بی اشتهایی عصبی


بی اشتهایی عصبی

این بیماری نوعی اختلال تغذیه ای در افرادی است که از افزایش وزن و چاقی به شدت ترس دارند و این باعث می شود تا از خوردن غذا خودداری کنند و همین عامل باعث می شود تا دچار لاغری شدید گردند.

علائم این بیماری شامل کم وزنی غیرطبیعی، بدفرم شدن اسکلت بدن به دلیل لاغری شدید و وسواس شدید غذایی است.

علت این بیماری هنوز کاملا یافته نشده است ، علت آن ترکیبی از مسائل هیجانی، اجتماعی و فیزیکی است.

  • تغیر عادات غذایی می تواند در متابولیسم بدن تاثیر گذاشته و همین امر باعث فشار و تنش در بدن است.
  • آنهایی که در خانواده شان سابقه اختلالات تغذیه ای وجود دارد بیشتر احتمال دارد دچار بی اشتهایی عصبی شوند.
  • برخی افراد که دچار ضعف اعتماد به نفس هستند و یا در اجتماع نمی توانند آنگونه که باید ظاهر شوند ، احتمال ابتلا به این بیماری در آنها بیشتر است.
  • این اختلال در بسیاری از جوانان یک راهکار برای مبارزه آنها با شرایط بد زندگی و فشارهای روحی روانی است.

تشخیص این بیماری تنها با انجام یک آزمایش امکان پذیر نیست. باید مجموعه ای از موارد مورد ارزیابی و سنجش قرار گیرد، از جمله اینکه : سوالاتی درباره سابقه خانوادگی پرسیده شود، فرد از نظر سلامت قلب و کلیه و سایر ارگان ها چک شود، ارزیابی های مغزی و روحی انجام شود، فاکتورهای خونی آزمون گردند و در نهایت عکسبرداری کمک می کند تا استحکام استخوان ها نیز مورد ارزیابی قرار گیرند.

تمام بیماران بی اشتهایی عصبی نیاز به درمان دارند. این درمان شامل درمان دارویی و بهره گیری از مشاوران روانشناسی است. آن دسته از افراد بیمار با شدت بیشتر باید در بیمارستان بستری و تحت مراقبت قرار گیرند.

در دوران درمان و بهبودی درمان های دارویی کمک می کند تا شما دچار برخی بیماری ها از جمله سوء تغذیه و پوکی استخوان نشوید. مشاوران تغذیه فرد را یاری می کنند تا با یک برنامه غذایی صحیح به روزهای عادی بازگردد و مواد و ترکیبات غذایی مورد نیاز بدن به تدریج دریافت گردد تا در متابولیسم بدن مشکل پیش نیاید. در طی درمان های دارویی و تغذیه ای حتما باید فرد تحت نظر یک روانشناس باشد تا همزمان با درمان های جسمی ، درمان های روانی نیز صورت گیرد.

 

 

 

منبع : سلامت دیجیتال
233
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید