«با کلاس» هستید؟ یا «با کلاس نما»؟

علم روانشناسی می‌گوید خانم‌ها بیشتر از آقایان به نمایشگری علاقه‌مندند و شاید با دانستن این نکته بشود تمرکز زنان دنیا و به‌خصوص کشورمان بر ظاهرشان را علمی‌تر درک کرد اما با همه اینها بدون هیچ شکی زیباترین زنان دنیا هم اگر به رفتار و اندیشه‌ای خوب و قابل توجه آراسته نباشند، معمولی و حتی بی‌اصالت به نظر می‌رسند.

اگر می‌خواهید بدرخشید باید لایق درخشش باشید و خوشبختانه یا متاسفانه نمی‌شود تنها با داشتن سر و ظاهر زیبا، در نظر مردم باهوش، لایق، دیدنی و باکلاس جلوه کرد. ما این‌بار با حضور دکتر نصیر دهقان، پزشک، نویسنده و مدرس مهارت‌های زندگی به بررسی‌ها ویژگی‌های خانم‌های باکلاس واقعی و با کلاس‌نماها می‌پردازیم. شما چطور هستید؟ «با کلاس» یا «با کلاس نما»؟

روی ظاهر متمرکز نشوید

این روزها بعضی از خانم‌های با کلاس نما برای متفاوت به نظر رسیدن درحال آزار بی‌وقفه خودشان در سالن‌های زیبایی زیر سشوارهای داغ یا تغییر رنگ و موج موها و انجام آخرین طرح‌های روز روی ناخن‌های‌شان هستند؛ البته کفش‌هایی که حفظ تعادل روی آنها به مهارت یک سیرک‌باز نیاز دارد و لباس‌هایی تنگ و عذاب‌آور هم به پکیج باکلاسی‌شان اضافه می‌شود تا بلکه بتوانند ظاهری چشمگیر بسازند.

این پروسه متفاوت‌نمایی از راه دستکاری ظاهر، اغلب در جامعه ما جواب می‌دهد اما یک «خانم باکلاس واقعی» هیچ‌وقت برای به چشم آمدن، تمام تمرکز و وقتش را روی ظاهرش نمی‌گذارد. اگر بهترین ساعات زندگی‌تان در آرایشگاه و سالن مد بگذرد در نهایت یک مانکن معمولی هستید که نگاه‌تان می‌کنند، نه آن بانویی که باید باشید.

رژگونه کم‌خونی را درمان نمی‌کند!

خوب است بدانیم هرچند با کمک لوازم آرایشی مرغوب می‌شود به‌راحتی زیبا و حتی جذاب شد اما این ابزار رنگین‌کننده نمی‌تواند به شما سلامت و شادابی واقعی ببخشد. اگر کم‌خون باشید قاعدتا رنگ و روی‌تان کمرنگ می‌شود و هرچند با استفاده از کرم پودر و رژگونه، سرخ و سفید شدن آسان است و می‌توان به عوارض ظاهری کم‌خونی غلبه کرد اما بی‌توجهی به کم‌خونی بالاخره روزی پای باکلاس‌نماها را به مطب دکتر باز می‌کند.

بنابراین بیشتر از اینکه سعی در زیبا شدن داشته باشید، روی سلامت‌تان حساس باشید، به دندان‌های‌تان برسید، به اندازه کافی بخوابید و با یک برنامه منظم ورزش کنید، به‌طور کلی سالم بودن جزء اصول اولیه به قول امروزی‌ها باکلاس بودن است. نکته بسیار مهم‌تر بعدی هم اینکه همیشه تمیز باشید، هر روز دوش بگیرید، به‌طور مرتب مسواک کنید، به سلامت و آراستگی موهای‌تان به دقت برسید و در مورد نظافت شخصی‌تان سختگیر باشید.

زنان باکلاس فضولی نمی‌کنند

باکلاس‌های واقعی افرادی شاد، مثبت‌اندیش و واقع‌بین هستند که درک درستی از زندگی با انسان‌های دیگر و زیست مسالمت‌آمیز اجتماعی دارند؛ بنابراین می‌توانند احساسات زنانه مثبت و منفی‌شان را با توجه به آگاهی کافی از مسائل، به خوبی کنترل کنند. آنها هیچ‌وقت برای تسکین درد ناشی از حسرت‌ها و نداشته‌های‌شان به غیبت، بدگویی و حسادت مبتلا نمی‌شوند.

باکلاس‌های واقعی شاید پولدار نباشند اما طبعی بلند داشته و همواره دست و دلبازند. این دسته از زنان با کشف عیب‌ها و رازهای دیگران ذوق زده نمی‌شوند و هرگز کنجکاوی منفی یا فضولی ندارند؛ یعنی غیر ممکن است برای فهمیدن وضعیت سلیقه صاحبخانه‌ای که در خانه‌اش ‌مهمان هستند در کشوها و کابینت‌ها را باز کنند.

چطور یک خانم باکلاس واقعی باشید؟

عجقم! لوس بودن‌های بی‌کلاس. . .

همه می‌دانند که زنان بیشتر از مردان به صحبت کردن علاقه‌مند هستند؛ بنابراین بیشتر هم حرف می‌زنند. یک خانم باکلاس همان‌طور که خوب حرف می‌زند سکوت به‌موقع را نیز خوب بلد است؛ ضمن اینکه به لحن و چیدمان کلماتش دقت دارد. برای نمونه اگر با همسر یا نامزدش لوس حرف می‌زند، عین همان بازی را وسط واگن مترو برای مردم اجرا نمی‌کند!

ضمن اینکه ناگفته پیداست ادب کلامی داشتن برای خانم‌های ایرانی، یک ویژگی مهم است؛ پس حواس‌تان باشد که فحش دادن، تعریف کردن جوک‌های رکیک، مسخره کردن افراد با اصوات و اشاره‌های کلامی یا استفاده از اصطلاحات و ادبیات مردانه، گاف بزرگی است که اگر تمام شرایط یک خانم واقعی را هم داشته باشید به سادگی هر چه رشته‌اید، پنبه می‌کند.

برای زیبا شدن باید آموزش ببینید

باکلاس‌نماها برای داشتن ظاهری زیبا و جذاب گاهی میلیون‌ها تومان خرج می‌کنند اما برای باکلاس بودن واقعی تنها کافی است که باسلیقه باشید و البته اولین قدم آنکه عیوب بدن‌تان را شناخته و با توجه به آنها لباس بپوشید؛ یعنی به‌طور مثال اگر خانمی هستید که شکمی تخت ندارد از لباس‌هایی که کمربندشان روی شکم بسته می‌شود، دوری کنید.

داشتن دانش در مورد رنگ‌شناسی برای ست کردن لباس‌ها، خوش‌پوشی، خودآرایی و رفع نواقص ظاهری اگر از داشتن پول در این امر مهم‌تر نباشد، کم‌اهمیت‌تر هم نیست. به علاوه خوب است همیشه از عطرهای ملایم و باکیفیت استفاده کنید تا رایحه‌ای خوب و دلپذیر یادآور حضور شما برای دیگران باشد. از دیگر مواردی که باید برای شیک‌پوشی در نظر داشت کیفیت کیف و کفش است چون شما می‌توانید با ست کردن درست رنگ‌ها، لباسی معمولی اما برازنده به تن داشته باشید و با در دست گرفتن کیف دستی باکیفیتی از برندی مناسب که به تیپ‌تان بیاید، کاملا شیک باشید.

آرایش‌های سنگین، زنانگی‌های سبک!

این روزها متاسفانه باکلاس‌‌نماها باافراط در آرایش کردن آن هم در همه‌جا از سوپرمارکت‌ها گرفته تا سمینارهای علمی، از مترو تا جلسه کنکور و سالن دفاعیه پایان‌نامه در دانشگاه‌های معتبر، گاهی باعث می‌شوند زنان و دختران بیشتر از آنکه آراسته و زیبا به نظر بیایند در مواردی خنده‌دار و عجیب جلوه کنند.

با این مقدمه باید بگوییم اولین نکته مهم در مورد آرایش برای خانم‌های باکلاس این است که آنها به خوبی می‌دانند چه نوع و چه میزان آرایش و آراستگی برای هر موقعیتی مناسب است؛ بنابراین قبل از آرایش کردن به این فکر کنید که می‌خواهید به کجا بروید و آن فضا چقدر رسمی و علمی یا شاد و خودمانی است.

تواضع، فوت کوزه‌گری است!

اگر شما از آن دسته باکلاس‌نماهایی هستید که فکر می‌کنند برای متفاوت بودن باید یک جوری به همه حالی کرد، آنها بال مگس بوده و شما قطب عالم امکان هستید (!) سخت در اشتباهید.

غرور و تکبر بیجا نه‌تنها از شما فردی متفاوت و قابل اعتنا نمی‌سازد بلکه باعث می‌شود تا درجه آدم متوهمی که می‌شود به توهماتش خندید، پایین بیایید؛ بنابراین همیشه متواضع باشید و هرگز در هیچ جمعی از زیبایی، هوش، شغل و موقعیت، امکانات مالی و خانواده یا اصل و نسب خودتان با آب و تاب تعریف نکنید. باورکنید برای زیبا به نظر رسیدن در جوامع انسانی، تواضع بیشتر از خودستایی به کارتان می‌آید.

اعتماد به نفس از زیبایی مهم‌تر است

گفتنی‌ها را گفتیم اما مهم‌ترین نکته اینجاست که برای باکلاس بودن، داشتن اعتماد به نفس از زیبایی بسیار مهم‌تر است. اگر خودتان را دوست داشته باشید و از آن مهم‌تر نسبت به توانایی‌ها و زیبایی‌های درونی‌تان آگاه بوده و روی آنها متمرکز شوید، ناخودآگاه مردم را نیز بدون زحمت ظاهرسازی جذب خواهید کرد؛ بنابراین روی خودتان کار کنید و با خودسازی، کسب عزت نفس و داشتن رفتاری سالم اما زنانه، باکلاس و قابل توجه به نظر بیایید.

آشپزی، ننگ و عار نیست. . .

این روزها دختران جوان و خانم‌های مایل به شیک بودن برای اینکه متفاوت به نظر برسند سعی می‌کنند هرچه زنان قدیمی بلد بودند یاد نگیرند! برای مثال بلد بودن خیاطی، گلدوزی و به‌خصوص آشپزی برای با‌کلاس بودن‌شان ننگ و عار است اما حتما در کلاس‌های فشرده زبان آن هم تا ترم سه و چهار یا یوگا و تای‌چی شرکت می‌کنند.

باکلاس بودن واقعی یعنی سرآمد بودن در همه‌چیز و خوب است بدانید داشتن هنرهای خانگی برای یک خانم نه‌تنها بی‌کلاسی نیست بلکه نشان‌دهنده هوش، استعداد و مهارت بالای او در زندگی است. خیلی جذاب است که ضمن شیک بودن، دستپخت بیستی داشته باشید و از هر انگشت‌تان یک هنر بریزد!

چطور یک خانم باکلاس واقعی باشید؟

زبان بدن شیک داشته باشید

زبان بدن هر کسی یکی از اولین و موثرترین تصویرها را در معرفی شخصیت او به دیگران می‌دهد؛ برای همین بهتر است همیشه به عنوان یک خانم باکلاس به نکات زیر دقت داشته باشید:

–   درست بایستید و بنشینید. نوع راه رفتن شما میزان اعتماد به نفس‌تان را نشان می‌دهد؛ بنابراین برای ایستادن و نشستن موزون و درست تمرین کنید.

–    هیچ‌وقت در مهمانی‌ها یا اماکن عمومی به کسانی که به هر دلیلی متفاوت هستند زل نزنید. این کار زننده، شما را از جمع باکلاس‌ها به‌راحتی بیرون می‌کند.

–    در گوشی حرف زدن با دوستان صمیمی یا همسرتان حرکت زشتی است که عدم آشنایی شما به آداب معاشرت را نشان می‌دهد؛ پس از آن دوری کنید.

–    موقع غذا خوردن صحبت نکنید و برای بیشتر خوردن عجله نداشته باشید.

–    موقع صحبت با تلفن همراه یا دوستان و خانواده‌تان هیچ‌وقت صدای‌تان را بالا نبرید.

–    به گفتن کلمات و جملات احترام‌آمیزی مثل «لطفا» و «متشکرم» در خانه و اجتماع عادت کنید.

رازدار باش حتی اگر مد نباشد!

رازداری یکی از ویژگی‌های مهم برای افرادی است که رموز خاص بودن را بلد هستند. یک خانم محترم هرگز و هرگز اسرار زندگی شخصی دیگران را برای نزدیک‌ترین کسان خودش هم تعریف نکرده و هیچ‌وقت هم اسرار محرمانه بین خود و نزدیکانش را برای افراد دیگر بازگو نمی‌کند.

نکته اینجاست برای اینکه باکلاس باشید قطعا باید قابل اعتماد باشید و بدون هیچ تردیدی زنی که رازدار نیست، قابل اعتماد هم نیست. در تمامی جوامع، وفاداری یک ارزش انسانی پراهمیت است و در پیشرفته‌ترین‌شان هم دیده نشده که زنی به خاطر عدم وفاداری مورد ستایش و تحسین قرار گیرد؛ پس نسبت به روابط‌تان متعهد و مسوولیت‌پذیر باشید تا بشود گفت بانویی محترم و باکلاس هستید.

چطور یک خانم باکلاس واقعی باشید؟

با کلاس‌های متاهل این‌گونه‌اند

وقتی ازدواج می‌کنید باید بدانید عموم مردان، زنانی را دوست دارند که علاوه بر داشتن شخصیت قوی و احترام‌برانگیز، دارای ظرافت‌های رفتاری و شخصیت زنانه باشند؛ بنابراین برای امروزی بودن، لازم نیست خودتان را مسلط و مردانه نمایش دهید بلکه بهتر است طبعی آرام و همراه داشته باشید و از قبل چند نکته را بدانید:

–    یکی از بی‌مایه‌ترین رفتارها اشاره کردن به ضعف‌ها و ناتوانی‌های همسرتان در ‌مهمانی‌های فامیلی یا جمع‌های دوستانه است.

–    بد بودن روابط شما با خانواده همسرتان و استفاده از اصطلاحات از مد افتاده برای مسخره کردن جایگاه‌شان یک رفتار سطحی است که می‌تواند نشان‌دهنده ضعف شما در مدیریت روابط‌تان باشد؛ بنابراین روی آن مانور ندهید.

–    شیرین رفتار کردن فراتر از لوس حرف زدن و صدا نازک کردن در جمع‌های خانوادگی و رسمی است؛ پس با وجود شوخ‌طبعی و خوش‌اخلاق بودن سعی کنید مقتضیات زمانی و مکانی را به‌درستی درک و متناسب با آن رفتار کنید.

–    فریاد کشیدن و سلطه‌جویی شما روی همسرتان، نشان‌دهنده امروزی بودن‌تان نیست؛ پس لطفا الگوهای غلط رسانه‌ای را فراموش کنید. زن باکلاس کسی است که با استفاده ظریف و هوشمندانه از هنر زن بودنش کمترین تنش را در زندگی شخصی‌اش داشته باشد.

عقل داشتن کلاس است!

اگر می‌خواهید زنی دوست‌داشتنی و قابل احترام به نظر برسید باید نشان بدهید که فکر، هوش و عمق وجود شما هم به اندازه لباس‌ها و سر و ظاهرتان زیبا و دیدنی است. همنشینی با خانم شیک‌پوشی که از هیچ مساله‌ای در جامعه مطلع نیست و اطلاعات عمومی ناقص و ذهنی سطحی و خاموش  دارد با وجود جذابیت اولیه‌اش، در نهایت کسالت‌بار خواهد بود.

برای همین خوب است به‌طور پیوسته مطالعه کنید، در شبکه‌های اجتماعی به جز گروه‌های حرف‌های زنانه و جوک حتما در گروه‌هایی که بار علمی یا اخبار عمومی دارند، شرکت کنید. مهارت‌های تازه‌ای یاد بگیرید و همیشه در حال یادگیری و به روز شدن باشید.

منبع : برترین ها
542
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید