آیا وجود هر کیستی در تخمدان نیاز به نگرانی یا عمل جراحی دارد؟

مدتی است که عادت ماهیانه‌تان نامنظم شده و در قسمت مثانه خود احساس درد می‌کنید. به پزشک مراجعه کرده و او برایتان سونوگرافی تجویز می‌کند. با انجام سونوگرافی مشخص می‌شود که کیستی  ۵ سانتی‌متری در تخمدان جا خوش کرده است. از بابت اینکه برای رفع این مشکل نیاز به جراحی است یا عواقب داشتن این کیست چیست، بسیار نگران هستید و خودخوری می‌کنید اما بهتر است بدانید به گفته متخصصان، کیست‌های تخمدان همیشه بدخیم نیستند.

دکتر مریم خادم، متخصص زنان و زایمان با تایید این مساله گفت: «کیست‌های تخمدانی از جمله تظاهرات بسیار شایع بیماری‌های تخمدان هستند که از جمله علائم آنها می‌توان به دردهای لگنی به‌خصوص در طرفی که کیست وجود دارد، نامنظم بودن عادت ماهیانه و در صورت بزرگ بودن کیست، احساس فشار در این ناحیه از بدن و پری و سنگینی در شکم و ناحیه مثانه اشاره کرد.»

وی همچنین افزود: «البته هر چند برخی از خانم‌ها ممکن است به دلیل احساس درد یا اختلال در عادت ماهیانه متوجه وجود کیست شوند ولی در مواردی فرد به دلیل اینکه دچار علایم نیست، تا زمانی که اقدام به بارداری کند و با مشکل مواجه شود، متوجه کیست نخواهد شد.»

وی در صحبت‌هایش با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های خانم‌های مبتلا به کیست تخمدان، این است که آیا وجود هر کیستی نیاز به نگرانی یا عمل جراحی دارد؟ گفت: «برای پاسخ به این سوال در ابتدا بهتر است به انواع کیست‌های تخمدان که شامل کیست‌های عملکردی تخمدان شامل فولیکولار، کیست کورپوس لوتئوم (کیست جسم زرد) و کیست تکالوتئینی است اشاره کرد که همگی آنها خوش‌خیم هستند و معمولا علائمی ایجاد نمی‌کنند و نیازی هم به جراحی ندارند. اما با این حال هر کدام از انواع کیست‌های فوق در صورت بزرگی بیش از حد، ضربه به شکم و یا حتی خودبه‌خود، ممکن است پاره شوند و در مواردی منجر به خونریزی شکمی شوند که در این صورت به ناچار باید جراحی صورت بگیرد.»

دکتر خادم در ادامه توضیح داد: «به طور کلی دیده شدن کیست تخمدانی به ویژه در خانم‌های جوان که تظاهرات سونوگرافیک آنها کیست ساده را نشان می‌دهد، حتی تا سایز ۸ سانتی‌متر هم نیاز به عمل ندارد و تنها اطمینان دادن به بیمار و مصرف مسکن در صورت لزوم قرص‌های جلوگیری با دوز بالا (اچ دی) کفایت می‌کند و اگر سایز کیست بزرگ‌تر از ۸ سانتی‌متر باشد یا علائم سونوگرافیک آن کیست مرکب (کمپلکس) را نشان دهد، برای اجتناب از خطر پارگی یا بدخیمی، ضمن انجام آزمایشات مربوط به سرطان تخمدان می‌توان آن را خارج کرد و برای تشخیص به پاتولوژی فرستاد.»

این متخصص زنان و زایمان با تاکید بر اینکه معمولا در سنین بالاتر، احتمال بدخیم بودن کیست‌ها بیشتر است، گفت: «پس از سن یائسگی در خانم‌ها، به دلیل اینکه توده‌های تخمدانی به احتمال بیشتری ممکن است بدخیم باشند، از این رو نظارت دقیق‌تر و انجام آزمایشات بدخیمی و در نهایت جراحی ضروری است. به همین دلیل تشخیص زودهنگام کیست‌های تخمدان اهمیت زیادی در درمان آنها دارد.»

دکتر خادم در نهایت با هشدار اینکه خانم‌هایی که سیگار یا قلیان می‌کشند باید بدانند که احتمال ابتلا به کیست تخمدان در آنها بیشتر است، خاطرنشان کرد: «احتمال ابتلا به کیست تخمدان در خانم‌هایی که سیگار یا قلیان می‌کشند بیشتر است و بر عکس کسانی که قرص‌های ضدبارداری خوراکی مصرف می‌کنند با احتمال کمتری به کیست تخمدان مبتلا می‌شوند. درضمن، با توجه به اینکه اکثر این کیست‌ها پس از دو ماه خود به خود کوچک‌تر شده یا برطرف می‌شوند درصورت تشخیص وجود کیست توصیه می‌شود که فرد به توصیه پزشک معالج درمان را برای دو ماه ادامه دهد و سونوی خود را تکرار کند چراکه اکثر این کیست‌ها پس از دو ماه خود به خود کوچک‌تر شده یا برطرف می‌شوند. ولی در صورتی که اندازه کیست ثابت بماند یا بزرگ‌تر از قبل شود، پزشک بر اساس جواب‌ها و علائم پیگیری‌های لازم را با انجام آزمایشات بدخیمی یا انجام عمل جراحی برای بیمار انجام خواهد داد.»

منبع : سلامانه
350
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید