجی تالاب چغاخور به این تالاب سرازیر می شود.

 

تالاب گندمان

 

تالاب در نزدیکی شهر گندمان از شهرستان بروجن قرار گرفته است. این تالاب در لیست ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری در ایران قرار دارد و این تالاب زیبا در دفتر بین‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن ثبت شده است.

 

پوشش آب دائمی این تالاب در حدود ۷۰۰ هکتار است و اطراف آن پوشیده از مرغزاری زیباست.

 

آشنایی با تالاب گندمان بروجن دارای پرندگان کمیاب

 

رشته کوه چرو با ۳۵۰۰ متر ارتفاع از غرب تا جنوب این تالاب کشیده شده است و انعکاس ارتفاعات آن در آب آرام تالاب گندمان جذابیت فوق العاده ای را به وجود آورده است.

تالاب گندمان تالابی است در نزدیکی شهر گندمان از شهرستان بروجن که نام خود را از شهر تاریخی گندمان که در ضلع شمال شرقی آن واقع شده گرفته است. منطقه  گندمان یکی از شکارگاه‌های بهرام گور و منطقه ییلاقی خانواده‌های سلطنتی در قرن‌های گذشته بوده که برخی آثار به جا مانده از سکونت گاههای آن زمان در برخی نقاط تالاب به چشم می‌خورد.

 وسعت تالاب گندمان ۹۸۰ هکتار است

 

تالاب گندمان در واقع به عنوان یکی از آبگیرهای حوزه آبریز آق بلاغ شناخته می شود که با فاصله‌ای نه‌چندان دور از تالاب چغاخور قرار گرفته است. به طوری که بخشی از خورجی تالاب چغاخور به این تالاب سرآزیر می‌شود.

 

وسعت تالاب گندمان ۹۸۰ هکتار است و ارتفاع این تالاب از سطح آب ۲۲۱۹ متر است. منابع تامین کننده آب تالاب گندمان علاوه بر باران و برف، چشمه‌ها (چشمه های حاشیه تالاب چون گل کوچک، گل بزرگ، مرادان و نصیرآباد) و رودخانه آقبلاغ است.

 

آشنایی با تالاب گندمان بروجن دارای پرندگان کمیاب

 

تالاب گندمان در لیست ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری در ایران قرار دارد

 

پوشش گیاهی تالاب گندمان را عمدتاً گونه های حاشیه ای و نم پسند تشکیل می‌دهد و در کنار تالاب می توانید گیاهانی مثل بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش را ببینید.

 

پرندگانی مثل لک لک، شکاریا، حواصیل، بالکان، مرغابی سانان، یلوه و سلیم هم در تالاب گندمان دیده می‌شوند. ماهی های تالاب هم شامل ماهی گورخری، سفید کولی، ماهی پوزه دار و سیاه ماهی هستند.

 
بد نیست بدانید که تالاب گندمان در لیست ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری در ایران قرار دارد و البته این تالاب زیبا در دفتر بین‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن هم ثبت شده است.

منطقه گندمان سردسیر و دارای زمستان های بسیار سرد و سخت است

 

برای رسیدن به  تالاب گندمان باید از طریق جاده آسفالته گندمان _ حسین آباد یا جاده خاکی گندمان‌ _ اشکفت زلیخا راهی شوید. همچنین جاده حسین آباد در شرق تالاب هم راه دیگری برای دسترسی به تالاب است که پس از دور زدن تالاب در ضلع جنوبی به روستا سفیدآباد منتهی می شود.

 

در کنار تالاب گندمان امکانات ویژه تفریحی و ورزشی مثل پرورش و نگهداری اسب و همچنین فضایی برای سوارکاری در مرغزار پیرامون تالاب فراهم شده که می تواند سفر شما را به تالاب گندمان دلچسب تر کند.

 

پوشش گیاهی تالاب گندمان را عمدتاً گونه های حاشیه ای و نم پسند تشکیل می‌دهد

 

آشنایی با تالاب گندمان بروجن دارای پرندگان کمیاب
یادتان باشد منطقه گندمان سردسیر و دارای زمستان های بسیار سرد و سخت است. طوری که دمای هوا در این فصل گاهی به ۳۰ درجه سانتیگراد زیر صفر و در تابستان به ۳۰ درجه بالای صفر می رسد. سرد ترین ماه سال در این منطقه دی ماه و گرم ترین ماه آن تیر ماه است. بنابراین پیشنهاد می کنیم برای سفر به این تالاب زیبا، فصل بهار یا پاییز را انتخاب کنید.

 

چشمه های اطراف تالاب علاوه بر آن که مکان مناسب جهت گذران اوقات فراغت به شمار می آیند، آب این تالاب را نیز تامین می کنند. از مهم ترین این چشمه ها می توان به جشمه نصیرآباد، گل گپ، چشمه بیدک و چشمه ستگان اشاره کرد. دیگر منابع تامین کننده آب تالاب نزولات جوی و رودخانه آقبلاغ است.

 

پوشش گیاهی تالاب را عمدتا گونه‌ های حاشیه‌ ای و نم پسند تشکیل می‌دهد که از آن جمله می‌توان به درختان بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش اشاره کرد. پرندگانی چون لک لک، شکاریا، حواصیل، بالکان، مرغابی سانان، یلوه و سلیم هم در تالاب گندمان دیده می‌شوند. ماهی‌های تالاب نیز شامل ماهی گورخری، سفید کولی، ماهی پوزه دار و سیاه ماهی است.

 

از امکانات ویژه تفریحی و ورزشی اطراف این تالاب می توان به قایق سواری، پرورش ماهی، ماهیگیری، نگهداری اسب و سوارکاری در مرغزار پیرامون اشاره کرد.

 

ناحیه تالاب گندمان دارای آب و هوایی مربوط با تابستان هایی معتدل و زمستان سرد دارد و از نواحی ییلاقی چهارمحال و بختیاری محسوب می شود. بهترین فصل برای بازدید از این تالاب نیز با توجه به خنکی هوا در بهار و تابستان، همین فصل ها می باشد. البته در فصل زمستان هم برای برف بازی و ورزش های زمستانی می توان از تالاب استفاده کرد.

 

برای دسترسی به این تالاب زیبا لازم است ابتدا از طریق جاده بلداجی به بروجن وارد شهر گندمان شوید. سپس درون شهر وارد خیابان شهید مطهری شده، خیابان را دادامه می دهید و کمی قبل از انتهای خیابان، در سمت راست وارد جاده تالاب گندمان می شوید.

 

تالاب گندمان

تالاب گندمان

تالاب گندمان

 

تالاب گندمان

 

منبع : مجله اینترنتی دلگرم
314
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید