تأثیر رژیم غذایی کتوژنیک پارینه سنگی بر پسر ۹ ساله ی مبتلا به دیابت نوع ۱

۷ دسامبر ۲۰۱۵- درمطالعه ای که درمجارستان انجام گردید رژیم غذایی کتوژنیک پارینه سنگی توانست  قند خون پسر نه ساله ای را که به تازگی دیابت نوع ۱ در او تشخیص داده شده بود، بدون نیاز به انسولین به سطح طبیعی برساند. کودک مذکور به مدت ۶ هفته تحت درمان با انسولین همراه با رژیم غذایی پرکربوهیدرات قرار داشت در این مدت مقدار قندخون او به میزان زیادی در نوسان بود.

محققان دانشگاه Pécs  در مجارستان رژیم غذایی این کودک را به رژیم غذایی کتوژنیک پارینه سنگی  تغییر دادند. این رژیم غذایی تنها شامل گوشت حیوانات، چربی، فرآورده های فرعی گوشت( جگر و ….) و تخم مرغ با نسبت چربی به پروتئین تقریباً ۲ به ۱ بود.

کودک ۳ وعده در روز بر اساس این نوع رژیم غذایی تغذیه شده و میزان کتون کودک به طور منظم ، با نوارهای ادراری کتون  بررسی می شد. محققان مقدار کتون کودک را پایدار اعلام کردند و از آنجائیکه مقدار قند خون کودک قبل و بعد ازغذا طبیعی بود درمان با  انسولین برای این کودک متوقف  شد.

 محققان اعلام کردند مقدار قند خون کودک با رژیم کتوژنیک پارینه ی سنگی درمقایسه با ۶ هفته درمان با انسولین بطور قابل توجهی پایین تر است، همچنین اپیزودهای هیپوگلایسمی که در طی درمان با انسولین درکودک اتفاق افتاده بود در طی رژیم غذایی کتوژنیک پارینه سنگی مشاهده نشد.

مقدار پپتید Cدر طول رژیم غذایی پالئولیتیک در کودک کاهش یافت که یکی از جنبه های شناخته شده ی دیابت نوع ۱ می باشد. کاهش مقدار پپتید Cاغلب به نابود شدن سلولهای بتا نسبت داده می شود اما محققان این فرضیه را مطرح کردند که کاهش مصرف کربوهیدرات ممکن است به کاهش مقدار پپتید Cمنجر شده باشد.

 پس از۱۹ ماه، کودک همچنان با رژیم کتوژینک پارینه سنگی تغذیه شد و دانشمندان اعلام کردند که مقدار قندخون کودک بدون تزریق انسولین خارجی نرمال است وهیچ عارضه ی جانبی در این کودک مشاهده نشد.

 محققان می گویند این رژیم غذایی می تواند در دراز مدت ادامه  یابد، رژیم غذایی کتوژینک پارینه  سنگی (Paleolithic ketogenic diet) قندخون نرمال را تضمین می کند و می تواند در دراز مدت توسط بیمارانی که بیماری دیابت نوع ۱ درآنها به تازگی تشخیص داده شده است وهنوز مقدار کمی انسولین در بدنشان ساخته  می شود، دنبال شود.

 آنها بر این نکته ی مهم تاکید کردند که برای آن دسته  از بیمارانی  که مدت زمان طولانی به دیابت  نوع ۱ مبتلا هستند و سلولهای بتای آنها دیگر قادر به ترشح انسولین نمی باشد، تزریق انسولین لازم است، در این موارد رژیم کتوژنیک پارینه سنگی می تواند از بروزعوارض دیابت  پیشگیری کند.

نتایج این تحقیق درمجله ی the International Journal of Case Reports and Imagesمنتشر گردید.

منبع : diabetestma.org
285
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید