اهمیت ورزش در مبتلایان به دیابت

تغییر عادات غذایی تنها راه رسیدن به یک زندگی سالم و ایده آل در افراد دیابتی نیست. افراد مبتلا به دیابت، باید ورزش رو هم وارد زندگی خود کنند. در این پست به شما می گوییم که چگونه با ورزش به مبارزه با چربی و چاقی بروید و قند خون خودتون رو پایین بیاورید. توجه داشته باشید که افراد چاقی که به دیابت مبتلا هستند، با کاهش وزن، کمک بسیار بزرگی به پایین آوردن قند خون خود می کنند.

ورزش به شما کمک می کند تا سریعتر وزن کم کنید

فعالیت بدنی منظم، چربی بیشتری (مخصوصاً در ناحیه شکم) می سوزاند و قند خون رو کاهش می دهد. اگر فقط رژیم بگیرید یا فقط ورزش کنید، به نتایج شگفت آوری رو که تلفیق رژیم مناسب و ورزش به جای می گذارند، دست پیدا نخواهید کرد. رژیم و ورزش، همیشه شانه به شانه هم حرکت می کنند.

ورزش به شما کمک می کند تا وزن کاهش یافته رو حفظ کنید

هدف اصلی بعد از رسیدن به وزن مطلوب این است که این وزن رو حفظ کنیم و از افزایش مجدد اون جلوگیری کنیم. یکی از بهترین روش ها برای نگه داشتن وزن در حد مطلوب این است که ورزش کنیم و یکی از بهترین ورزش ها در این زمینه، ورزش های استقامتی می باشند.

با انجام ورزش، کنترل قند خون بسیار آسان تر می شود

فعالیت بدنی مانند یک اسفنج می ماند که قند اضافی خون رو به خود جذب کرده و مانع از گردش اون در خون می شود. وقتی که عضلات منقبض می شوند، بدن ما ارتشی از پروتئین های ویژه به نام انتقال دهنده های GLUT-4 رو ارسال می کند تا مولکول های قند رو از خون، جمع آوری کرده و وارد سلول ها کنند. این فرایند به انسولین وابسته نیست. این اثر مفید، حتی تا ساعت ها بعد از فعالیت بدنی، در بدن باقی می ماند. کافیست که افراد مبتلا به دیابت، سه تا چهار روز در هفته و هر بار به مدت نیم ساعت، ورزش با شدت متوسط انجام بدهند تا کمتر در معرض خطر افزایش قند خون قرار بگیرند.

یک فرد دیابتی که ورزش نمی کند، روزانه هشت ساعت رو در محدوده خطر افزایش ناگهانی قند خون به سر می برد اما فرد دیابتی که ورزش منظم انجام می دهد زمان بیشتری رو به دور از این خطر در طی روز می گذراند. هر قدر که فرد مدت زمان بیشتری رو در محدوده قند خون سالم بگذراند، احتمال بروز مشکلات ناشی از دیابت مثل آسیب اعصاب، کاهش دید و مشکلات کلیوی در وی، کمتر می شود.

ورزش منجر به کاهش مقاومت به انسولین می شود

ورزش باعث می شود که سلول ها، به دستورات انسولین توجه بیشتری بکنند و به قند موجود در خون اجازه ورود به سلول رو بدهند. در نتیجه قند خون، کاهش پیدا می کند. این اثر مفید ورزش، تنها با یک هفته ورزش خودش رو نشان می دهد. حال تصور کنید که ورزش رو بیشتر از یک هفته انجام بدهید و همیشگی باشد. مسلماً اثر فوق العاده مفیدی بر روی قند خون بر جای می گذارد.

ورزش، مقدار کورتیزول خون رو کاهش می دهد

هر قدر که میزان هورمون استرس (کورتیزول) در بدن بیشتر باشد، احتمال بروز التهاب در بدن و عدم موفقیت در کنترل قند خون هم بیشتر می شود. ورزش به ما کمک می کند تا استرس احساسی رو کاهش بدهیم.

ورزش به ساخت عضلات بیشتر و انرژی سوزی بیشتر، کمک می کند

عضلات، قند و اسیدهای چرب رو از خون می گیرند و اونها رو می سوزانند تا انرژی برای فعالیت داشته باشند. عضلات، خیلی بیشتر از بافت چربی، انرژی می سوزانند. یعنی هر قدر که بدن ما عضلانی تر باشد، سوخت و ساز ما هم بیشتر می شود. متأسفانه، هر قدر که سن ما بالاتر می رود، بافت عضلانی ما کمتر شده و کاهش وزن هم سخت تر می شود. به همین دلیل ما باید سعی کنیم که با انجام ورزش های استقامتی، عضلات بیشتری بسازیم.

 ورزش به ما کمک می کند تا چربی شکم رو بسوزانیم

برای سوزاندن چربی شکم، انجام ورزش هوازی به تنهایی یا انجام ورزش استقامتی به تنهایی، گرچه مفید است اما اثرات سریعتر و مفیدتری رو که تلفیق هر دو ورزش هوازی و استقامتی با یکدیگر دارند، بر جای نمی گذارد. پس برای کاهش سایز دور کمر و از بین بردن چربی شکم در مدت زمان کوتاه تر، این دو نوع ورزش رو با هم ترکیب کنید.

ورزش سلامت قلب رو بهبود می بخشد

قلب و سرخرگ ها، در صورت داشتن مشکل قند خون، سریع تر پیر می شوند. سلامت قلب و عروق در کسانی که به دیابت مبتلا هستند، دو برابر سریعتر از  افرادی که دیابت ندارند، افت پیدا می کند. ترکیب ورزش هوازی و استقامتی، این آسیب سیستم قلبی_عروقی رو کاهش می دهد.

ورزش، نیاز به داروهای کاهنده کلسترول و فشار خون رو کمتر می کند

این نکته خیلی مهم است زیرا عارضه جانبی برخی از این داروها، افزایش وزن است. تحقیقات نشان می دهند که افرادی که به دیابت مبتلا هستند و از یک رژیم غذایی صحیح پیروی نموده و به طور منظم ورزش می کنند، احتیاج کمتری به مصرف داروهای کاهنده کلسترول و فشار خون، دارند.

ورزش، سلامتی عمومی بدن رو افزایش می دهد

ورزش، استخوان ها رو قوی تر کرده و خطر بروز برخی از سرطان ها رو کاهش می دهد. همچنین، کیفیت خواب رو بهبود می بخشد و خلق و خوی ما رو هم به سمت بهتر شدن و شاد بودن، سوق می دهد.

منبع : yeka.ir
127
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید