اشتباه در برآورد مقدار انرژی و اندازه غذاها

فقط ۱۲٪ از مردم آمریکا می توانند مقدار انرژی خوراکی هایی رو که می خورند، تخمین بزنند. در مورد ایران هیچ تحقیقی در این زمینه صورت نگرفته است که بدانیم چند نفر توانایی تخمین نسبتاً صحیح انرژی مصرفی خود رو دارند. اما مسلماً تعداد افرادی که قادر به این کار هستند، خیلی کم است. در اینجا چند مورد از اشتباهات رایج در تخمین نادرست انرژی و اندازه غذاها رو با هم مرور می کنیم.

اندازه پرس های غذایی

حتماً شنیده اید که رستوران ها و فست فود فروشی ها روز به روز به سایز پرس های غذایی اضافه می کنند تا مشتری بیشتری جذب کنند. اما این افزایش چقدر بوده و تا چه میزان، بد است؟ غذای رستوران ها دو تا سه برابر بیشتر از غذاهای خانگی انرژی دارند. هر قدر که غذای داخل بشقاب بیشتر باشد، کنترل فرد بر خودش کمتر شده و توانایی نادیده گرفتن بقیه غذا و نخوردن اون هم برای فرد سخت تر می شود. افرادی که در رستوران غذا می خورند، تا ۳۰٪ بیشتر از حالت عادی غذا مصرف می کنند.

چشم خودتون رو عادت بدهید که فرضاً یک فنجان پاستا چقدر است یا یک فنجان برنج چه مقدار برنج است. این تمرین رو در داخل منزل و با انواع مواد غذایی انجام بدهید تا اندازه های غذایی در ذهن شما نقش ببندند و هر زمان که برای صرف غذا به رستوران رفتید، بدانید که چه مقدار از غذا، یک پرس به حساب می آید و بتوانید در همان حد مصرف نموده و بقیه غذا رو داخل ظروف یک بار مصرف بریزید تا در روز بعد استفاده کنید.

بسته بندی های اغفال کننده

واقعیت این است که هیچ استاندارد خاصی برای اندازه بسته بندی های غذایی وجود ندارد و همین باعث سردرگمی ما می شود. گاهی اونچه که داخل بسته بندی وجود دارد با برچسب غذایی که روی بسته بندی است، تطابق ندارد و بیش از اینها به بدن انرژی می رساند. خیلی از ما هم به دلیل بی اطلاعی از نحوه خواندن برچسب های غذایی، اشتباه می کنیم و متوجه نیستیم که دقیقاً چه مقدار انرژی در هر بسته وجود دارد.

روش خواندن برچسب های غذایی رو یاد بگیرید. در ضمن، محتویات بسته بندی رو خارج کنید تا جلوی چشم باشند و ببینید که چه مقدار خوراکی در بسته بندی است. سپس کل خوراکی رو به چند بخش کوچکتر تقسیم کرده و هر بخش رو داخل یک کیسه پلاستیکی جدا بریزید تا همه خوراکی رو به یکباره مصرف نکنید.

دامی که نوشیدنی ها می گسترانند

متأسفانه بسیاری از ما در دام نوشیدنی های پرانرژی می افتیم. اکثر نوشیدنی هایی که ما مصرف می کنیم، از نوع نوشیدنی های شیرین هستند. افراد کمی شیر و آب میوه های ۱۰۰٪ طبیعی رو جایگزین نوشیدنی های دیگر می کنند. از این گذشته، حتی آب میوه ۱۰۰٪ طبیعی هم نسبت به خود میوه، انرژی بیشتری دارد زیرا برای تهیه یک لیوان آب میوه باید چندین میوه رو آبگیری کرد. ضمن اینکه فیبر موجود در میوه که گرسنگی رو به تعویق می اندازد، در آب میوه وجود ندارد.

بهترین و سالم ترین نوشیدنی، آب است. سعی کنید که به نوشیدن آب عادت کنید و اون رو جایگزین سایر نوشیدنی ها نمایید. همچنین، بهتر است که به جای آب میوه از خود میوه استفاده کنید و یا اگر هم علاقمند به آب میوه هستید، مراقب اندازه لیوانی که آب میوه رو داخل اون می ریزید، باشید. در حالی که یک لیوان آب میوه باید ۱۸۰ میلی لیتر گنجایش داشته باشد، اکثر لیوان هایی که ما استفاده می کنیم، بیش از این مقدار (حتی تا دو برابر بیشتر) است. اگر نمی خواهید لیوان رو کوچکتر کنید، آب میوه رو با آب مخلوط کنید تا رقیق تر شود.

منبع : yeka.ir
236
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید