با ۱۰ کشور نخست دنیا از نظر علمی آشنا شوید

اگر بخواهیم بزرگ ترین مشکلات جامعه را از پیش روی خود برداریم و از پس مسائلی نظیر تغییرات آب و هوایی، ایمنی غذایی و مواردی از این دست برآییم به دانشمندان بیشتری نیاز خواهیم داشت.

از همین رو، سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی به رصد فارغ التحصیلان جدید در ۴۰ کشور پیشرفته دنیا می پردازد تا برای حل این مشکلات متخصصان مورد نیاز را بیابد.

این گروه به تازگی گزارش سال ۲۰۱۵ خود در این رابطه را در رشته های علوم، فناوری و صنایع منتشر کرده که در برگیرنده اطلاعات مربوطه تا سال ۲۰۱۲ میلادی است.

در نظر داشته باشید که رتبه بندی کشورها در این گزارش براساس درصد مدارک علمی اعطا شده در حوزه های مذکور است که نسبت به جمعیت این کشورها مورد سنجش و ارزیابی قرار گرفته و به همین خاطر می توان آن را مقایسه ای منصفانه در نظر گرفت که میان کشورهای مختلف با جمعیت های گوناگون صورت گرفته است.

برای نمونه، اسپانیا که ۲۴ درصد از مدارک اعطایی آن به حوزه علوم طبیعی یا مهندسی مربوط می شود جایگاه یازدهم جدول را از خود کرده است. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ کشوری آشنا کنیم که به لحاظ رتبه علمی عنوان برترین های دنیا را در اختیار دارند.

۱۰-پرتغال

10-portugal-had-25

در پرتغال ۲۵ درصد از دانشجویان این کشور در سال ۲۰۱۲ میلادی، در رشته های علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی فارغ التحصیل شده اند. این کشور بالاترین درصد دارندگان مدرک دکتری را دارد (۷۲ درصد) که همگی در بخش های آموزش فعالیت دارند.

۹-اتریش

9-austria-25-has-the-second-highest-number-of-working-age-phds-with-67-female-and-91-male-doctorate-holders-per-1000-people

اتریش (با ۲۵ درصد) دومین جایگاه را از نظر تعداد شاغلین مدرک PhD دارد و از هر هزار نفر جمعیت این کشور، ۶٫۷ نفر خانم و ۹٫۱ نفر را آقایان دارندگان مدرک دکتری تشکیل می دهند.

۸- مکزیک

8-mexico-moved-up-from-24-in-2002-to-25-in-2012-despite-the-government-abolishing-tax-breaks-for-businesses-investments-in-research-and-development

مکزیک سومین کشوری است که شمار دارندگان مدرک دکتری آن از ۲۴ درصد در سال ۲۰۰۲ میلادی به ۲۵ درصد در سال ۲۰۱۲ افزایش یافت و این افزایش درحالی است که دولت این کشور معافیت های مالیاتی در حوزه تحقیق و توسعه را لغو کرده است.

۷- استونی

7-estonia-26-has-one-of-the-highest-percentages-of-female-stem-graduates-at-41-in-2012

استونی (۲۶ درصد) از جمله کشورهایی است که بالاتری تعداد زنان فارغ التحصیل در رشته های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات را دارد که در سال ۲۰۱۲ برابر با ۴۱ درصد اعلام گردید.

۶- یونان

6-greece-spent-only-008-of-its-gdp-on-research-in-2013-which-was-one-of-the-lowest-reported-among-developed-countries-it-might-explain-why-its-stem-degree-rate-dropped-from-28-in-2002-to-26-in-2012

طبق گزارشات، یونان در سال ۲۰۱۳ میلادی، تنها ۰٫۰۸ درصد از تولید ناخالص داخلی اش را صرف حوزه تحقیق کرد که در میان کشورهای توسعه یافته از جمله کمترین بودجه هاست و این مساله به خوبی نشان میدهد که چرا جمعیت فارغ التحصیلان رشته های یاد شده از ۲۸ درصد در سال ۲۰۰۲ میلادی به ۲۶ درصد در سال ۲۰۱۲ کاهش یافت.

۵- فرانسه

5-in-france-27-most-researchers-are-employed-by-industry-rather-than-the-government-or-universities

در فرانسه (۲۷ درصد) اغلب پژوهشگران و دانشمندان این کشور به جای نهادهای دولتی یا دانشگاه ها توسط صنایع مختلف استخدام می شوند.

۴- فنلاند

4-finland-28-publishes-more-research-about-medicine-than-in-any-other-field

فنلاند (۲۸ درصد) بیشتر از هر حوزه علمی دیگر در زمینه پزشکی مقالات تحقیقاتی ارائه می دهند.

۳- سوئد

3-sweden-28-is-just-behind-norway-for-most-computer-use-at-work-including-for-applications-like-programming-over-three-quarters-of-workers-use-computers-at-their-jobs

سوئد (۲۸ درصد) با احتساب تعداد کامپیوترهای مورد استفاده جمعیت کار آن برای مصارف مختلف از جمله برنامه نویسی جایگاه دوم را بعد از نروژ در اختیار دارد. بیش از سه چهارم کارکنان این کشور در محل کار خود از کامپیوتر استفاده می کنند.

۲- آلمان

2-germany-31-had-the-third-highest-average-annual-raw-number-of-stem-graduates-at-about-10000-right-behind-the-us-and-china--despite-those-countries-much-larger-populations

آلمان (۳۱ درصد) از نظر متوسط تعداد فارغ التحصیلان رشته های علمی یاد شده جایگاه دوم جهانی را در اختیار دارد و از این لحاظ بعد از کره جنوبی قرار می گیرد.

۱- کره جنوبی

1-south-korea-32-had-the-top-10s-largest-drop-from-39-in-2002-even-though-the-country-retained-its-position-at-the-top-of-the-oecds-list

کره جنوبی (۳۲ درصد) به خاطر افت تعداد فارغ التحصیلانش از ۳۹ درصد در سال ۲۰۰۲ به ۳۲ درصد در سال ۲۰۱۲ جایگاه نخست را در اختیار دارد با این همه، همچنان جایگاه اول لیست سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی را به خود اختصاص داده.

روی هم رفته باید بگوییم که متوسط جمعیت فارغ التحصیلان رشته های علوم در چهل کشور دنیا از ۲۳ درصد در سال ۲۰۰۲ به ۲۲ درصد در سال ۲۰۱۲ کاهش یافته است. ایالات متحده آمریکا نیز از این نظر جایگاه سی و نهم جدول را با ۱۶ درصد فارغ التحصیل در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۲ در اختیار دارد.

منبع : digiato.com
326
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید