استنشاق آب نمک، سلامتی در فصل سرما

یکی از موثرین راه‌های جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی، شستشوی روزانه حفره‌های بینی است.استفاده آزمایشی از این روش بسیار قدیمی در ارتش آلمان، ثابت کرد که ابتلا به انواع سرماخوردگی ۶ برابر کمتر می‌شود.

شستشوی روزانه بینی از بیماری‌های زیر جلوگیری می‌کند: سرماخوردگی، سرفه، التهاب چشم، بینی و گلو، التهاب سینوسهای پیشانی، سردرد، خستگی، بیخوابی و در سرماخوردگی سر، مجاری تنفسی را باز می‌کند. استفاده از آب‌ونمک برای تمیز کردن سوراخهای بینی یکی از روشهای بسیار قدیمی است که استفاده از آن در تعالیم اسلام توصیه شده که علاوه بر تمیز کردن سوراخها از ذرات کثیف و بیماری‌زا، پوشش مخاطی بینی را هم تقویت می‌کند.

نتیجه مطلوب در سربازخانه‌ها :در آلمان، به درخواست شرکت‌های بیمه‌ی خدمات درمانی، استفاده از این روش به صورت آزمایشی در یک دوره زمانی مشخص در ارتش آلمان به اجرا درآمد. از آنجا که سربازان همگی در یک محدوه سنی مشخص هستند، بصورت جمعی زندگی می‌کنند و خوراک و برنامه روزانه مشابهی دارند در مورد ابتلا به بیماری‌های ویروسی نیز تقریبا در شرایط یکسانی قرار دارند. نتیجه استفاده از این روش حاکی از آن بود که در طول فصل سرما گروه اول یعنی سربازانی که هر روز صبح سوراخهای بینی‌شان را با آب‌ونمک شستند ۶ برابر کمتر از گروهی که در این تحقیق شرکت نکردند، سرما خوردند. موفقیت این تحقیق تا حدی بود که شرکتهای بیمه برای کاهش هزینه‌های سالانه خود در فصل سرما، ظرفهای پلاستیکی مخصوص شستشوی سوراخهای بینی سفارش می‌دهند و به صورت رایگان میان مشتریان خود پخش می‌کنند.

میزان موثر نمک در آب : برای موثر بودن اثر آب‌ونمک می‌بایست درصد نمک (نمک خوراکی و در بهترین حالت، نمک گرفته شده از آب دریا) تنظیم شده باشد. آب بدون نمک یا کم‌نمک موجب سوزش حفره‌های بینی می‌شود. اگر درصد نمک بیشتر از حد مشخص باشد هم تأثیر ناخوشایندی خواهد داشت. ترکیب مناسب: یک قاشق چایخوری نمک در یک لیتر آب است. این ترکیب را می‌توان به صورت فردی و پس از چند بار استفاده، بهتر تنظیم کرد. در آلمان برای شستشوی بینی از ظرفهای پلاستیکی کوچکی استفاده می‌شود که اغلب شرکتهای بیمه خدمات درمانی یا پزشک خانواده قبل از آغاز فصل سرما در اختیار علاقمندان قرار می‌دهند. این ظرف پلاستیکی شبیه گلاب‌پاش کوچکی است که لوله بلند آن انحنا ندارد.

روش استفاده : سر را بصورت افقی درون دستشویی بگیرید. نیمی از محلول آب‌ونمک را آرام و پیوسته در سوراخ بینی خالی کنید. آب‌ونمک از سوراخ دیگر بینی خارج می‌شود. سپس سر را به حالت عمودی چرخانده با دهان باز، با شدت زیاد پشت سر هم “فین ” کنید تا آب‌ونمک باقی مانده در حفره‌های بینی خارج شود.

توصیه بسیار مهم:

گوشتان را زمان فین کردن نگیرید! اگر با انگشت یک گوش را نگهدارید آب‌ونمک درون حفره بینی، به درون مجاری گوش نفوذ کرده و موجب گرفتگی گوش شده و احتمال سرماخوردگی در هوای سرد را بیشتر می‌کند. نیمه دیگر محلول را به همین ترتیب در حفره دیگر بینی بریزید. باز شدن حفره‌های بینی، تنفس راحت و سبکی سر از جمله اثرات خوشایند این روش ساده اما موثر است.

 

منبع : خبرگزاری فارس
861
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید